VIII бібліотечний форум «Бібліотек@: від ідеальної до ефективної» почав свою роботу 13 вересня у Львові. Після реєстрації учасників та гостей форуму розпочалося пленарне засідання «Золотий перетин бібліотеки», на якому з ключовими доповідями виступили: Юрій Рибачук, заступник міністра культури України; Тетяна Терен, директор Українського інституту книги; Олег Яськів, директор Центру ім. Митрополита Андрея Шептицького Українського католицького університету; Валентина Пашкова, віце-президент Української бібліотечної асоціації (УБА); Петрас Зурліс, директор Вільнюської обласної публічної бібліотеки ім. Адама Міцкевича; Наталія Розколупа, заступник генерального директора Національної бібліотеки України ім. Ярослава Мудрого з наукової роботи. Модераторами пленарного засідання виступили Ірина Шевченко, президент УБА, та Ярослава Сошинська, виконавчий директор УБА.
Після закінчення пленарного засідання всі учасники форуму мали можливість вибору: брати участь у студії «Бібліотека і новинна грамотність», у відкритому інтерв'ю з видавцем Ігорем Степуриним «Нові підходи у формуванні бібліотечних фондів» або бути учасниками в роботі круглого столу «Тріада буття: видавництво, бібліотека, читач». Вибір бібліотекарів-партнерів Гете-Інституту припав на студію, модератором якої виступила Валентина Пашкова, – «Бібліотека і новинна грамотність», на якій з доповідями виступили: Олександра Ярошенко, провідний бібліотекар Американської бібліотеки ім. Віктора Китастого Національного університету «Києво-Могилянська академія»; Юлія Швецова, бібліотекар Львівської обласної бібліотеки для юнацтва; Пола Кауфман, декан бібліотек, директор бібліотеки Іллінойського університету м. Урбана-Шампейн, професор (по Skype); Тетяна Гранчак, докт. наук з соціал. комун., с. н. с. відділу політологічного аналізу Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського.
Другий день форуму виявився ще більш насиченим і багатим на студії та семінари, починався з вуличної акції «Японія поетична: читаємо, слухаємо, дізнаємося», закінчився у студіях «Адвокація», «Освіта», «Бібліотеки та літературна творчість» і «Бібліотечна інклюзія». Першу половину дня партнерські бібліотеки Гете-Інституту в Україні вирішили присвятити 24-му форуму видавців, тим паче, що ми мали безкоштовний абонемент на 4 дні.
Фотосесії, автограф-сесії і презентації книг – неймовірна аура, любов до книги та читання відчувалися на кожному кроці. Найприємніші враження залишили модератори на презентації трилогії вірменської письменниці Наріне Абгарян «Манюня», обговорювалися питання стилістичних особливостей автора, складнощів перекладу українською мовою, особливостей ілюстрацій до книги і важливості книг для дітей та про дітей. У другій половині дня вибір тем студій був не меншим – «Технології», «Бібліотеки ОТГ: досвід, проблеми, перспективи», але вибір припав на студію «Покоління Z», тому що на ній була представлена виставка видань Гете-Інституту для раннього розвитку читання у дітей. З доповіддю про роботу в проекті бібліотеки Гете-Інституту в Україні виступила бібліотекар Тернопільської обласної бібліотеки для юнацтва Оксана Майка. З доповідями на студії також виступили: Тетяна Жайворонок, директор Миколаївської обласної бібліотеки для дітей ім. В. Лягіна; Валентина Чорноус, директор Хмельницької обласної бібліотеки для дітей ім. Т. Г. Шевченка; Наталія Назарук, директор Рівненської обласної бібліотеки для дітей; Тетяна Кущук, директор Бердичівської міської централізованої бібліотечної системи; Ірина Олійник, бібліотекар Центру розвитку і творчості «Під спільним дахом»; Валентина Петрухіна, заступник директора Бердичівської міської централізованої бібліотечної системи. Обговорення важливості читання для дітей трохи затяглося, тому майже не залишилося часу, щоб переодягнутися та прийти до Львівського оперного театру на урочисту церемонію нагородження кращих авторів, книг і видавництв. Неймовірну атмосферу вечора доповнили своєю майстерністю та професіоналізмом артисти і музиканти театру. Примою вечора була незрівнянна Марія Максакова!
Вибір студій у п'ятницю був також різноманітним: «Бібліотечний мейнстрім», круглий стіл «Академічна доброчесність: компетентності бібліотекарів», ярмарок ідей «Все про Європу в бібліотеках». Нам пощастило відвідати студію «Ефективна бібліотека = бібліотека ідеальна: невигадані історії» та студію «Дизайн сучасної бібліотеки». Модераторами першої студії були Тетяна Спіріна, експерт з управління персоналом, і Ярослава Хіміч, кандидат історичних наук, доцент Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв, координатор Центру безперервної інформаційно-бібліотечної освіти Української бібліотечної асоціації. Студія «Дизайн сучасної бібліотеки» представила переможців Всеукраїнського конкурсу на інноваційне оформлення бібліотечного приміщення. Організатором конкурсу виступила бібліотека Гете-Інституту в Україні, модератором студії була асистент відділу «Інформація та бібліотека» Гете-Інституту в Україні Анна Журавльова. Автори проектів – молоді дизайнери з України, які підкорили досвідчених бібліотекарів сміливістю і новизною своїх ідей. Програму дня продовжили фотосесії і автограф-сесії відомих авторів на книжковому форумі.
У суботу багато учасників бібліотечного форуму відвідали Центр ім. Митрополита Андрея Шептицького Українського католицького університету, в якому розмістилися багатофункціональна бібліотека, виставкові та конференц-зали. Це сучасна будівля з великими світлими приміщеннями, зручними кріслами, столами для занять і навіть місцем для особистого простору охочих читати, писати і займатися науковою діяльністю. Ну і, звичайно ж, – екскурсія Львовом, тур трьома історичними місцями міста: Личаківський цвинтар, Високий замок і церква Святого Юра.
Можна сміливо стверджувати, що бібліотечний форум у Львові це не тільки місце зустрічі й спілкування бібліотекарів, майданчик для обміну досвідом та ідеями, але знайомство з новинками української друкарської продукції, місце зустрічей з авторами і видавцями. І найголовніше: Львів дарує всім гостям позитивну енергію і заряд творчого потенціалу. Гості бібліотечного та книжкового форуму відвідали разом не одну кав'ярню, насолоджуючись ароматом і смаком прекрасної львівської кави та обговорюючи новинки друкованих видань, дискутуючи про перспективи і важливість роботи бібліотек у сучасному суспільстві. Саме такі невимушені бесіди є початком нових ідей та проектів. Сподіваємося, що нинішній форум стане мотиватором для всіх бібліотекарів.
Сектор обліку користувачів