Херсонська обласна
універсальна наукова бібліотека
ім. Олеся Гончара
ПН-ЧТ: 9:00-18:00
СБ-НД: 9:00-18:00

Елеонора Павлівна Скрипчинська

10.10.2019

Сьогодні виникає особлива зацікавленість щодо історії та розвитку хорової культури України. Все більше привертають увагу яскраві особистості, завдяки яким відбулося формування вітчизняного хорового виконавського мистецтва, зокрема Київської диригентсько-хорової школи. Саме такою особистістю є Елеонора Павлівна Верьовка-Скрипчинська. Вона – український хоровий диригент, педагог, заслужений діяч мистецтв України – належить до когорти тих митців, які все життя віддали служінню українській музичній культурі.

Народилася Елеонора Скрипчинська 11 жовтня 1899 року в невеличкому місті на Рівненщині – Дубні, в родині офіцера Охотського піхотного полку Павла Скрипчинського. Мати дівчини – Марія Скрипчинська – добре знала кілька мов, грала на фортепіано. Саме вона підготувала доньку до вступу в гімназію, навчила гри на фортепіано, а коли зрозуміла, що дівчинка музично обдарована, запросила для занять із нею органіста Кодейжка. У 1908 році Скрипчинські переїхали до Луцька, де навчання, у тому числі й музиці, продовжилося.

Громадянська війна застала сім’ю в Києві, де Елеонора закінчила гімназію і вступила на фізико-математичний факультет університету. Водночас відвідувала лекції з літератури на Вищих жіночих курсах. Та серйозно й наполегливо продовжувала займатися музичною освітою... А згодом, у двадцятирічному віці, вона вже викладала сольфеджіо, теорію музики, хоровий спів у Народній консерваторії.

У цей час у Києві було організовано багато хорових колективів. Один з таких – великий хор-студія ім. Леонтовича, де Е.Скрипчинська також викладала теоретичні дисципліни та слухання музики. Саме там вона зустріла майбутнього чоловіка – Григорія Верьовку – керівника даного хору, з яким пліч-о-пліч пройшла 45-річний шлях (одружилися 1924 р.) служіння українському мистецтву.

З 1923 року у Київській консерваторії організовано спеціальний дитячий відділ, де Елеонора Павлівна продовжила викладати різні музичні дисципліни. Паралельно з цим працювала в музично-драматичному інституті ім. Лисенка. Там Е.Скрипчинська викладала за системою Б.Яворського «ладовий ритм» та сольфеджіо на диригентсько-хоровому відділі.

У 1925 році капелу-студію ім. Леонтовича було реорганізовано у 5-у Державну музично-професійну школу. Це був своєрідний навчальний заклад для дітей робітників та селян. Елеонора Павлівна стає завідуючою навчальної частини, веде клас акомпанементу та організовує клас вокального ансамблю.

У цьому ж році було організовано робітничий хор під керівництвом Скрипчинської. На початку робота з колективом велася складно, через те, що 90% складу не мали музичної освіти. Щоб дати робітникам елементарні знання з музики, було запроваджено навчання нотної грамоти, виховання голосу, слухання музики. Коли у 1930 році музпрофшколу було реорганізовано в технікум, Елеонора Павлівна продовжує свою роботу в Київському музичному технікумі.

У ці ж роки вона стала керівником жіночого студентського хору Київського музичного училища ім. Глієра.

1934 року в Україні завершилася реорганізація музичної освіти: усі музичні відділи Інституту імені Миколи Лисенка приєднали до консерваторії. Відтоді Елеонора Скрипчинська працювала в консерваторії: вела теоретичні дисципліни, клас камерного вокального ансамблю, читання партитур, а також хоровий клас і хорове аранжування. Їй доручили організувати диригентський факультет, деканом якого вона була у 1936-1937 навчальному році, а у 1938-1941рр. завідувала диригентсько-хоровою кафедрою.

…Листопад 1943-го. Київ звільнено від фашистів. Реевакуйовані музично-освітні заклади розпочали роботу. Врахувавши педагогічний досвід та організаторські здібності Елеонори Скрипчинської, її призначили першим післявоєнним директором Київської спеціальної музичної школи-десятирічки імені Миколи Лисенка.

Після повернення зі Свердловська в Україну консерваторії Елеонора Павлівна – знову декан диригентського факультету. Від 1944 року Е.Скрипчинська – диригент і заступник художнього керівника Державного українського народного хору, який, за рішенням уряду, організував Григорій Верьовка. Напружена робота з колективом забирала багато часу, і тому з 1949 року Елеонора Павлівна викладала лише хорове диригування.

Серед випускників Елеонори Павлівни – відомі диригенти-хормейстери і педагоги, народні артисти України М.Кречко, С.Павлюченко, заслужені артисти України В.Міщенко, В.Суржа, а також А.Бодок, Л.Колесников і багато інших.

Елеонора Скрипчинська поєднувала викладацьку і виконавську діяльність. Майже чверть століття працювала вона диригентом Державного українського народного хору.

Її диригентське мистецтво було високо оцінене державою: у 1951 році її нагороджено орденом «Знак Пошани» та за успіхи у розвитку музичної культури присвоєно почесне звання заслуженого діяча мистецтв УРСР (1957 р.), пізніше – нагороджено орденом Трудового Червоного Прапора (1960 р.).

Після Григорія Верьовки Елеонора Скрипчинська очолила Український народний хор і до 1966 року продовжувала його виконавські традиції. Матеріали, пов’язані з життям і діяльністю свого видатного чоловіка, вона зібрала в кімнаті-музеї. Завдяки її турботам опубліковано музичну спадщину композитора у семи томах, видано збірку «Народні пісні у записах Григорія Верьовки», книжку спогадів «Григорій Верьовка».

Померла Елеонора Павлівна Верьовка-Скрипчинська 9 грудня 1992 року. Похована в Києві на Байковому кладовищі (ділянка №7; поруч з чоловіком).

 

Більше можна дізнатися, звернувшись до документів із наших фондів:

Димченко Станіслав. Життєва партитура диригента [Текст] / С. Димченко // Музика. – 2011. – N 1/2. – С. 10-13.

Мистецтво України : Біографічний довідник / упоряд.: А. В. Кудрицький, М. Г. Лабінський ; за ред. А. В. Кудрицького. – К. : «Українська енциклопедія» ім. М. П. Бажана, 1997. – 700 с.

Українська радянська енциклопедія : у 12 т. / гол. ред. М. П. Бажан ; редкол.: О. К. Антонов та ін. – 2-ге вид. – К. : Головна редакція УРЕ, 1974-1985.

Календар подій

   1 2 345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031