Херсонська обласна
універсальна наукова бібліотека
ім. Олеся Гончара
ПН-ЧТ: 9:00-18:00
СБ-НД: 9:00-18:00

"Бібліотеки історія жива..."

ідкриття музейної експозиції розвитку бібліотечної справи в районі)

Основним завданням є:

  • збереження фонду архівних документів
  • збереження матеріалів становлення бібліотеки та бібліотечної справи в районі
  • створення колекції фотоматеріалів та обладнання бібліотеки за минулі роки.

 

Обладнання:Святково прикрашений зал музею, звучить музика, вхід до музею перекриває стрічка, яку перерізає директор бібліотеки Федкевич Надія. Всі присутні запрошуються до залу музею.

 

(Входять ведучі)

Ведуча 1.Цікава історія Каланчацької централізованої бібліотечної системи, адже бібліотечна справа в районі розвивалась ще в дожовтневі часи. В 1912 році в с. Каланчак вже працювала невеличка бібліотека з книжковим фондом до 5 тис. примірників.

Ведуча 2. Проведемо невеличкий екскурс в минуле, адже наша книгозбірня має майже вікову історію. Бібліотека була першим закладом культури на Каланчацькій землі. Неабияку роль відіграла вона в ті далекі часи в ліквідації неписьменності. З року в рік зростала роль бібліотеки в культурному житті тодішнього села, збільшувався її книжковий фонд, зростала кількість читачів... Перед Великою Вітчизняною війною фонд налічував вже сім тисяч примірників. Великих втрат принесло воєнне лихоліття нашому народу, боляче торкнулось воно й бібліотеки: на превеликий жаль, мало що збереглося з довоєнного часу книгозбірні. Ще не загоїлись рани, нанесені війною, ще не піднялися з руїн будівлі, а душі людські вже тягнулися до знань, до бібліотеки... У 1945 році книгозбірня відновила свою роботу. І починати треба було з самого початку…, на перших порах, в дуже жахливих умовах, не маючи навіть власного приміщення... Його орендували у місцевих жителів, дуже часто доводилось переносити книги з однієї селянської хати в іншу, та й обладнання ніякого не було... І лише у 1949 році Каланчацька бібліотека, яка обслуговувала одночасно доросле й дитяче населення, одержала державне приміщення. Бібліотека постійно удосконалювала свою діяльність. Був організований довідково–бібліографічний апарат, з допомогою якого прищеплювали культуру читання ...

Ведуча 1. Плине невблаганний час. Відходять у небуття живі свідки розвитку бібліотечної справи в районі ... А нам залишаються лише документи – в архівах та в самій бібліотеці.

В нашій районній книгозбірні, в сільських та селищних бібліотеках змінилось вже не одне покоління працівників. І заради пам’яті, заради майбутнього, щоб молодь знала історію книгозбірень району - скарбниць знань, перших і основних вогнищ культури, славних бібліотекарів – ентузіастів, людей - трудівниць вирішено було створити музейну експозицію розвитку бібліотечної справи в районі. Рівень бібліотечної справи в Каланчацькому районі завжди був і є одним з найвищих, кращих в Херсонській області, тому історія бібліотечної справи варта вивчення, пам’яті та наслідування. Натхненницею цієї справи є директор Каланчацької ЦБС Надія Василівна Федкевич. Їй слово.

 (Виступ директора ЦБС).

Ведуча 2. Будь-яку справу творять люди. Тому, говорячи про Каланчацьку бібліотеку та бібліотечну справу в районі, не можна не згадати тих людей, які стояли у витоків, відновлювали бібліотеку з руїн в післявоєнні часи, в період перебудови та в роки незалежності, людей, які все своє життя віддали бібліотечній справі, для яких бібліотека стала другою домівкою, всі сили, знання, досвід, кращі роки життя віддали улюбленій роботі, не мислили себе без бібліотеки, без книги, без читачів...

 Прізвища перших бібліотекарів, хто стояв у витоків бібліотечної справи в районі, на превеликий жаль, не збереглися.

 Пізніше, у 50-80-х роках минулого століття, не покладаючи рук, не рахуючись з особистим часом, працювали справжні ентузіасти бібліотечної справи: Л. Д. Лебідь, В. А. Глушко, Н. І. Кравченко, В. І. Желуденко, Л. К. Кустодинчева, Н. М. Кручаненко, О. К. Бі-ган, С. І. Плєва, Н. О. Цілинко, В. І. Шевченко, Н. М. Кривошея, О. Н. Зикова, Л. К. Мочаліна, Р. В. Хмара, О. М. Бакліцька та багато, багато інших ... Це вони в нелегких умовах становлення бібліотечної справи шукали й знаходили шляхи до розуму та серця кожного читача, прищеплювали любов до великого джерела знань - книги. Тепер ми їх називаємо ветеранами.

Ведуча 2. Ніна Ларіонівна (Кушніренко) Кравченко за направленням потрапила до Каланчака, та так і прописалася тут назавжди. Починала із завідування абонементом, а з 1955 року стала завідувати районною бібліотекою, після централізації стала директором ЦБС аж до травня 1988 року. Все життя Ніни Іларіонівни пов'язане з книгою, з розвитком бібліотечної справи в районі. Каланчацька централізована бібліотечна система під її керівництвом була однією з кращих на Херсонщині. Ніна Ларіонівна має багато нагород. Протягом багатьох років вона була наставником, вчителем та порадником для молодих кадрів.

Думаю, найкраще нам розповість про цих людей методист ЦБС, сама вже з 30-річним стажем роботи в бібліотеці Бабічева Валентина Андріївна, яка багато років пліч-о-пліч працювала з ними.

(Виступ Бабічевої В. А.)

Ведуча 2. Декого з цих прекрасних людей вже немає серед нас, давайте згадаймо їх поіменно та хвилиною мовчання пом’янемо: Віру Андріївну Глушко, Світлану Іванівну Плеву, Олександру Кирилівну Біган, Надію Михайлівну Кривошею, Олену Михайлівну Бакліцьку, Віру Іванівну Жолуденко.

Хвилина мовчання

Ведуча 1. Спочатку бібліотека обслуговувала тільки дорослих читачів, дітям книг не видавали. В післявоєнні роки бібліотека обслуговувала і дорослих, і дітей. Доступ до книжкового фонду був закритий, і за книжками стояли великі черги. Бібліотекарі ледве встигали обслуговувати читачів, відвідувати виробничі ділянки, молочно-товарні ферми, польові стани в період сівби та збирання врожаю, бути агітаторами та політінформаторами, допомагати в переписі населення, збиранні яєць, в виборах народних депутатів, безпосередньо в сільськогосподарських роботах... А ще дуже часто бібліотекарі обирались депутатами місцевих рад народних депутатів, були авторитетними людьми в селі... Професія бібліотекаря була дуже престижною ! Хоча і малоприбутковою.

Ведуча 2. З 12 серпня 1950-го року в Каланчаку почала працювати дитяча бібліотека, відокремившись від районної. Бібліотечний фонд тоді складав лише шість тисяч примірників, зараз він налічує майже 20 тисяч примірників різногалузевої літератури для всіх вікових груп дитячого населення. Основний контингент читачів, а їх біля 1500 чоловік, - учні 1–9 класів шкіл райцентру, дошкільнята та керівники дитячого читання: вчителі, вихователі та батьки. Очолила дитячу бібліотеку в далекому 50-му Лебідь (Петровська) Лідія Дмитрівна. Багато гарних справ, починань… навіть не перелічити. Разом з нею, пліч-о-пліч працювала бібліотекар Віра Іванівна Жолуденко (Гембаровська). В обох цих прекрасних, відданих бібліотечній справі фахівців в трудовій книжці один-єдиний запис – районна бібліотека для дітей. Каланчацька районна дитяча бібліотека – краща дитяча бібліотека на Херсонщині. Гордість бібліотечної справи в районі. Скільки поколінь читачів пройшло через дитячу бібліотеку, скільком поколінням прищепила вона велику любов до книги ! І бібліотеці залишились вірними назавжди.

Прошу до слова Лідію Дмитрівну Лебідь.

(Виступ Л. Д. Лебідь)

Ведуча 1. У 1984 році Л. Д.Лебідь передала районну дитячу бібліотеку, свою справу Федкевич Надії Василівні, теперішньому директору ЦБС, яка була завідуючою районною дитячою книгозбірнею до травня 1988 року. В цей період в приміщенні бібліотеки було зроблено ремонт, перекритий дах будівлі, встановлено парове опалення, почали працювати клуби за інтересами: "Джерельце", Клуб цікавих зустрічей та ляльковий театр "Дюймовочка"....

 З грудня 1993 року завідуючою районної бібліотеки для дітей успішно працює Красновид Світлана Олександрівна. Складний час, великі вимоги, будівля в аварійному стані..., але скільки гарних справ на рахунку невеликого дружного колективу дитячої книгозбірні.... І зараз я запрошую Світлану Олександрівну до слова.

 (Виступ С. О. Красновид)

Ведуча 2. Значним кроком вперед у розвитку бібліотек стала централізація. В жовтні 1979 року в єдину мережу об’єдналися районна, дитяча та сільські бібліотеки: була створена Каланчацька централізована бібліотечна система. Районній бібліотеці присвоєно статус Центральної. Поряд з відділом обслуговування читачів створено відділи: комплектування і обробки літератури, методико-бібліографічний, відділ використання єдиного книжкового фонду та МБА. Налагоджена та успішна робота всіх відділів ЦБС дає певні результати.

Працівники бібліотек постійно підвищують свою кваліфікацію. Ця робота набула своєї системи.

Ведуча 1. Сьогодні ЦБС нараховує, крім центральної та дитячої, дві селищні та 12 сільських бібліотек-філій, які також мають свою цікаву історію. І ця історія зібрана та накопичена в матеріалах ЦБС.

Сьогодні фонд ЦБС налічує майже 200 тисяч примірників, бібліотеки району обслуговують біля 12 тисяч користувачів, з них 3 тисячі юнацького віку, 3,5 тисячі дітей. В бібліотечній системі - 32 працівника, з них 26 мають вищу та середню спеціальну освіту. Ці люди проводять майже все своє життя між книжковими полицями і читачами. Без будь-якого перебільшення можна сказати, що всі вони зв’язали свою долю з книгами, не заради користі, а по любові.

Ведуча 2. Пишається ЦБС своїми неординарними успіхами та здобутками. Завдяки активній позиції бібліотеки та окремих працівників Каланчацька ЦБС постійно бере участь в обласних та республіканських конкурсах, оглядах, акціях: "Поетичні паростки", "Найкращий читач року", "Лідер року", "Наша бібліотека", "Моя мала Батьківщина", "Родинне дерево", "Свіча пам’яті", "Бібліоспаринги", "Міс сільська бібліотека", "Тут Батьківщини моєї початок" та інших. І завжди перемагає і отримує нагороди, подяки, і навіть цінні подарунки, книги. (Комп’ютер та ксерокс центральній дитячій бібліотеці подаровано за участь в конкурсі "Моя мала Батьківщина").

Традиційними стали районні конкурси: читацьких родин, "Бібліоміс", Тижні дитячої та юнацької книги, фестиваль бібліотечних клубів за інтересами...

Цікаві, веселі та захоплюючі традиції Каланчацької ЦБС стали постійними в роботі бібліотек району: Посвячення в читачі, Посвячення в бібліотекарі, Свята Нового року, святкування Дня бібліотек тощо. І, навіть, створили свій літературний театр...

(Виступ літературного театру)

Ведуча 1. Майже 20 років поспіль завідуючою відділом обслуговування центральної районної бібліотеки була В. Л. Кучерова, яка приїхала після закінчення Київського державного інституту культури ім. О. Є. Корнійчука з новими силами, свіжими знаннями, вогником та ентузіазмом влилась в творчий колектив ЦБС.

Вам слово, шановна Валентино Леонідівно.

(Виступ В. Л. Кучерової)

Ведуча 2. Час не стоїть на місці. Нові технології упевненим кроком входять в наше життя. І бібліотека не виняток. В 2004 року Каланчацька централізована бібліотечна система, єдина серед районних ЦБС Херсонщини, виграла Грант Посольства США в Україні "Інтернет для публічних бібліотек LEAP-ІV" в сумі 15 тис. доларів США. В центральній районній бібліотеці було відкрито Інтернет-центр, який вирішив найважливіші питання: стало можливим одержання будь-якої інформації з будь-якої галузі знань з будь-якої частини земної кулі. Сьогодні бібліотеки Каланчацької ЦБС, не зважаючи на вкрай бідний книжковий фонд, задовольняють всі запити своїх користувачів, навіть найвимогливіших. Постійно спостерігається зростання рівня роботи бібліотек, зокрема й сільських філій, проведення різноманітних масових заходів завдяки використанню безмежних можливостей Інтернет-центру.

Запрошую до слова людину, яка працює в Інтернет-центрі з дня його відкриття – Гавран Ольгу Анатолівну.

(Виступ Гавран О. А.)

Ведуча 1. У бібліотеки багато друзів. Пишається бібліотека своїми активістами. Ми їм завжди раді, а найактивніші читачі занесені в книгу пошани Каланчацької центральної бібліотеки, серед них: Голощепова Інна Олексіївна, Кравченко Марія Макарівна, Чурай Лідія Олексіївна, Мезенцева Лариса Андріївна, Шендрик В’ячеслав Олексійович та багато, багато інших.

Одним із активних читачів є Петренко Євгенія Павлівна, і ми хочемо надати їй слово.

(Виступ Петренко Є. П.)

Ведуча 2. Бібліотека весь час намагається працювати з різними категоріями читачів, так для учнів старших класів працює клуб "Старшокласник", для людей похилого віку – клуб "Спілкуймось", для творчих особистостей – клуб "Дивослово" та відділ мистецтв. Завідує цим відділом талановита людина, наша колега Красновська Інна Сергіївна. Запрошуємо її до слова.

(Виступ Красновської І.С.)

Ведуча 1. Бібліотека живе, працює і творить вже історію сьогодення, яка з роками також увійде до експозиції. І про цю історію вже наші діти будуть розповідати онукам і правнукам, майбутнім читачам та їх дітям...

А закінчити екскурс в історію я хочу такими словами.

 

Музей хранит историю вещей

И тех, кого уж с нами нет,  людей.

Он будет возрастать повсюду славой

Пока гордимся мы историей своей!

                                               (Дмітрієва Л.)

 

А вас всіх запрошуємо у невичерпний світ книги –

безмежний та глибокий!

(Звучить музика) 

Календар подій

     1 2
3 4 5 6 789
10 11 12 13 141516
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 282930
31