Херсонська обласна
універсальна наукова бібліотека
ім. Олеся Гончара
ПН-ЧТ: 9:00-18:00
СБ-НД: 9:00-18:00

Бібліотеки і здоровий спосіб життя

        У Нижегородській області (Росія) більше 800 сільських бібліотек. Всі вони вижили у важкі роки перебудови й зараз розвиваються стабільно, виступаючи із цікавими проектами, освоюючи сучасні технології. Щоб стимулювати цей поступальний розвиток, щорічно з ініціативи департаменту щодо культури Нижегородської області організуються обласні конкурси СБ: "Сільські бібліотеки - Року читання" (2003 р.), "Сільська бібліотека - центр читання" (2005 р.), конкурс проектів "Сільська бібліотека: вибір шляху" (2006 р.), "Бібліотека й здоровий спосіб життя" (2007 р.). З кожним роком ці конкурси стають усе більше популярними. Тільки в конкурсі "Бібліотека й здоровий спосіб життя" взяли участь 269 СБ.
        Вивчення конкурсних матеріалів вищезгаданої тематики дозволяє зробити висновки, що кращі бібліотеки:
- сприяють різнобічному розвитку особистості з урахуванням віку, природних здібностей і можливостей, індивідуальних схильностей людини, що прагне до досягнення щастя, подолання життєвих випробувань, упевнена у своїх силах;
- розкривають перед своїми користувачами величезний книжковий світ, повний різних інтересів і захоплень, забезпечують інформаційну підтримку різноманітних форм корисного проведення дозвілля;
- різними доступними їм формами й методами пропагують цінності здорового способу життя; допомагають формуванню позитивних установок і навичок, профілактиці негативних явищ;
- залучають дітей і підлітків до корисної діяльності, відволікаючи їх від вулиці й бездумного проведення часу, переконують, що, крім протиправних справ, є й інші заняття й захоплення, що дають задоволення, упевненість у собі, що піднімають їх в очах однолітків;
- підтримують інститут родини й дітей з неблагополучних родин; пропагують сімейні цінності, зближують дітей і дорослих;
- виконують бібліотерапевтичні функції у відношенні людей з обмеженими можливостями здоров'я.
        У Ветлузькому районі в акції "ЗСЖ - шлях для всіх" взяли участь бібліотекарі району, викладачі й учні Туранської середньої школи. Перша частина цієї акції проходила в Туранській СБ, де її учасники ознайомилися з історією бібліотеки, її діяльністю з популяризації здорового способу життя й профілактики асоціальних явищ, новою літературою й методичними виданнями на тему акції. А в сільському парку бібліотекарі й учні зустрілися з людьми, що живуть за законами ЗСЖ, які провели майстер-клас "Якщо хочеш бути здоровим". Потім всі дружно підхопили естафету "Веселих стартів". Завершився захід дегустацією фіточаю і концертом.
        Бібліотека сама як соціальний інститут є одним з гарантів здорового способу життя. Велику роботу із пропаганди книги, читання, здорового способу життя веде Молявинська СБ Павлівського району. Тут у невеликому приміщенні створені комфортні умови для відвідувачів, у фонді легко орієнтуватися дітям і дорослим. І тому саме в СБ регулярно проводяться бібліотечні уроки, індивідуальні консультації біля каталогів і картотек, бесіди з культури мови.
        Заслуговують на увагу акції, спрямовані на залучення нових користувачів, підвищення статусу бібліотеки. Для цього в СБ щорічно проводиться конкурс "Кращий читач року", у квітні традиційно оголошується акція "Подаруй книгу бібліотеці", а в літні місяці - "Записався в бібліотеку сам - приведи друга" і "Добра справа для бібліотеки". До Дня Перемоги й Дня захисника Батьківщини проходить акція "До ветерана додому": підлітки на чолі із завідувачем бібліотекою відвідують односільчан - ветеранів війни й трудівниць тилу, читають вірші, дарують квіти й малюнки.
        Результати неодмінно позначилися: читання в цьому селі стало заняттям престижним, а бібліотека - активно відвідуваною й шанованою установою. На селі вона оголошена "Територією здоров'я". Значно поповнився і її книжковий фонд: сільська адміністрація виділила кошти на передплату 9 періодичних видань, популярних серед односільчан і стимулюючих їх до здорового способу життя: "Будь здоровий!", "Здоров'я", "Фізкультура та спорт" і ін. За рахунок позабюджетних коштів тут придбані аудіовізуальні матеріали, елект-ронні довідники ("Енциклопедія здоров'я", "Швидка допомога" і ін.).
        Що особливо цінне: у зборі необхідних інформаційних матеріалів активну участь беруть самі користувачі - приносять газетні й жур-нальні вирізки, пишуть власні рецепти. Так формуються папки-накопичувачі "Якщо маля занедужало...", "Добрі рецепти для вашого здоров'я". Не менш популярні серед читачів тематичні картотеки "Якщо хочеш бути здоровим" і "На що скаржитеся?".
        Бібліотекар прагне зробити інформацію дієвою: до виставок "Дороги в храм здоров'я", "Які їжа й питво - таке й життя", "Нове покоління вибирає здоров'я!" обов'язково готує огляди, години корисних порад. Для дорослих користувачів оформлений рекомендаційний список "Абетка здоров'я", буклет "У бібліотеку за здоров'ям", для підлітків - пам'ятка "Молодь вибирає здоров'я". Для учнів середніх і молодших класів розроблені плани читання "Рости здоровим!", "Уроки фізкультури, або Рух є життя!", "Шкідливі звички не для нас!".
        З ініціативи СБ у місцевій школі був оголошений конкурс рефератів "Здоров'я й здоровий спосіб життя". Бібліотекар допомогла дітям в доборі літератури на теми. У підсумку старшокласники підго-тували більше десятка якісних рефератів - "Основні види медичної допомоги", "Правила особистої гігієни й здоров'я", "Навколишнє середовище й здоров'я людини" і ін., які поповнили фонд бібліотеки. Самі ж автори робіт поповнили свій багаж знань про правильний спосіб життя.
        Щоб закріпити ці знання практичними порадами, бібліотекар організувала зустріч молодих читачів з підполковником у відставці, військовим льотчиком, нині викладачем курсу ОБЖ Таремської середньої школи. "Абетка здоров'я успішної людини" - так називалася ця зустріч, на якій В. С. Купрюшин розповів дітям про своє відношення до здоров'я, до спортивних занять і фізкультури, відповів на запитання юнаків і дівчат про свої захоплення, про улюблені й корисні книги, про відношення до спиртного й паління.
Бібліотекар запропонувала всім жителям села стати учасниками дискусії "Пивний алкоголізм: що це таке?", під час якої треба було знайти й привести докази "за" і "проти" пива, намалювати плакати, придумати гасло-антирекламу.
        У шкільному літньому таборі села пройшло спортивно-ігрове змагання "Здоровий будеш - усе добудеш!", у програмі якого конкурси, спортивні естафети, вікторина про спорт, літературний конкурс. Гарні відгуки про захід дали й учителі, і учні. Свято сімейного спілкування "Щоб рости нам сильними" був підготовлений до Дня захисту дітей. Батьків самих юних односільчан поінформували про літературу про збереження здоров'я дітей, дали корисні поради, вручили рекомендаційні списки "У бібліотеку за здоров'ям". Закінчився захід веселими сімейними конкурсами.
        Люди похилого віку й інваліди також перебувають у полі зору бібліотекаря. Вона прагне до того, щоб усім їм було комфортно в стінах бібліотеки, щоб тут вони могли знайти допомогу у вирішенні своїх проблем, відчували тепло й повагу. Завдяки цілеспрямованій діяльності СБ більшість цих користувачів притягнуті до читання літератури по ЗСЖ.
        Лопатинська СБ Лукоянівського району організовує інформаційну підтримку спортивних заходів у селі, а викладачі й учні дитячо-юнацької спортивної школи забезпечуються груповим і індивідуальним інформуванням. Широко використовується література про спортсменів і людей, які ведуть активний, здоровий спосіб життя. Діти, підлітки й молодь залучаються до планового читання літератури, що допомагає виховувати усвідомлене відношення до свого здоров'я.
        У Лопатині розроблена й успішно реалізується комплексна програма "Ми за здоровий спосіб життя". Регулярно організовуються Дні інформації, виставки-перегляди, тематичні вечори, що випереджають спортивні свята й змагання. У клубі "Гармонія", робота якого ведеться також відповідно за вищезгаданою програмою, об'єднані діти середнього й старшого віку. Для них ініціюються зус-трічі із цікавими, успішними людьми, що сповідають здоровий спосіб життя, а також організовуються уроки здоров'я, години корисних порад, спортивні свята й ін. Кожний із цих заходів має інформативно-інтелектуальний супровід. Наприклад, до програми спортивних свят, що влаштовуються періодично, "Папа, мама, я - спортивна родина" включаються інтелектуальні ігри, вікторини, літературні марафони й ін. Щорічно проводиться свято "Лопатинської лижні", на яке прибу-вають спортсмени й уболівальники із сусідніх районів, а СБ органі-зовує день відкритих дверей "Моральність. Книга. Здоров'я".
        На базі Помринської СБ Далекокостянтинівського району для важких підлітків і молоді, яка не читає, створений клуб "Острів надії". Приводом для його створення стали результати дослідження "Твоє відношення до шкідливих звичок", проведеного бібліотекою. Опитування 110 юних жителів села показало, що більше половини з них уже спробували й алкогольні напої, і тютюн. Широке поширення одержало лихослів'я. Бібліотека як визнаний на селі інформаційний центр підтримки здорового способу життя спільно зі своїми соціальними партнерами - сільською адміністрацією, Будинком культури, школою, керівництвом СПК імені Леніна, батьківським комітетом, громадськими організаціями - розробила проект "Острів надії".
        У школі, бібліотеці, профучилищі, місцях відпочинку молоді були вивішені запрошення стати членами клубу. На організаційній зустрічі "Будемо знайомі" у клуб записалися 12 підлітків. Їм були урочисто вручені членські квитки. Тепер всі вони зустрічаються в бібліотеці щосереди. Програма діяльності клубу різноманітна, насичена, а часом і несподівана. Наприклад, на зустрічі "Світ твоїх захоплень: усе про полювання й рибалку" гостем клубу став член Товариства мисливців і рибалок О. М. Новиков, що подарував бібліотеці передплату на журнал "Полювання й рибалка". Діти стали учасниками майстер-класу зимової рибалки на ставку села Помра.
        З метою збереження кращих сімейних традицій бібліотека разом з Будинком культури провела для членів клубу і їхніх батьків вечір здоров'я "У самовара я и моя семья". У програмі вечора: презентація книжкової виставки "Все про чай", костюмована чайна церемонія народів Китаю, Індії, Росії, конкурс "Горде слово - чай". Учасники вечора принесли із собою сімейні реліквії - стародавній чайний посуд, самовар, розповідали про семейні традиції чаювання, свій фірмовий чай або оригінальні способи заварки. На зустрічі був присутній керівник СПК, який подарував бібліотеці передплату на газету "Здоров'я в чашці".
        У Міжнародний день боротьби з тютюнопалінням СБ і школа організували акцію "Сили немає - гаси сигарету!", активістами якої стали також члени клубу. Біля школи, Будинку культури, магазинів вони поставили великі червоні шухляди-урни, на яких були розміщені листівки із закликами відмовитися від паління: "Хочеш бути здоровим - кинь палити!", "Урна для останньої сигарети у твоєму житті". Наприкінці дня на площі біля будинку культури ці урни були врочисто спалені. Члени клубу роздавали присутнім і перехожим листівки про шкоду паління й записували всіх бажаючих в "ряди некурців". Списки бажаючих кинути палити вивішені в Будинку культури й крамниці. Акція викликала схвалення жителів села.

Болотова М. Крутые дороги в храм здоровья
/М. Болотова //Библиополе. – 2008. - №10. – С.15-18.


        У сільській Золотецькій бібліотеці, що входить до складу Біломорської ЦБС (Карелія, Росія), другий рік успішно працює... центр здоров'я. Це закріплено офіційним статутом: "Золотецькая сільська бібліотека - центр здоров'я".
        Бібліотека сприяє пропаганді здорового способу життя, прищепленню навичок гігієни (це актуально не тільки для громадян ясельного віку), поглибленню знань про основи життєдіяльності людини.
Центральна тематична декада в річному календарі Золотецької бібліотеки - декада здоров'я. Вона стартує 7 квітня у Всесвітній день здоров'я і проводиться в усьому світі вже з 1950 року. Звичайно щороку вона присвячується одній із глобальних проблем екології людини.
        До квітневих виставок і заходів у Золотці готуються комплексно й з урахуванням інтересів і віку користувачів. Для молодших дітей офор-мляється стенд "Ти хочеш бути здоровим, сильним, спритним" (звер-ніть увагу: знака запитання наприкінці назви цієї експозиції немає). Для дорослого населення - гарна добірка літератури, публікацій в ЗМІ "Будь здоровий!". Також проводяться бесіди, огляди новинок, тематичні повідомлення з окремих аспектів здорового способу життя.
        Золотецька сільська бібліотека увійшла в республіканську програму "Здоровий спосіб життя" на 2005-2007 роки і до 2010 року й роздобула кошти на придбання спортивного інвентарю на суму 50 тисяч рублів. Скромні гроші. Але вкладені вони були так, що дозволили вирішити кілька важливих проблем.
Зі сходинки "сприяти пропаганді" бібліотечна установа ступнула до практики оздоровчих послуг, обладнавши й запустивши свій тренажерний зал.
        Це невелике приміщення, усього 20 квадратних метрів. Устаткування підібране так, щоб могли займатися люди різного віку. Є силовий тренажер, бігова доріжка, вело- і кроковий тренажери. Є м'ячі, обручі, скакалки й... намет - для походів, вилазок на природу читачів-школярів.
За правилами, затвердженими розпорядженням дирекції Біломорсь-кої ЦБС, займатися тут можуть громадяни від 12 років і більше. Як показав час, самий серйозний інтерес до залу у молоді від 16 до 24 років.

Із правил для відвідувачів залу:

"Обслуговуються як читачі бібліотеки, так і всі жителі селища.
Час роботи залу збігається з часом роботи бібліотеки.
Консультації з користування устаткуванням надає завідувачка.
Відвідувачі займаються в змінному взутті.
Запис на заняття попередній.
За псування устаткування матеріальну відповідальність несе користувач, винний у пошкодженні.
Заняття в залі здійснюються на платній основі. Квитанцію про сплату видає завідувачка бібліотекою".
Золотецька бібліотека розробила свою програму "Бути здоровим – здорово" на 2007-2010 роки. Її базова ідея: сприяти створенню для жи-телів селища умов "для забезпечення рівноваги між основними адап-тивними можливостями організму й постійно мінливим середовищем, формувати розумну систему потреб у здоровому способі життя".
        Статистика в бібліотеці, "заклопотаної" здоров'ям своїх читачів і всіх земляків, на початок 2008 року була така. Читачів - 418, відвідуваність - 5259, книговидача - 11 484 примірники, у тому числі про здоровий спосіб життя - 2000.
        Зал здоров'я щодня відвідують 60 і більше людей. Не закривається він і літньої пори, під час відпустки завідувачки бібліотекою. Тетяна Михайлівна приходить раз на тиждень спеціально для того, щоб відкрити зал, записати бажаючих.
        В 2008 році з'явилися в Золотецькій бібліотеці нові інформаційні добірки. Для дорослих - спеціальні книжкові виставки й література "Оздоровлення організму", "Шкідливі звички і їхній вплив на здоров'я", "Пізнай себе", "Повідати хочу, як хвороби лікую". Для тих, хто захоплений відвідуванням залу здоров'я, бесіди проводять, що називається, з урахуванням специфіки - "Як правильно качати м'язи", "Харчування й здоров'я", "Як перемогти стрес".
        Бібліотека вийшла із черговим проектом для молодих родин. Названий він "Дванадцять місяців здоров'я". Його мета: об'єднати ресурси всіх зацікавлених партнерів у формуванні основ здорового способу життя. На території, що обслуговує бібліотека, є два дитячих садки, школа, Будинок культури. Є ініціативні молоді батьки. Є з ким цікаво й плідно працювати.

Мишина Л. Д. Чтоб росли в Золотце неболейки:
Библиотека – Центр здоровья /Л. Д. Мишина
//Библиотечное дело. – 2008. - №17. – С.35-37.

 

        Одним з основних завдань просвітницької діяльності серед студентів бібліотекарі вважають роботу із профілактики негативних соціальних явищ і підняття престижу здорового способу життя. У рамках "Місяця першокурсника" пройшли зустрічі із циклу "Серйозна розмова":
• Перша - "Повз наркотики", була присвячена профілактиці наркоманії в молодіжному середовищі. Для студентів була проведена бесіда "Скажи наркотикам - ні!", організована виставка літератури "Повз наркотики" і показаний документальний фільм "Право на життя".
• Друга - "Нещадний діагноз", висвітлювала питання СНІДу. Розмова про СНІД ілюструвалася фрагментами документального фільму "ВІЧ. Знати, щоб жити".
        Першокурсники стали учасниками "Сік-шоу" - акції проти паління й алкоголізму. Мета даної акції - дати корисну інформацію про шкоду паління й алкоголізму, переконати в згубності шкідливих звичок і запропонувати правильний вибір - сік замість сигарети й пива, здоровий спосіб життя. Шоу супроводжувалося конкурсами, вікторинами, музичними номерами, інформацією наукового характеру. Упродовж заходу відбувався обмін сигарет, запальничок, пива на соки. Переможці вікторин і конкурсів також нагороджувалися соком. Присутні отримали закладки з порадами, як легше кинути палити. Наприкінці "Сік-шоу" кожному з гостей була запропонована склянка соку.

Баева И. В. Месяц первокурсника: путь в профессию
начинается в библиотеке /И. В. Баева
//Библиотечное дело. – 2008. - №17. – С.41-43.

Календар подій

     1 2
3 4 5 6 789
10 11 12 13 141516
17 18 19 20 21 22 23
24 252627282930
31