Херсонська обласна
універсальна наукова бібліотека
ім. Олеся Гончара
ПН-ЧТ: 9:00-18:00
СБ-НД: 9:00-18:00

Казкові подарунки від «Книжкового Миколая» – Третього Південного фестивалю книги та читання!

15.12.2018 17:41

У Херсоні проходить велике книжкове свято – Третій Південний фестиваль «Книжковий Миколай». Це, дійсно, незабутня і дивовижна подія! Три фестивальні дні, 14-16 грудня 2018 року, насичені різноманітними заходами: зустрічі з відомими сучасними українськими письменниками і автограф-сесії з улюбленими авторами, презентації, знайомство з продукцією книжкових видавництв України та можливість придбати найулюбленіші книги, різні майстер-класи, інтерактивні ігри та, звичайно, забави разом з Книжковим Миколаєм. Починаючи з 2016 року, це чудове дійство відбувається у нас втретє і саме напередодні Дня Святого Миколая Чудотворця, даруючи херсонцям та гостям міста передноворічно-різдвяний настрій.

Відкриття всього дійства відбулось 14 грудня 2018 року у приміщенні кіноконцертного залу «Ювілейний». Тут вже було, чому радіти книгоманам та книголюбам, тому що у Третьому Південному фестивалі книги і читання «Книжковий Миколай» взяло участь багато українських видавництв, серед яких: «АССА», «Ранок», «Vivat», Видавничий дім «Школа», Академія «ТЕЗА», «Мандрівець», «Наш Формат», «Махаон», «БрайтБукс», херсонське видавництво «Учбова книга» та ін. Свою книжкову продукцію презентували гості з Києва, Харкова, Вінниці, Тернополя, Херсона... Вони представляли різноманітну літературу, і кожен мав змогу придбати для себе якусь цікавинку.

Насичена програма фестивалю передбачала зустрічі з відомими українськими письменниками на різних локаціях нашого міста. Херсонська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Олеся Гончара запросила на творчі знайомства та поетичні вечори з плеядою митців: Сергієм Пантюком, Жанною Куявою, Павлом Бондаренком, Антоном Санченком, Надією Мориквас, Оленою Задарожною, Тетяною Шептицькою, Оленою Гетьманець, Валентиною Захабурою, Світланою Дідух-Романенко.

Перший гість Гончарівки – Сергій Пантюк – український письменник, журналіст, громадський діяч та видавець. Ще перебуваючи у захваті від спілкування зі школярами, яке до цього відбулося у ЗОШ №2 м. Херсона, він завітав до книгозбірні. Сергій – автор численних публікацій у вітчизняній і закордонній періодиці, його тексти неодноразово перекладалися багатьма мовами. Письменник продовжив спілкування з маленькими херсонцями – презентував малечі та їх батькам і викладачам свої дитячі повісті: науково-фантастичну «Вінчі й Едісон» та пригодницьку «Тимко і гелготунчик Шкода». Пан Сергій зізнався, що багато описаних ним подій траплялися з його дітьми, отже саме сини письменника дарують йому ідеї для історій. Сергій зачитав деякі жартівливі віршики зі свого авторського збірника «Неслухняники». Ця книжка містить безліч яскравих ілюстрацій та бонусні уроки для малечі, які навчать написанню та складанню віршів. Письменник дуже добре контактував з третьокласниками, разом вони грали, вчили скоромовки, читали вірші. Школярів неможливо було зупинити – ті так і «сипали» запитаннями до автора. А на згадку про зустріч подарували Сергієві створені власноруч ляльки-обереги.

Щедрий передноворічний подарунок зробив «Книжковий Миколай» і дорослим – тим, хто цікавиться процесом створення електронних видань! До Гончарівки завітав наш земляк – український письменник, перекладач, видавець, розробник інформаційно-пошукових і аналітичних систем Антон Санченко. Присутні мали змогу поспілкуватися з відомим херсонцем та почути його змістовну лекцію «Електронне книговидання та друк на замовлення в Україні на прикладі сайту "Книгарня першодруків ім. Швайпольта Фіоля"». Доповідь пана Антона торкалася здебільшого теми електронного книговидання. Він зазначив, що багато працював у цьому напрямі, але, врешті-решт, з`ясував, що створення електронної книжки занадто дороге, і саме видання часто приносить збитки, адже попит зовсім невеликий. Сьогодні письменник має власне видавництво «Електрокнига», яке спеціалізується на випуску, продажі та розповсюдженні друкованих і паралельно – електронних видань. А.Санченко вважає, що електронна книга в Україні не може існувати без паперової.

До речі, з нашим сонячним південним містом пана Антона пов`язують не лише дитячі роки. Доля так склалася, що маленький Антон повинен був покинути рідне місто і продовжити навчання у Києві. Але після закінчення середньої школи він повертається на малу батьківщину і вступає до Херсонського морехідного училища. Згодом Антон Віталійович навіть деякий час працював у Херсоні – начальником радіостанції. Життя знову зробило свою справу, і зараз доля міцно зв`язала пана Антона зі столицею, але він не забуває рідний Херсон. Згадки про студентські роки і морехідне училище нашого міста лягли в основу написання його книги «Нариси бурси», яку він презентував у Гончарівці разом з іншими своїми виданнями – «Земля Георгія» та «Левантійські канікули» на зустрічі «Подумаєш, Херсон» у суботу, 15 грудня.

«Коли ти починаєш писати роман, ти почуваєшся не морем, а цілим океаном…». Такі слова сонячної та яскравої Жанни Куяви можна назвати лейтмотивом емоційного побачення з цією українською журналісткою, письменницею, літературним критиком, авторкою романів «Нічниця», «Із медом полин», «Дерево, що росте в мені», «Гордієві жінки». Свою зустріч Жанна назвала «Херсон: зустріч через три роки», адже в 2015 році вона була в Херсоні на творчих вечорах зі студентами-філологами та читачами Гончарівки. Її талант та чудовий настрій, її вміння відверто спілкуватися з читачами нікого не залишили байдужими. Жанна – яскрава та відкрита особистість, тому і спілкування видалося емоційним, романтичним, затишним.

Жанна поділилася деякими подіями з особистого життя. З часу виходу її романів минуло декілька років, і письменниця заінтригувала надзвичайною новиною – вона наразі пише новий, вже 5-й свій роман. «Кожен письменник «виростає» зі своїх ранніх творів», – вважає Жанна. Тому вона поділилася з нами, що її новий роман буде інакшим, більш «дорослішим», аніж, наприклад, перший – «Нічниця», героїня якого – ще зовсім юна і не має великого життєвого досвіду. Жанна зауважила, що всі її герої – наче живі, бо коли вона починає писати книгу, бачить персонажів інакшими, ніж вони виявляються насправді: «Герої стають настільки живими, що залишається лише спостерігати за ними… Я ніби не пишу, а читаю свій роман. Сиджу і не розумію, що буде далі». Жанна пояснює це тим, що, захоплюючись написанням, автор сам не розуміє, коли «оживляє» свого героя, міняючи його долю та характер.

До речі, її книжка «Гордієві жінки» вже перевищила тираж у 10500 екземплярів. Це велика радість для письменника! Спілкувалися довго. Гостя розкрила багато секретів, наприклад, що полюбляє писати з самого ранку до третьої години дня і не уявляє свого життя без смаку та аромату кави… Бажання декого з присутніх, хто не був знайомий із творчістю письменниці, прочитати її романи, підтверджує, що Жанна приїхала недаремно, а її життєві іторії торкаються кожного з нас.

А «Книжковий Миколай» продовжується. І всі, кому не байдуже розуміння історії, мали змогу 14 грудня відвідати позачергове засідання клубу «КЛІО» у Гончарівці. Спеціальним гостем зустрічі став Павло Бондаренко (Правий) – український письменник, блогер та журналіст. Павло Іванович працює у жанрах історичної публіцистики та містичного трилеру. Він презентував свої книжки «Картонні герої. Таємниці радянського агітпропу», «Волынская резня. Правда, которая никому не нужна», «Бандеровцы. Красным по Черному. Ангелы и Демоны Великой войны». Пан Павло поділився історіями написання своїх творів, які містять дуже велику кількість достовірних свідчень. А це дуже скрупульозна і важка робота, яка потребує витримки, аналітичного складу розуму та вміння годинами всидіти на місці. Також письменник дуже полюбляє жанр фантастики і багато працює із ним. 2001 року навіть став Луреатом II премії видавництва «Смолоскип» за фантастичний трилер «Година чорного причастя».

Ще одна гостиня Гончарівки – Надія Мориквас – письменниця, поетеса, журналістка, лауреат Літературної премії ім. Богдана Лепкого. Її твори вважаються вишуканими, вони виховують, навчають, прививають смак до якісної літератури. Книги письменниці перекладені іноземними мовами. Пані Надія родом з Тернопільської області. На творчій зустрічі вона презентувала свій роман «Винова гора». ВинОва (від слова «винА») гора – місцина біля Львова, напівреальна, напіввигадана, це – епіцентр усіх подій. У романі – трохи містики, трохи легенд і сентенцій, купка афоризмів, а взагалі – багато життєвих перипетій у долях трьох жінок, головних героїнь; багато усіляких подій та персонажів, роздумів та висновків. Один із них: українці – дуже толерантні люди, вони здатні все зрозуміти і все простити; можливо, тому вони опинились у такій ситуації, як зараз. Побутові дрібнички, діалоги створюють переконливу атмосферу, тому читач відчуває себе учасником галицького містечкового життя. Цей роман, як і всі книги пані Надії, проілюстрував її син. Письменниця зачитала багато уривків та відповіла на запитання учасників зустрічі.

І це ще не все!

За два фестивальні дні Гончарівка провела три поетичні вечори, які гармонійно склались у калейдоскоп тонкої, душевної поезії.

Вечір «ЧЕРНЕТКА ЧУДОТВОРСТВА» видався дружнім та по-домашньому теплим. Це була зустріч з українськими поетами Сергієм Пантюком, Оленою Задорожною, Тетяною Шептицькою, Оленою Гетьманець, яка пройшла у залі херсонського смарт-кафе «Shkaff». Сергій Пантюк, вже нам добре знайомий, презентував свої дитячі книжки та твори для дорослих. Олена Задорожна – українська журналістка, поетеса, громадська діячка, лауреатка Всеукраїнської літературної премії ім. Василя Симоненка, яку отримала за першу поетичну збірку «Той, що зумів воскреснути», – продекламувала свої вірші та презентувала авторські видання. Тетяна Шептицька – поетеса, літературознавець, літературний критик, українознавець, громадська діячка, авторка збірки «Окрайцем неба», учасниця Всеукраїнського поетичного мега-марафону «Віршень», акції «Висока поезія незалежності», проекту Музею-квартири Павла Тичини «Музей 35. Поетичний марафон. При каганцях» – також познайомила гостей фестивалю зі своїми ліричними творами. Звучала душевна авторська поезія у виконанні дивовижної Олени Гетьманець – української поетеси та громадської діячки. Письменники подарували херсонцям свої книжки з автографами.

Непростою була тема іншого поетичного вечора «ПОЕЗІЯ ВІЙНИ І ЛЮБОВІ». Та такі вже реалії нашого життя. Поети-учасники цієї зустрічі – Сергій Пантюк та Олена Задорожна. Ідея такої теми зародилась ще у 2014-15 рр., і цілком зрозуміло, чому саме. Потім пережите трансформувалось. Все побачене, весь накопичений біль поети вилили у слово, у вірші. У кожного з них є свій унікальний життєвий досвід, інколи – жахливий. Олені Задорожній довелось побувати під прикриттям на території ворога. По життю Сергія Пантюка пройшлися три війни. А жах останньої з них, свідки якої – ми всі, в тому, що вона взагалі є, ця війна. Митці читали вірші, розповідали реальні історії про життя, що поділилось на «до» і «після». Уявляєте, серед того всього жахіття, коли на тобі від пережитого мокріє власний одяг, ти ще й знаходиш сили сміятись. Олена, до речі, – авторка слів пісні «Дівчата», яку виконує українська співачка Анастасія Приходько. Кожен з присутніх пішов зі своїми емоціями, смислами і сенсами.

У чарівний світ жіночої поезії занурив присутніх поетичний вечір «ЖІНОЧІ МОНОЛОГИ» – творча зустріч із поетесами Валентиною Захабурою, Світланою Дідух-Романенко, Оленою Задорожною, Тетяною Шептицькою, Оленою Гетьманець. Жіноча лірика може бути різноманітною, ніжною та надзвичайною! Письменниця та бард  Валентина Захабура  презентувала ліричну збірку поезій «ЯТОМОРЕ» та альбом авторських пісень «Запрошення на каву». Поетеси Світлана Дідух-Романенко та Олена Задорожна яскраво зачитали свої поезії, передаючи увесь настрій кожного рядка. Неабияке захоплення присутніх викликав виступ Олени Задорожної та декламація її воєнно-патріотичної поезії «Дівчата», від якої мурахи бігають шкірою… А поетеса та перекладач Олена Гетьманець познайомила присутніх з  історіями своїх поетичних збірок «Вітражі», «За межею», «Опозиціонер. Вінок сонетів». Тетяна Шептицька презентувала авторську збірку поезій «Окрайцем неба». По-жіночому затишною, теплою та спокійною видалася ця зустріч. Головне, що подарували нам п'ять дивовижних жінок, справжніх майстринь ліричного слова, – незабутні емоції від почутої української поезії – прекрасної та вічної!

Дякуємо III Південному фестивалю книги та читання «Книжковий Миколай» за казкові подарунки!

Календар подій

     1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 2223 24
25 26 27 28 293031