Херсонська обласна
універсальна наукова бібліотека
ім. Олеся Гончара
ПН-ЧТ: 9:00-18:00
СБ-НД: 9:00-18:00

Ліса Москоні «Їжа для мозку. Наука розумного харчування»

11.01.2022

«Варто їсти, щоб жити, а не жити, щоб їсти»
Сократ

«…Хоч би яким голодним був наш мозок, водночас він дуже примхливий їдець. Порівняно з рештою тіла, що переробляє більшість поживних речовин собі на користь, мозок є дуже суворим і перебірливим у питанні їжі», – стверджує Ліса Москоні.

Авторка книги має докторський ступень у галузі неврології та ядерної медицини, є фахівцем із комплексного харчування, відома своїми сенсаційними дослідженнями з раннього виявлення хвороби Альцгеймера. У книзі «Їжа для мозку. Наука розумного харчування» професорка спирається на власний досвід нейронауковця, щоб створити основу аргументу про те, що саме їжа особливо впливає на здоров'я мозку. У праці представлені найновіші дані про нейрохарчування, або харчування для мозку. Ліса пояснює, як їжа розщеплюється на поживні речовини та як саме вони живлять мозок; як працює цей людський орган і як харчування впливає на його роботу.

Професорка наголошує: «…у наших руках зосереджено більше влади, ніж ми вважаємо. Силу особистого вибору часто недооцінюють через зручну тенденцію західного світу боротися із симптомами за допомогою ліків або хірургічного втручання. Проте спершу варто будо б зважити на менш ризиковані й часто більш ефективні заходи, наприклад, краще харчуватись. …Що ми всі можемо й маємо робити, то це піклуватися про мозок за допомогою найкращого харчування, яке природно підвищить наші шанси на довше, здоровіше життя. …з усіх органів нашого тіла мозок зазнає найбільшої шкоди від поганої дієти. Від самої будови до здатності працювати – усе в нашому мозкові вимагає хорошого харчування. День за днем їжа, яку ми споживаємо, розщеплюється на поживні речовини, що всмоктуються в кров, та, своєю чергою, доставляє їх до мозку, щоб поповнити його вичерпаний запас, активувати клітинні реакції і, що найголовніше, стати частиною мозкової тканини. Овочі, фрукти й цільнозернові надають важливі вуглеводи, такі як глюкоза, а також вітаміни й мінерали, для енергії мозку. Здорові жири, які містяться в рибі й горіхах, розщеплюються на омега-3 й омега-6 жирні кислоти, що сприяють гнучкості та чутливості нейронів, а також підтримують імунну систему й захищають мозок від уражень. Наш мозок – це буквально те, що ми їмо».

У книзі ви знайдете інформацію, завдяки якій станете на шлях зміцнення й захисту здоров’я мозку, підтримки його у формі. Підхід автора для досягнення цієї мети й опанування нейрохарчуванням передбачає три основні кроки, які ви легко можете зробити частиною свого кожного дня.

3 кроки до здорового мозку:

Крок 1. Зрозуміти, які їжа й поживні речовини потрібні вашому мозкові для оптимального харчування. Сформувати здоровий раціон – це найважливіше, що ви можете зробити, щоб допомогти мозкові досягти піку потенціалу. Також для оптимального когнітивного стану важливо тримати орган активним – фізично, інтелектуально й соціально.

Крок 2. Далі вам треба покращити й оптимізувати дієту та спосіб життя загалом, дотримуючись загальних порад, які ви знайдете в розділах 11-13. Це будуть основні рекомендації. Будь-хто може їх дотримуватися й таким чином забезпечити здоров’я мозку зараз і в майбутньому.

Крок 3. Ви зможете визначити свій рівень знань у сфері нейрохарчування, пройшовши тест. Це допоможе зрозуміти, на якому етапі харчування для мозку ви перебуваєте. Початковий рівень, середній чи просунутий – де зараз ви? Що ви можете зробити, щоб опинитися вище? Ви знайдете практичні поради для кожного етапу, а також аналіз власного рівня та зможете скоригувати особистий раціон.

Авторка зазначає, що «…цей план є не дієтою, а радше зміною способу життя, щоб упевнитись: більшість ваших рішень спрямовані на підтримку здоров’я мозку. Фізична активність, інтелектуальне стимулювання, харчування, соціальні взаємозв’язки і здоровий сон – усе це є частиною команди, що працює разом, аби підтримувати мозок в активному, енергійному та жвавому стані протягом усього життя. …Хоч би якою була ваша мета – підвищити когнітивні здібності, зменшити проблеми з пам’яттю або ризик хвороби Альцгеймера, – ці прості кроки допоможуть вашому мозкові бути в кращій формі на роки вперед».

У книзі розміщено приклад звичайного тижневого меню. Вам не доведеться вишукувати рецепти з кулінарних книжок і блогів – авторка ділиться своїми улюбленими, які зроблять і ваш раціон не лише поживним, а й смачним. Так, їжу для мозку можна розділити на хорошу й погану. Насамперед треба збільшити споживання незамінних для мозку поживних речовин. У книжці ви знайдете перелік «суперпродуктів» та поради щодо їхнього правильного поєднання.

Важливо вживати достатню кількість продуктів рослинного походження: «І хоч люди всі різні й у всіх свої харчові потреби, ви не помилитеся, якщо основою власної харчової піраміди зробите рослинні продукти. Чи прошу я вас стати вегетаріанцями? Ні, та все ж ми можемо додати більше рослинних продуктів у раціон, щоб зберегти здоров’я в майбутньому. Наша мета – це їсти овочі на обід і вечерю, цілий фрукт принаймні раз на день і цільнозернові та бобові принаймні чотири рази на тиждень. Рослинна їжа має займати більшу частину вашої тарілки».

«…якщо ви вживатимете високоякісні поживні речовини, то ваш мозок складатиметься з високоякісної тканини. Саме це допомагає вам підтримувати когнітивну форму й протистояти старінню та хворобам. …Також не забувайте, що треба не лише збільшити споживання корисних для мозку суперпродуктів, а й цілеспрямовано зменшувати споживання їжі, яка шкодить вашому мозкові. Звертайте особливу увагу на ті продукти, що негативно впливають на серце, наприклад, перероблена, смажена й жирна їжа. …Насправді важливий для здоров’я мозку принцип полягає в тому, щоб уживати продукти в їх якомога природнішому стані. А це передбачає менший час приготування, оптимальну якість поживних речовин і насиченіший смак».

Автор книги також закликає звертати особливу увагу на вміст свого візка в супермаркеті. Багато продуктів, які ми приносимо на домашні кухні, уже нашпиговані речовинами, яких слід уникати за всяку ціну. З усіх критеріїв вибору їжі якість має бути найважливішим!

Змінюйте ваші харчові звички на краще!

Книгу ви можете замовити у відділі абонемента (I поверх) та у відділі обслуговування користувачів (IV поверх).

Календар подій

     1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 2223 24
25 26 27 28 293031