Херсонська обласна
універсальна наукова бібліотека
ім. Олеся Гончара
ПН-ЧТ: 9:00-18:00
СБ-НД: 9:00-18:00
Меню розділу

 

"Любов до рідної землі в своїх ділах не погаси"
(сценарій загальносистемного заходу - екологічний баркас)
 

Підготування: - оформити книжкову тематичну виставку (застереження, роздум, екскурсія, заклик тощо). Приблизні назви виставки: "Природа наша мати - треба її оберігати"; "Нехай людина добро приносить, бо світ навколо любові просить";
- тематичний перегляд. Приблизні назви: "Швидка допомога з мого городу"; "Пестицидний помідор - до лікарні коридор".
Учасники: Капітан баркасу, Стюард баркасу, Пасажир-Поет, Пасажир (директор магазину "Світ городника", або ж Господиня, яка має садово-городній досвід).
 
Музичний фон.
 
Пассажир-Поет:
Красо первісна - ти природи рай!..
Зеленим листям набухають брості—
заходить травень ясночол у гості.
Весна усюди: в місті і в селі,
Весна у всьому - в зернятку на полі.
Весна на журавлиному крилі
І на клейкім листочку на тополі...
Весна бджолою в діда на брилі,
І краплею дощу на парасолі,
І п'є веселка воду досхочу
Під ескадрон травневого дощу...
 
Капітан баркасу: Шановні гості! Ми раді вітати вас в затишному залі нашої бібліотеки!
Всі ми живемо в Україні і любимо її прекрасних працьовитих людей, пишну природу. Наша земля красива і щедра. Росте на ній жито і городина, цвітуть квіти, зріють овочі і фрукти.
 
Стюард баркасу: Дедалі більшого поширення набуває прикладне хобі - захоплення любительським овочівництвом, садівництвом та квітникарством. Праця на землі дає моральне задоволення і зміцнення здоров'я! Життя стає ритмічним, особливо для людей похилого віку!
 
Капітан баркасу: Запрошуємо всіх присутніх у дивовижний світ Природи! В екологічну мандрівку на зеленому баркасі! По курсу слідування нашого баркасу буде декілька зупинок:
"Зупинка - насіннинка"; Вишневий рай" ;"Квітковий Едем"; "Зелена толока".
 
Стюард баркасу: Перша зупинка - "Зупинка - насіннинка"!
У нас, на півдні, в кінці березня розпочинаються посівні роботи. Для городника настають важкі, але приємні дні спілкування з природою. "Що посієш, те й пожнеш", - так визнала вікова народна мудрість, - цими словами визначено ціну кожного весняного дня. А наші кліматичні умови дозволяють одержувати повноцінне насіння всіх овочевих культур - помідорів, баклажанів, перцю, квасолі, гороху, салату, кропу, навіть динь та кавунів!
А більше про насіння знає наша гостя директор магазину "Світ городника" __________(прізвище, ім'я або ж запросити місцеву господиню, яка має садово-городній досвід).
 
Виступ гостя.
 
Стюард баркасу:   Ми називаємо нашу землю матір'ю-годівницею.
А щоб земля була дійсно такою, її потрібно підживлювати. В народі кажуть: "Добре грунт угноїш - урожай потроїш". Основну роль відіграють органічні добрива - перегній, торф тощо. В останні роки городники використовують прості, змішані і комбіновані добрива в упаковках. Це азотно-аміачна селітра, сульфат амонію; фосфорні- суперфосфат і кістяна мука та інші добрива. Хочу зазначити, що серед овочів - буряк найбільше сприятливий до азоту і здатний накопичувати нітрати у великих дозах. Нітрати мають властивість перетворюватися в нітрозаміни, які, за свідченням медиків, негативно впливають на кров та печінку. Тому у дітей та дорослих можуть розвинутися алергія та недокрів'я . Нагадуємо і застерігаємо: "Пестицидний помідор - до лікарні коридор!"
З представленої літератури ви можете дізнатися значно більше на цю тему. Було б цікаво розглянути тему "Швидка допомога з мого городу" - цибуля та часник
І. Котляревський в поемі "Енеїда" згадує ті рослини, які вживалися в їжу в старовину в Україні: бодян, ганус, шафран, перець, часник, рогіз, паслін, терен, полуниці. На жаль, в наш час ми спрощуємо набір харчових продуктів, та вище вказані культури дуже корисні по вітамінному набору, а ще мають лікувальні властивості. У будь-яку пору приправляйте свої страви свіжою зеленню. Це допоможе в боротьбі з передчасним старінням організму і стане важливим засобом профілактики захворювань.
 
Капітан баркасу: Цибуля та часник - незамінні культури в раціоні людини!
Часник має властивості: бактерицидні (вбиває бактерії) та отруйно діє на грибкових збудників. Часник та цибуля запобігають захворюванню на діабет та склероз, значно знижують вміст цукру в крові та мають інші властивості.
Шипшина - скарбниця вітамінів. На півдні України налічується більше 15-ти видів шипшини. Плоди шипшини містять багато вітаміну С, цукор, органічні кислоти, каротин, залізо, фосфор, мінеральні солі,  калій та ін. В народній медицині широко застосовується відвар з плодів шипшини, листя та коріння. Препарати шипшини мають протизапальну та протимікробну властивості. Відвари шипшини підвищують працездатність людини. З плодів готують киселі, повидла, компоти, чай. Шипшина - скарбниця вітамінів.
 
Стюард баркасу: Багата і різноманітна флора південної України, вона - джерело нових лікарських препаратів, золотий фонд народної медицини. Батько народної медицини Гіппократ висловився так: "Їжа повинна бути ліками, а ліки їжею".
 
Капітан баркасу: Увага! З лівого борту баркасу:
Друга зупинка - "Вишневий рай".
Ви зрозуміли, що мова піде про "екологію, дерева та літературу". Ця тема - багатогранна, вона вбирає в себе публіцистику, прозу, поезію, усну народну творчість, а також має зв'язок екології з музикою та живописом.
"Природа! Вічно говорить з нами!" - Так писав великий Гете. Поет нагадує нам, що між людиною і природою постійно відбувається  діалог. І не стільки ми з нею розмовляємо, скільки вона з нами. Але чи завжди людина чує голос?          
                 
Пасажир-Поет:
                    Дерева вміють розмовляти -
Ми лиш не вмієм слухать їх...
Співа тополя біля хати,
І гомонить про щось горіх.
Немов дитинства дивну казку,
Я чую ніжні голоси.
Шепоче явір: "Мені важко..."
Тлумачить вишня свої сни...
Скрутив хтось яблуні он гілку
За те, що квіт рясний на ній.
І яблуня ридає гірко,
І плач отой бринить в мені.
На допомогу груші дятел,
Почувши стогін, прилетів...
Дерева вміють розмовляти...
Шануймо ж їх, немов братів!
(В.Муляр. Дерева)
 
Пісенна пауза. Звучить пісня "Три поради" (муз. І. Шамо, сл. Ю. Рибчинського).
 
Стюард баркасу: Якщо вже наша зупинка має солодку і терпку назву "Вишневий рай", то далі мова піде про Вишню. А чи знаєте ви легенду про походження назви? То ж послухайте: "На нашу землю напали вороги. Одна сім'я стала на захист своєї домівки. П'ятеро братів, мати і батько - всі загинули, а доньку мати заховала. Коли вороги пішли, донька вийшла зі схованки і поховала в саду матір. І виросло на тому місці деревце. Вкрилося воно білим цвітом, а потім зачервоніло ягодами. З'їла донька ягідок та й заснула під вишнею. Сниться їй мати й шепоче до неї: "Видиш ня, доню, видиш ня? Вишня!.." Із того часу назвали дерево вишня.
 
Капітан баркасу: При згадці про Вишню, одразу ж приходить така близька і люба серцю поезія Тараса Шевченка: "Садок вишневий коло хати, хрущі над вишнями гудуть"...
Прекрасні й барвисті пейзажі, пов'язані з вишнею є у творах інших класиків української літератури. В оповіданні Марка Вовчка "Чумак" під вишнею виражальна картина розгортається: "Обійшов Гриць садок. Якраз під старою вишнею, що, здається найрясніше цвіла, стояла дівчина, як зоря ясна, руса коса нижче пояса".
А це вже з прози Івана Нечуя -Левицького: "В садку зеленіли вишні й груші, щебетали соловейки, а в далекому лузі між вербами кувала зозуля". Згадують у своїх художніх творах про вишню і Василь Стефаник ("Моє слово"), Панас Мирний ("Серед степів"), Степан Васильченко. Улюбленицю нашої дітвори, що дарує смачні плоди, оспівала Леся Українка: "На зеленому горбочку у вишневому садочку,
притулилася хатинка мов маленькая дитинка"...
 
Стюард баркасу: Лагідне ставлення до вишні у народній пісні.
("Ой під вишнею, під черешнею, стояв старий з молодою як із ягодою..."), гаївках, купальських піснях, фольклорній творчості...
...Ой як вишня як черешня ягідками рясна;
Молоденька дівчинонька на личенько красна...
А які милозвучні назви дали люди поселенням в Україні: Вишневе, Вишеньки, Вишневі сади... І от наша зупинка Вишневий рай...
 
Пісенна пауза, звучить пісня "Ой, у вишневому саду там соловейко щебетав".
 
Стюард баркасу: І буяють у наших садах Терен і Черешня, Слива і Персик, Айва та Яблуня. Остання одна з найстаріших культурних рослин на Землі. Яблука описані в міфах про Геракла; з яблука розбрату почалась війна, що призвела до загибелі Трої; за мішень служило яблуко в легенді Вільгельма Телля; яблуко росло у висячих садах Семіраміди; саме яблуко допомогло відкрити закон земного тяжіння... У нашій країні перші відомості про культуру яблуні відносяться до часів Київської Русі, коли при Ярославі Мудрому на території Києво-Печерської лаври було закладено яблуневий сад.
 
Капітан баркасу: А що б далі вирушати, треба дещо відгадати!
Пропоную вікторину про дерева: "Щоб дерева шанувати, треба нам багато знати!"
Завдання: Потрібно закінчити прислів'я та приказки.
1. Не ламай тополю, бо зламаєш...                       - волю, Колю, долю;
2. Лісова полоса всьому полю                   - голоса, небеса, краса;
3. Ліс не школа - а всіх...                           вітає, чекає, шукає, навчає;
4. Ліс чарує, та не кожен його..                 -милує, шанує, цілує;
5. Одне дерево посадив, не дарма на світі            - ходив, возив, копав, прожив;
6. Ця дівчина, як...                                     - жоржина, малина, калина.
 
Стюард баркасу: Незчулися, як дісталися наступної третьої зупинки: "Квітковий Едем".
Квіти - це не лише прикраса , це символ гармонії і вічного плину життя на землі... А кого залишать байдужими яскраві тюльпани навесні, цариця квітів троянда, червоні китиці сальвії, п'янкий аромат запашного горошку, осіннє буяння айстр...
 
Пасажир-Поет:
- Природа творить просто чудеса, у кожній квітці - диво і краса!
- Веселки брюки увібрав тюльпан, в яскравий модний вбрався він жупан.
- Троянда розпашілась, розцвіла і аромат в кімнату принесла.
- Від сніжно-білих та рожевих пелюсток до червонясто-сонячних квіток.
- А мак, немов уранішня зоря, мов пір'ячко на грудці снігура.
- А ось ще півника, по-іншому - Ірис, тендітно-фантазійний в них обрис.
- І гладіолуси, жоржини ніжний трунок – всі мають запах свій і візерунок.
- І жодна квітка не повторюється в іншій. Талантів безліч їх
 Творцю потрібно мати! Всі твердять недарма: Природа Мати!
 
Капітан баркасу: В усі часи люди надавали особливого значення квітам. Складали про них пісні, легенди та міфи... Індійський міф оповідає, що перша красуня Лакшмі народилася з пелюсток троянд. У рожевій колисці побачив цю чарівницю охоронець всесвіту Вишну, збудив її поцілунком - і стала вона йому дружиною. Відтак, Лакшмі і стала богинею краси, а троянда - її супутницею, символом таємниць.
"Царівною    квітів"    назвала   троянду    ще    давньогрецька    поетеса    Сафо. Довершеністю і витонченістю квіток захоплювалися Геродот, Овідій, Горацій. З давніх-давен з рослиною пов'язані різні високі й найшляхетніші почуття. Це і краса, і досконалість, любов, слава, гордість, мудрість.
Символікою овіяні й окремі частини троянди: її зелень - це радість, колючки - печаль, квітка -слава.
 
Пасажир - Поет: У римлян своя легенда про походження червоних троянд. "Покровителька мисливства Діана приревнувала свого коханого Амура до вродливої німфи Розас. Діана вирішила помститись красуні. Вона підстерегла німфу, схопила її і в люті кинула в колючі зарості, звідки Розас не могла вибратись. Зранена колючками, вона померла, стікаючи кров'ю. Запізно примчав Амур на місце злочину і став проливати гіркі невтішні сльози. І від сліз цих стало диво: колючі зарості ожили і заяріли червоними прекрасними квітами.
 
Стюард баркасу: Є цікавий міф і про походження колючок. Купідон вдихав пахощі троянди, його вкусила бджола. Розгнівавшись, Купідон вистрілив у кущ троянди стрілою, і вона перетворилась в колючку.
 
Капітан баркасу: Великою популярністю користується художня література про квіти, а щоб у цьому пересвідчитись і отримати право дістатися наступної зупинки, пропоную КвітоВікторину: "Квіти в художніх творах та поезії".
1. Як звали юнака, котрий із каменю намагався відтворити квітку? (Данило-майстер; Бажов "Кам'яна квітка").
2. Яка квітка прикрашала плече героїні роману "Три мушкетери" (Лілея).
3. Кому з українських поетів належать ці поетичні рядки?
"Васильки у полі, васильки у полі, васильки з підвій,
І гаї синіють ген на видноколі, і синіє щастя у душі моїй..."
а) Д. Павличко, б) А.Малишко, в) В.Сосюра.
4. Кому з українських поетів належать ці поетичні рядки?
"І марили айстри в розкішнім півсні
про трави шовкові, про сонячні дні.
І в мріях вважалась їм казка ясна,
де квіти не в вянуть, де вічна весна..".
а) І. Драч, б) О. Олесь, в) Ліна Костенко.
5. Кому    з  українських    поетів    належать    ці    поетичні    рядки?
"У щастя людського два рівних є крила:
Троянди й виноград, красиве і корисне".
а) І. Драч, б) М. Рильський, в) А. Малишко.
 
Стюард баркасу: Вже дісталися останньої четвертої зупинки! - "Зелена толока"
Весна - це дивовижне оновлення природи, це свято, це всюдисуще торжество життя. Рослинний світ у тремкому очікуванні... Молода зелень повсюдно укриває землю. Тріумфальний похід зелен-квіту триває, чарує наші серця, беручи в полон художню свідомість, поетичну уяву.
 
Пасажир-Поет: В одній із вище згаданих купальських пісень є такі рядочки: "У вишневім у садочку — дівчина співає", в іншій:
"У саду-садочку грядочку скопаю...
Посаджу я вишеньку прямо біля тинку,
Та й піду радесенька до самого шинку..."
 
Стюард баркасу: У нас на баркасі є Пасажир, який дарує нашій бібліотеці саджанець дерева (чи насіння квіток, кущів..)
Символічно, що наша подорож на зеленому баркасі завершиться "зеленою толокою". На згадку про зустріч, біля будівлі нашої бібліотеки  посадимо дерево (посіємо квіти...)
 
Пасажир-Поет:
                    Дніпро на руки сонце взяв і ніжно так гойда...         
Приваблює усіх людей Підпалена вода.
Реве буксир, немов теля, що стежки не знайшло,
І наша зустріч промина, бо сонечко зійшло...
 
Музичний фон.
 
 
Додаток:
В доробок бібліотекаря
Хильки М. "Чужою природа не бува /Хильки М. //Віче. - 2007.-№5. - С.52-70.
Вальнюк Л. Природа примхлива як жінка: [сцен. екол. свята для старшокласників] /Вальнюк Л. //Позакласний час. - 2004. - №10. - С.16-18.
Гріга О. Дивосвіт природи: екологічний потяг: [Сцен. інтелектуал. еко-гри для старшокласників] /Гріга О. // Позакласний час. - 2003. - №8.
Стрибко Т. Екологічний аспект освітньої діяльності українців найдавніших часів /Стрибко Т. //Освіта управління. - 2002. - №2. -С.112-121.
 
Склала Бабич І.Д., головний бібліотекар з масової роботи Херсонської центральної міської бібліотеки ім. Л.Українки.

Календар подій

   1 2345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728