Херсонська обласна
універсальна наукова бібліотека
ім. Олеся Гончара
ПН-ЧТ: 9:00-18:00
СБ-НД: 9:00-18:00

Обереги українських воїнів

Невід’ємною  складовою української культури  є обереги. У великому тлумачному словнику читаємо: «ОБЕРІГ, оберега, ч., діал. – прадавній амулет щастя, талісман; знак добра і сили, заступник від нещасть». [2.]. Українські національні обереги – безцінна спадщина минулих часів. Наші предки використовували захисні амулети та знаки ще за часів Трипільської культури та за часів панування антів та склавинів, венедів та інших праслрв’янських племен.

З давніх  літ люди вірили у силу оберегів, а отже і розумілися на речах, які мали значення  та сенс у житті кожного.  Від покоління до  покоління на українських теренах передавалися сакральні істини про силу того чи іншого символу, який вишивали на сорочці чи рушнику, який могли зобразити на браслеті чи амулеті, на ляльці-мотанці чи писанці, щоб оберігав від нечистого та допомагав невидимою силою воїну вижити і повернутися після війни до рідного берега живим  та неушкодженим.

Чимало вишитих оберегів зустрічалися на сорочках та хустках, подарованих воїнам, які вирушали на фронт. Вишиті символи, характерні для того чи іншого імені, а також «Восьмипроменева зірка» та «ромб», «коло» та «безкінечник», «дерево життя» та «берегиня», «прямий хрест», «косий хрест» та «хрещатий хрест» – ось неповний перелік вишитих символів, які ви зможете запримітити на вишиванках захисників минулих століть. Більш докладно про українські символи ви зможете прочитати в одній із наших попередніх статей «Бережи українське – носи вишиванку».

 В роки утвердження могутньої Русі та в часи становлення Гетьманщини  українські воїни перед походом отримували від матері або коханої рушник-провідник, дерев’яний хрестик, маленьку іконку та маленький молитовник, що слугували своєрідними оберегами.

На початку ХХ століття стали справжніми оберегами «котильйони» - це такі невеликі бісерні п'ятикутники з петелькою вгорі, які названі на честь європейського танцю, що на межі  ХІХ  та ХХ століття був дуже популярним на західноукраїнських землях. Такі «котильйони» дівчата дарували на згадку своїм коханим, які йшли воювати до українського війська. Січові стрільці з армії ЗУНР чи армії УНР, захисники із УПА часто і густо тримали у своїх кишенях «котильйони». Дослідниця Василина Копитко пише: «Такі амулети з бісеру для парубків плели кохані дівчата, сестри або мами. Військові носили їх біля серця - нерідко дійсно вони рятували від ворожої кулі».[7.]. Кажуть, що і нині українські воїни, які родом із Галичини, тримають у кишені «котильйони».

З  перших днів війни на сході України  у  квітні 2014 року, а потім після  повномасштабного вторгнення  рф в Україну у лютому 2022 року, тисячі українців стали на захист своєї Батьківщини. Мужньо боронити свій рідний край від загарбників допомагають українським воїнам віра в Перемогу, любов до рідної землі, тепле слово матері та оберіг, подарований коханою чи добрими людьми.

Як  в часи козаччини, так і нині оберегом для українця є річ, яка із давніх-давен значиться серед сильних магічних предметів. Таким предметом, як не дивно, може бути срібна сережка у вигляді півмісяця, яку козаки називали «лунницею».  Такий традиційний козацький атрибут – символ вільної людини. Окрім сильної магічної сили сережка  згідно з історичними замітками   «була незамінною річчю в поході. З її допомогою козаки знезаражували воду, якщо доводилося пити з невідомого джерела». [5.]. І тепер серед українських захисників ми зустрічаємо тих, які сповідують козацький військовий звичай.

Ще одним поширеним оберегом, який презентує Україну в світі і який є затребуваним серед наших захисників – це ляльки-мотанки. За технологією такі ляльки-мотанки виготовляють без обличчя і як правило без жодного вузлика.

Синьо-жовті ляльки-мотанки, виготовлені у вигляді янголів-охоронців мають також неабиякий попит серед наших захисників. «Особливість таких оберегів-янголів, - як зазначає майстриня із села Легедзине Уманського району  Ольга Собкович, – в тому, що вони маленькі і у вигляді брошки. Вони зручні, бо воїни прикріплюють їх в кишені». [1.].  Те, що вони у вигляді брошки і можуть прикріплюватись у кишені, а отже й не загубляться –  мають чимало позитивних відгуків і неабиякий попит

 І тепер, як і сотні літ тому, дарують воїну-захиснику браслет, виготовлений власними руками. Браслет повторює своєю формою сонце. А в Україні завжди сонцю надавали великого значення. Адже «поки воно світить, то боятися нечистого не потрібно, всі чорти і демони виходять, коли сонце заходить». [6.]. От тоді вступає у свою силу річ, яка створена у формі кола, а отже є невидимим  захисником  від нещасть та негараздів. Браслети нині дуже популярні. Їх виготовляють у різних варіаціях, а синьо-жовті сплетені браслети виконують не лише функцію оберегу, а і допомагають школярам та студентам збирати кошти на потреби ЗСУ. Тисячі таких браслетів мандрують не лише по Україні, а й  по Європі та Америці, єднаючи в коло прихильників незламної України більшість мешканців демократичного світу.

І дійсно, виготовлені обереги з позитивними намірами несуть у собі енергетику, яка захищає. Школярі разом із батьками та вчителями понад десять років виготовляють із фетру та паперу синьо-жовті сердечка та голуби миру.

При сучасних технологіях для наших мужніх воїнів також виготовляють обереги у вигляді  брилка чи кулона. Міцна та вогнетривка матова сталь, з якої виготовлений брилок чи кулон, не блищить і не виблискує на сонці та має захисну функцію від будь-якого механічного впливу. Кажуть, що до такого оберегу вже призвичаїлись наші захисники у ці вже майже три роки повномасштабного вторгнення. Також серед захисників має поширення оберіг-кулон,  виконаний у вигляді сувою, на якому вигравіровано молитву воїна: «Боже, бережи воїна, силою Честного Животворящего Твого Хреста, під покровом Твоїм святим бережи від летючої кулі, стріли, меча, вогню, від смертоносної рани, водяного потопу та марної смерті. Амінь.» [3].

Є і ті сучасні оборонці, які вірять у силу язичницьких богів, а отже і носять при собі амулети-обереги  із зображенням язичницьких знаків, таких як «Щит воїна Яроврат» на срібній підвісці, чи то  кулони із зображенням знаків-оберегів Перуна або ж Даждьбога. [4.]. Такі обереги іще в роки національно-визвольної війни XVIІ століття. використовували козаки-характерники.

За майже три роки повномасштабного вторгнення рф на терени незламної України з’являються нові обереги, які позитивно діють, а отже теж мають певну силу. Тисячі  дитячих малюнків зберігають при собі, як обереги, наші воїни на передовій. Вони теж їм гріють душу та  дають надію, що українські захисники обов’язково повернуться додому живими та  з Перемогою.

 Віднедавна з’явилися і широко використовуються ціла низка оберегів захисту і честі для наших захисників, серед яких вишитий оберіг «Воїн світла» та вишитий з бісеру  оберіг з національним Гербом України, вишиті шеврони з орнаментами різних регіонів України, іконки-обереги із зображенням великомучеників християнських та амулети чи жетони, де на одному боці зображена іконка, а на іншому молитва «Отче наш» - ці обереги допомагають віруючим краянам боронити рідну землю від орди окупантів..

Дуже часто внутрішній стан любові до своєї  сім’ї, до  коханої дружини-берегині  та дітей є тими невидимими рушіями хоробрих вчинків захисника Батьківщини. Так світлини із зображенням рідних теж можуть бути  своєрідними оберегами. А якщо якийсь один із вище названих оберегів воїну надіслала кохана, або ж подарували люди зі світлими намірами допомогти, тоді цей оберіг набирає ще й сакральної сили з рідних серцю берегів.

Тож не випадково  в українській мові слова «оберіг», «берегиня», «берегти» та  «берег» мають спільний корінь, як і всі ми маємо спільну мету Перемогти і вберегти нашу ідентичність, нашу Незалежність, наше право розмовляти рідною мовою на рідній українській землі, пам’ятати про свої обереги, звичаї та традиції. Слава Україні! Слава  ЗСУ!

Джерела:

  1. Авторські мотанки та обереги українських воїнів на передовій [Електронний ресурс] :[текст]// УманьNewsCity : [сайт] . — Режим доступу: https://umannews.city/articles/205440/ukrainskih-zahisnikiv-oberigayut-yangoli-vid-majstrini-olgi-sobkovich . — Назва з екрана . — Дата публікації: 09.04.2022. — Дата звернення: 23.09.2024.
  2. Великий тлумачний словник сучасної української мови/Кер. Вид проєкту П.М. Мовчан, В.В. Німчук, В.Й. Клічак.. — Київ: Просвіта, 2005. — 1332с.
  3. Жетон[Електронний ресурс] :[текст]// MyClip : [сайт] . — Режим доступу: https://myclip.in.ua/ua/p1710242833-zheton-obereg-dlya.html . — Назва з екрана . —Дата публікації: 09.08.2023. — Дата звернення: 23.09.2024.
  4. Лозко Г. С. Українське народознавство. — Київ: АртЕК, 2004.- 470 с.
  5. Обереги, символи та атрибути козацтва[Електронний ресурс] :[текст]// Наурок: [сайт] . — Режим доступу: https://naurok.com.ua/prezentaciya-do-integrovanogo-uroku-oberegi-simvoli-ta-atributi-kozactva-364304.html  . — Назва з екрана. —
  6. Дата публікації: 14.10.2023. — Дата звернення: 23.09.2024.
  7. Що таке обереги і навіщо вони потрібні[Електронний ресурс] :[текст]// zmi.ck.ua: [сайт] . — Режим доступу: https://zmi.ck.ua/sotsium/scho-take-oberegi-navscho-voni-potrbn-poyasnyu-cherkaskiy-etnograf.html . — Назва з екрана . — Дата публікації: 27.09.2022. — Дата звернення: 23.09.2024.
  8. Які обереги дарували українським військовим століття тому[Електронний ресурс] :[текст]//РБК-Україна: [сайт] . — Режим доступу: https://www.rbc.ua/rus/styler/pokazali-oberegi-ki-daruvali-ukrayinskim-1673679790.html . — Назва з екрана . — Дата публікації 14.01.2023. — Дата звернення: 23.09.2024

Календар подій

  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 1213
14151617181920
21222324252627
28293031