Херсонська обласна
універсальна наукова бібліотека
ім. Олеся Гончара
ПН-ЧТ: 9:00-18:00
СБ-НД: 9:00-18:00

Палаюча Росія

Удари по російських складах боєприпасів. Фото: Слово і діло

Україна має право атакувати законні військові цілі на території країни-агресора – росії. Це чітко визначено міжнародним правом, оскільки це війна, яку росія розпочала проти українського народу, то Україна має право на самооборону, а це включає й удари на території агресора. Сили безпілотних систем, Сили спеціальних операцій ЗСУ, СБУ та інші складові Сил оборони продовжують системну роботу зі створення демілітаризованої зони в прилеглих до України областях рф. Військові аеродроми, склади з боєприпасами та об'єкти інфраструктури, які працюють на війну в Україні, є законними цілями.

За даними Defense Express, у європейській частині російської федерації, в межах 750 кілометрів від України, розташовано шість складів ГРАУ (Головного ракетно-артилерійського управління): 13-й арсенал у Новгородській області, довкола Москви розташований 51-й арсенал ГРАУ, під містом Кіржач Володимирської області – 73-й арсенал ГРАУ. Великий – 67-й арсенал ГРАУ –  розташований у Брянській області; 68-й арсенал – теж доволі великий, – який задіяний на постачання окупаційних військ, розташований під містом Моздок Північної Осетії. І знищений під Торопцем 107-й арсенал ГРАУ. Військові експерти припускають, що склади боєприпасів ворога, до яких досягає українська зброя, можуть бути знищені найближчим часом.

 


2023

Детонує і горить склад боєприпасів поблизу с.Первомайське в окупованому Криму. Фото: «Телеграм»-канал «Кримський вітер»

На території військової частини у Волгоградській області сталися пожежа та низка потужних вибухів. У ніч на 16 листопада, близько 01:00, зайнялась пожежа на об’єкті міністерства оборони рф поблизу населеного пункту Котлубань, що знаходиться за 40 кілометрів від Волгограда. Цей об’єкт раніше вже був атакований, 7 вересня поблизу цього ж населеного пункту впав український безпілотний літальний апарат, імовірно, зіткнувшись із дротами ліній електропередач.

Селище Котлубань, на околицях якого розташована військова частина, знаходиться в більш ніж 500 кілометрах від можливого місця запуску безпілотників з української території. Окрім версії із ударом безпілотників, не можна виключати також імовірність застосування агентурної мережі українських спецслужб. Нагадаємо, що 11 листопада безпілотник атакував об’єкт російського виробника ракетного озброєння «Конструкторское Бюро Машиностроения» у підмосковній Коломні.

«Конструкторское Бюро Машиностроения» – це провідний російський виробник ракетного озброєння, його продуктами є ОТРК «Іскандер» та аеробалістична ракета «Кинжал».

У липні минулого року з різницею в кілька днів українські військові вразили три російські склади боєприпасів в окупованому Криму.

19 липня вибухи після атаки сталися на складі у Кіровському районі. Там зберігали артилерійські боєприпаси, мінометні міни, гранати та патрони.

22 липня після атаки безпілотників розпочалася детонація на складі боєприпасів у селі Октябрьське Красногвардійського району. Окупаційна влада евакуювала частину населення і зупинила рух залізницею.

24 липня безпілотники атакували склад БК у Джанкойському районі. На початку 2024 року ЗСУ вдарили по російському складу боєприпасів у кримському селі Первомайське, а 17 квітня – у Джанкої. 

26 липня в Новофедорівці було знищено ракети класу «повітря-повітря».


2024

Вибухи на військовому складі у Воронезькій області. Фото: t.me/war_monitor

21 червня було завдано успішного удару по складу з безпілотниками в Єйську в Краснодарському краї (територія військового полігону 726 навчального центру ППО). Було знищено: 20 дронів Shahed-136/Герань-2, 50 ударних безпілотників «Ланцет», 40 розвідувальних дронів ZALA та 10 розвідувальних БПЛА SuperCam. Також повідомлялося про загиблих серед інструкторів та технічного персоналу.

Уночі 7 липня далекобійні дрони СБУ уразили російський склад із боєприпасами у селі Сєргєєвка Воронезької області рф. Очевидці повідомили, що цілі досягли кілька дронів. Згідно з супутниковими знімками, ще у 2023 році поблизу цього села росіяни зберігали боєприпаси просто неба. Цей склад займав площу у 9 тисяч квадратних метрів. Там ворог зберігав, дійсно, широку номенклатуру озброєння. Йдеться про ракети класу «поверхня-поверхня», «земля-поверхня», а також про боєприпаси для танків і артилерійських систем. Крім того, на складі зберігалися й ящики з набоями для стрілецького озброєння. Склад, з якого ворог, ймовірно, поповнював запаси підрозділів своїх військ в Україні, і використовував для терористичних обстрілів.

У ніч проти 3 серпня Сили оборони завдали удару по аеродрому «Морозовськ» у Ростовській області. Зафіксовано влучання в склади з боєприпасами, де зберігалися, зокрема, і керовані авіаційні бомби. «Морозовськ» – це діючий військовий аеродром. На ньому дислокуються фронтові бомбардувальники Су-24, Су-24М та Су-34.

9 серпня у Липецькій області росії, приблизно за 300 км від кордону з Україною, атаковані військова авіабаза «Липецьк-2» та військовий завод російських окупантів українськими безпілотниками. В ході атаки уражено склади з керованими авіаційними бомбами та ще низку інших об’єктів у районі летовища. Зафіксовано декілька джерел загоряння, здійнялася сильна пожежа та спостерігалася багаторазова детонація. Відомо, що на аеродромі «Ліпецьк» базуються літаки Су-34, Су-35 та МіГ-31 повітряно-космічних сил рф.

Також, Сили оборони України атакували федеральне казенне підприємство «Завод ім. Є.М. Свердлова» у місті Дзержинськ Нижегородської області росії. Тут виробляються хімічні речовини для артилерійських боєприпасів та фугасних авіабомб. За наявною інформацією, на території заводу зберігалися керовані авіаційні бомби. Керівник ЦПД РНБО Андрій Коваленко уточнив у своєму «Телегрáм»-каналі, що на заводі у Дзержинську зберігали КАБи.

Детонуючі склади боєприпасів у м. Торопець. Фото: соцмережі

24 серпня ГУР МО України завдали успішного вогневого ураження по польовому складу боєприпасів, розташованому поблизу населеного пункту Острогозьк Воронезької області росії. Склад належав угрупуванню військ «Запад» Збройних сил рф. На території військового об’єкта зберігались артилерійські й танкові снаряди, набої для стрілецької зброї та ракети класу «земля-повітря». Загалом – понад п’ять тисяч тонн боєприпасів.

Вересень виявився надзвичайно продуктивним місяцем для Сил оборони України. Палаючі склади та аеродроми ворога приємно урізноманітнювали контент у соцмережах, а цілі стали більш віддаленими. Дрони СБУ, ГУР та ССО атакували склади агресора. Їх помітили поблизу Оленьї на Кольському півострові (майже 1800 км від українського кордону), де вони уразили один із найбільших складів боєприпасів росії.

7 вересня ураження складу боєприпасів і військової техніки в селі Солдатське Острогозького району Воронезької області стало наслідком роботи ударних безпілотників СБУ. На об’єкті зафіксовано чотири осередки потужної пожежі та детонація боєприпасів. Місцева влада  евакуювала жителів прилеглих населених пунктів.

Вогневе ураження польвого складу боєприпасів поблизу Острогозька Воронезької області. Фото: Укрінформ

Історичною подією стало ураження складу боєприпасів у ніч з 17 на 18 вересня у Тверській області поблизу Торопця. Арсенал розташований майже за 500 км від кордону з Україною. Склад належав до арсеналів Головного ракетно-артилерійського управління Міноборони рф і був центральним складам, де зберігалася найбільша кількість боєприпасів, які потім розподіляються по менших складах. Цей знищений під Торопцем склад із боєприпасами носив назву 107-й арсенал ГРАУ. Арсенал комплексного зберігання ракет, боєприпасів та вибухових матеріалів збудували у 2018 році. За тодішньою заявою міноборони рф, арсенал відповідав найвищим світовим стандартам, а кожне сховище арсеналу вміщувало до 240 тонн боєприпасів. Для атаки на склади задіяли понад 100 дронів. На цих складах могли зберігатися до 30 тис. тонн різних боєприпасів, зокрема, ракети для комплексів «Іскандер», «Точка-У», РСЗВ «Град», С-300 і С-400, а також КАБи та артилерійські снаряди.

 

Супутникові знімки складу боєприпасів у Тороповці до атаки безпілотників. Фото: Maxar

За інформацією естонської розвідки, удар спричинив знищення запасу боєприпасів, достатнього на три місяці для російської армії, що може серйозно вплинути на ситуацію на фронті. Вибухи на складі були такої потужності, що викликали невеликий локальний землетрус, а дим від пожежі було видно з космосу. 

Супутникові знімки  враженного складу в Тороповці. Фото: Maxar

У ніч із 20 на 21 вересня Українські сили уразили російський арсенал «Тихорецьк» у Краснодарському краї. Цей об’єкт входить у трійку найбільших баз зберігання боєприпасів рф та є одним із ключових у логістичній системі військ загарбників. За даними Генштaбу, у момент удару на території арсеналу перебував черговий ешелон, котрий доставив щонайменше 2000 тонн боєприпасів, у тому числі й із Північної Кореї. Також була атакована радіолокаційна станція «Подлет», яка виявляла повітряні цілі у напрямку арсеналу, зазначив Генштaб. Крім цього Служба безпеки України вдарила по 23-му арсеналу Головного артилерійського управління міністерства оборони росії поблизу населеного пункту Октябрській у Тверській області. 23-й арсенал міг використовуватися ворогом для зберігання артилерійських снарядів, які теж надходять із Північної Кореї. У липні повідомлялось, що КНДР передала росії понад 5 мільйонів артилерійських снарядів та десятки балістичних ракет. 

Демілітаризовано склад боєприпасів у Тихорєцькому районі. Фото з вільних джерел 

Головним претендентом на більшість уражень є український дрон «Бобер». Його тактико-технічні характеристики:

  • Довжина – 2,5 м,
  • Розмах крил – 2,5 м,
  • Маса порожнього – 150 кг,
  • Бойова частина – 20 кг,
  • Дальність польоту – 1000 км,
  • Максимальний час польоту – 7 год.,
  • Максимальна швидкість – 200 км/год.,

Виробники дронів постійно вдосконалюють свою продукцію, тому, ймовірно, характеристики «Бобра» могли покращитися.

На думку західних військових експертів, «Бобри» можуть стояти за атаками на Москву. У січні 2024 року російський літак А-50 був знищений у Таганрозі, це одна з найбільших авіаційних втрат РФ у війні проти України. Існує думка, що літак знищено за допомогою саме дрона-камікадзе UJ-26 «Бобер». Ці безпілотники уже понад рік успішно кошмарять ворога на його території. 

Робота дрона-камікадзе UJ-26 «Бобер». Фото: МОУ

Бойова робота з важливих військових цілей російських загарбників триває. Далі буде…

Використані джерела

          Інтернет-ресурси:

          Відеоресурси:

Календар подій

      1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
3031