Сучасна українська література – яскрава, смілива, неоднозначна. Нові книги продовжують з’являтися та відкривати читачам нові грані сучасного письменництва. Доля країни та людей, які живуть у війні – такими були основні теми літературних творів останніх років. Одна з найцікавіших постатей, що з'явилися в українській літературі за останні 10 років - письменниця зі Львова Гаська (Галина) Шиян. В березні 2019 року у видавництві «Фабула» вийшов її роман «За спиною».
«За спиною» – книга про війну без війни. Тут немає зброї, солдатів у військовій формі, пострілів, смертей та бойових поранень – є лиш самотність, внутрішній конфлікт і надія. Гаська Шиян не просто обрала актуальну, животрепетну тему, а розглянула її з несподіваного боку. Власне, назва роману – «За спиною» – теж неоднозначна. Йдеться не тільки про жінку, яка звикла ховатися «за спиною» чоловіка, а потім втратила цю схованку. Йдеться і про ту реальність, яка існує за спиною кожного з нас.
Роман «За спиною» зараз читається по-особливому тому, що головна героїня – не та, кого називають «віддана патріотка». «Справжній, щирий патріотизм породжується спокійним і радісним дитинством, а не шкільною пропагандою, для якої вважається вадою відсутність міфічного "шевченківського духу". Нетравматична і нетоксична любов – це не взаємозалежність, не прагнення, щоб за межами спільного простору іншому було погано», - цитата з книги. Головна героїня ніколи особливо не цікавилася політичними новинами, намагалася відгородити своє життя від драматичних подій на сході України. «Передусім моя книжка про пошук безпеки в сучасному світі, пошук місця ідеальної гармонії та комфортного безпечного життя, про нове покоління українських емансипованих жінок».
Шиян можна сміливо назвати голосом свого покоління в українській літературі: її персонажі – уособлені 35-літні українці (та, перш за все, українки): з усіма притаманними травмами, болем і страхами. Книга Шиян «За спиною» – історія молодої жінки на фоні подій поточної війни на Донбасі, 2019 року стала однією з найбільш обговорюваних літературних новинок. Авторка пропонує сторонній погляд на війну не учасника, а спостерігача.
Робота над книгою «За спиною» почалася у 2016 року, коли все ще сприймали дуже боляче й гостро, коли була чергова хвиля часткової мобілізації і непоодинокі уникнення від повісток. «Тоді не треба було збирати матеріал, він сам збирався. Я брала інформацію із соціальних мереж, дізнавалася багато завдяки знайомствам – особистим і епізодичним. У якийсь момент дуже захотіла дати голос жінкам, чиї чоловіки воюють», - розповідає авторка. У книзі немає жодного прямого прототипу, лише збірні образи. «Я дізналася багато розмаїтих історій про жінок, які залишалися в тилу, і про тих, які для себе робили вибір і йшли самі воювати, були справжніми героями, про яких завжди цілком заслужено багато писали і говорили. А деякі жінки не хотіли так жити, але через тиск суспільної думки не могли про це прямо висловлюватися. І було очевидно, що вони болісно і тяжко все переживають».
Сюжет роману «За спиною» – знайомий із української сучасності. Героїня роману, Марта – типова львів’янка, сучасна 27-річна жінка, вона селфмейд, працює в галузі ІТ. Дівчина живе спокійним розміреним життям – має хорошу роботу і гарну зарплатню, їздить на власному автомобілі і має чіткі плани на майбутнє. Аж поки її хлопець Максим не руйнує цю впевненість. Події в книзі розвиваються на тлі російсько-української війни. Максим бере повістку та вирушає в зону бойових дій на Донбасі. Після цього життя пари кардинально змінюється. Уже немає звичного «ми», війна розлучає закоханих. Вона не розуміє, навіщо відмовлятися від такого звичного і щасливого життя вдома, а він не може інакше. Марта вважає, що він міг би й відкосити, щоб не залишати її саму. Марта ображається, сумує, злиться, зациклюючися у власній голові. Вона не хоче сприймати аргументів про патріотизм і національну ідею, а прагне жити простим повсякденням, насиченим маленькими радощами та насолодами разом з коханою людиною.
І ми бачимо її внутрішні переживання, зумовлені соціальним тиском: якою має бути дівчина героя, дружина героя, вдова героя, якої поведінки від неї очікує суспільство. «Моя книжка про всі ці кліше, які накладає війна не лише на жінок, а й на чоловіків, вимагаючи від них надмірної маскулінності, і про внутрішній конфлікт, пов’язаний із цим. Про те, як молода жінка переживає цю ситуацію і намагається знайти з неї вихід».
Увесь текст – потік свідомості, це суцільний монолог Марти. Вона фіксує свої почуття, думки, образи. Читаючи, ніби занурюєшся у медитативний стан –жодних пояснень, лише люди, місця, картини... Авторка не показує свого ставлення до головної героїні. Це дає змогу читачеві самостійно вирішувати, ставати на її бік чи засуджувати. Вона не викликає якоїсь одновимірно-конкретної емоції – усі вчинки Марти настільки непередбачувані та неоднозначні, що важко одразу зрозуміти, чим вона керувалася у тій чи іншій ситуації. Марта «реальна» – її легко можна уявити на вулицях рідного міста, як звичайну, живу жінку. Вона радіє, ображається, насолоджується, розчаровується і досліджує себе. Має ті ж самі потреби і бажання, з якими стикається кожен, – схуднути, почати регулярно ходити до спортзалу, нормалізувати режим дня, налагодити вчасну сплату рахунків. Проте війна ні для кого не минає безслідно, вона взяла у полон свідомість героїні, й ця буденність для Марти раптом змінюється. У лексиконі поступово з’являються військові терміни, героїню переслідують постійні думки про АТО, коло друзів теж оновлюється – тепер вона спілкується з волонтерками, сім’ями-переселенцями, дівчатами, які живуть надією, що коханий повернеться з фронту, і вдовами, у яких не залишилося нічого, окрім віри в людей. Підсвідомо вона починає порівнювати життя «тут» і «там».
Це випробовування хтось проходить гідно, з високо піднятою головою, виправдовуючи звання «дружини героя», а хтось розуміє, що таке життя не для нього – ламається або ж опускає руки. Гаська Шиян показала обидва варіанти. Який більше до душі – вирішувати читачу.
Ім’я Гаськи Шиян увійде в історію української літератури вже тим, що вона стала першим українським письменником, якого було нагороджено Літературною премією Європейського Союзу. «Цей роман не просто стилістично вправний і зрілий, але й важливий для сучасності, адже вписує війну в Україні в універсальний людський контекст, – йдеться у висновку членів Українського журі премії. – Авторка переводить цю війну з безпечної рубрики «десь там на дикому Сході» у тривожну рубрику «тут, у нашій спільній Європі». Бо цей конфлікт – справді тут, на нашому континенті, і він у той чи інший спосіб стосується всіх нас, європейців».
- Шиян Гаська. За спиною / Гаська Шиян. – Харків: Фабула. - 2019. – 352 с. – (Серія «Сучасна проза України»). ISBN: 978-617-09-5039-0.
Використані джерела:
- «За спиною»: Роман про війну – без війни [Електронний ресурс] // Голос України. – Електрон. дані. – Режим доступу: http://www.golos.com.ua/article/332773. – Назва з екрана. – Дата публікації: 04.07.2020.
- Фарбар Катерина. «За спиною» Гаськи Шиян – феміністична критика роману та його рецензій [Електронний ресурс] / Катерина Фарбар // Гендер в деталях. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://genderindetail.org.ua/library/retsenzii/za-spynoyu-fem-krytyka.html. – Назва з екрана. – Дата публікації: 25.08.2020.
- Платонова Анастасія. Гаська Шиян: «На початку війни я прокидалася вночі з думкою тікати світ за очі» [Електронний ресурс] / Анастасія Платонова // Lb.ua. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://lb.ua/culture/2020/02/03/448850_gaska_shiyan_na_pochatku_viyni.html. – Назва з екрана. – Дата публікації: 03.02.2020.
- Сливинський Остап. Гаська Шиян: «Людина не зобов’язана пишатися тим, що їй дано за дефолтом – як місце народження» [Електронний ресурс] / Остап Сливинський // PEN Ukraine. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://pen.org.ua/gaska-shyyan-lyudyna-ne-zobov-yazana-pyshatysya-tym-shho-dano-yij-za-defoltom-yak-mistse-narodzhennya. – Назва з екрана. – Дата публікації: 24.10.2019.
- Марченко Марина. Ілюзія непричетності: «За спиною» Гаськи Шиян [Електронний ресурс] / Марина Марченко // BBC News Україна. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://www.bbc.com/ukrainian/features-50303181. – Назва з екрана. – Дата публікації: 10.10.2019.
- Власенко Вікторія. Гаська Шиян: «Я дуже захотіла дати голос жінкам, чиї чоловіки воюють» [Електронний ресурс] / Вікторія Власенко // Урядовий кур’єр. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://ukurier.gov.ua/uk/articles/gaska-shiyan-ya-duzhe-zahotila-dati-golos-zhinkam-/. – Назва з екрана. – Дата публікації: 10.10.2019.
- Лауреаткою Літературної премії ЄС вперше стала українська письменниця [Електронний ресурс] // Радіо Свобода. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://www.radiosvoboda.org/a/news-literaturna-premia-eu-gaska-shyyan/29957272.html. – Назва з екрана. – Дата публікації: 22.05.2019.
Виконав Рита Мироненко