Херсонська обласна
універсальна наукова бібліотека
ім. Олеся Гончара
ПН-ЧТ: 9:00-18:00
СБ-НД: 9:00-18:00

Ракетні комплекси України

Фото з відкритих джерел

Ракетна програма України – комплекс відновлювальних дій щодо ракетного потенціалу України. Активно впроваджується й розроблюється після початку військової агресії Росії. Є стратегічним чинником до військової безпеки України після втрати ядерного статусу України.

Після розвалу Радянського Союзу Україна отримала великий спадок: 34 ракетних дивізіони оперативно-тактичних ракетних комплексів (ОТРК) 9К72 «Ельбрус» [озброєних ракетами 8К14 з дальністю 300 км, вагою конвенційної уламково-фугасної бойової частини (БЧ) 987 кг] та тактичних ракетних комплексів (ТРК) 9К79 «Точка» [озброєних ракетами 9М79 («Точка») та 9М79-1 («Точка-У») з дальністю 70 та 120 км відповідно і вагою БЧ 482 кг, яка була виконана в уламково-фугасному, касетному та протирадіолокаційному варіанті].

Але ці ракетні комплекси були морально і фізично застарілі. «Ельбрус» із ракетою 8К14 взяли на озброєння в 1962 році, «Точку» – у 1976, а «Точку-У» – в 1989 роках. На той момент на території України не було підприємств, які ремонтували та продовжували ресурс ракет. Ремонт, обслуговування та продовження ресурсу для ракет «Точка-У» освоїли лише в 2019 році

У зв'язку з виходом на початку лютого 2019 року Росії та США з Угоди про ліквідацію ракет середньої та малої дальності від 1987 року через порушення її Росією, Україна звільняється від певних зобов'язань. Це дає їй право створювати сучасні ефективні системи озброєння для самозахисту, в тому числі ракетні комплекси великої дальності.

У  лютому 2018 року  Рада нацбезпеки України оголосила, що армія отримає одразу кілька нових зразків потужного озброєння: ракетний комплекс «Вільха» та крилаті ракети «Нептун». Обидві розробки  створені українськими конструкторами з ДКБ «Луч».

 

Основні ракетні комплекси, що використовуються або розробляються в Україні

 

1. «Нептун»

Береговий мобільний комплекс «Нептун» на параді до Дня Незалежності, 24 серпня 2021. Фото з відкритих джерел

У кінці  січня 2018 року випробували нову українську крилату ракету «Нептун». Основою можна вважати радянську та російську протикорабельну ракету Х-35, утім, з суттєвими модифікаціями. Запуск «Нептуна» пов'язаний зі створенням нових зразків озброєння. Це цілком національний проект: немає залежності від іноземних партнерів, що має особливе значення на тлі відмови окремих західних оборонних компаній постачати Україні подібні зразки або складові до них. Це дозвукова ракета, схема польоту – стандартна для крилатої моделі. На маршовій ділянці висота польоту – 10-30 м, на кінцевій ділянці – 4-5 м. Бойова частина – уламкова-фугасна. За рахунок оснащення різними типами головок, самонаведення може вражати різні типи цілей, як з відомими координатами, так і використовуватись як протирадіолокаційна ракета. Вона забезпечує дальність стрільби по морській цілі на відстані 280 км, а по береговій стаціонарній цілі –ще далі. Її можна порівняти з американськими, китайськими та радянськими ракетами з дальністю в межах 300 км. «Нептун» знаходиться на озброєнні в берегових військах. Ракети залучать до контролю над акваторією Чорного моря.

 

2. «Точка-У»

 «Точка-У» і була найбільш грізною зброєю ЗСУ – до появи американських М142 HIMARS – зараз на їхньому застосуванні, швидше за все, поставлена жирна «крапка», оскільки ніде взяти нові боєприпаси та необхідні для обслуговування «розхідники». А окрім України, ці ОТРК знаходяться на озброєнні переважно у країнах, які, за деяким винятком, складно назвати дружніми – у рф, Білорусі, Вірменії, Болгарії, а також у єменських хуситів.

 

3. «Вільха» 

Це українська 300-мм реактивна система залпового вогню, що розроблена КБ «Луч» на основі радянської РСЗВ 9К58 «Смерч». Її основна відмінність – це використання сучасних високоточних ракет сімейства Р624, що, на відміну від своїх радянських попередників, мають набагато більші дальність та точність ураження цілей.

Основні тактико-технічні характеристики ракети та пускової установки:

Існують такі варіанти ракет для «Вільх»:

Ракети «Вільха» мають високу точність та здатні нести різні види бойових частин залежно від цілей.

Саме керованість ракет вважається суттєвою перевагою «Вільхи» над «Смерчем», чия точність вогню є доволі низькою і, як і у «Градів», компенсується значною площею ураження залпу.

РСЗВ «Вільха-М». Фото: Андрій Оленін

 

4. Протитанкові комплекси

Випробування ракетного двигуна до ОТРК «Грім-2». Фото з відкритих джерел

«Грім-2» – мобільний комплекс з ракетами, що здатні влучати у наземні цілі на відстані до 280 км.

На відміну від «Нептуна», комплекс має не крилаті, а балістичні ракети, які вважаються менш керованими, але, разом з цим, ці ракети є високоточною зброєю.

 «Скіф»

«Стугна-П» – український важкий протитанковий ракетний комплекс другого покоління, розробки та виробництва київського конструкторського бюро «Луч». Його створення тривало у 2005-2010 роках. У квітні 2011 року ПТРК «Стугна-П» був прийнятий на озброєння Міністерством оборони України. Його експортний варіант отримав назву «Скіф».

Комплекс має систему наведення керованої протитанкової ракети по лазерному променю, що здійснюється у напівавтоматичному режимі. ПТРК може вести вогонь ракетами Р-2 різних модифікацій калібру 130 або 152 мм, що знаходяться у транспортно-пусковому контейнері. Ракети оснащуються різними бойовими частинами: тандемними кумулятивними чи осколково-фугасними. Ракети комплексу можуть уражати танки й іншу техніку та укріплення. Протитанковий комплекс уражає цілі на максимальній відстані 5 км та пробиває 800 або 1100 мм броні, залежно від використаної ракети. «Стугна-П» оснащений системою наведення по лазерному променю. Управління комплексом здійснюється дистанційно із закритої позиції (спеціально підготовленого укриття) з пульту, який виноситься на відстань до 50 м. Базова версія складається зі встановленої на тринозі пускової установки, контейнера з ракетою, приладу наведення і пульта дистанційного керування, який дозволяє оператору робити пуск на відстані. Максимальна дальність стрільби в денний час – 5 000 м, в нічний час – 3 000 м.

Постріл з «Стугна-П» під час змагань. Фото: АрміяInform

 

5. Ракетний комплекс «Гарпун»

 

6. Зенітно-ракетні комплекси (ЗРК)

Зенітно-ракетна система С-300В. Фото з відкритих джерел

 

7. Ракети «Смерч»

 

8. Ракетні комплекси «Зеніт»

«БУК М-1». Фото: wikipedia

Україна значно зміцнила ракетні можливості, що дозволяє їй ефективно захищати свою територію, наносити точні удари по критичних об'єктах ворога, а також посилювати оборонну здатність на стратегічних напрямках. Зокрема, розвиток та модернізація власних ракетних систем (таких, як «Нептун» та «Вільха»), а також купівля іноземних зразків (таких, як ракети «Harpoon») дозволяють Україні бути більш гнучкою в своїх військових стратегіях. Ці ракетні системи – важливі елементи оборони України. Вони дають змогу вести ефективну боротьбу з різноманітними цілями на великій відстані, включаючи наземні, морські та повітряні. Наша країна й надалі продовжує розвивати та модернізувати свої ракетні можливості у відповідь на сучасні загрози.

 

Використані джерела:

Календар подій

      1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
3031