Херсонская областная
универсальная научная библиотека
им. Олеся Гончара
ПН-ЧТ: 9:00-18:00
СБ-ВС: 9:00-18:00
Меню раздела

Національна книга пам'яті жертв Голодомору 1932-1933 років в Україні. Херсонська область
Сценарій проведення презентації

 
Лунає фонограма класичної музики Альбіноні. На постаменті на вишитому рушнику стоїть "Національна Книга пам'яті...". Збираються гості. Музика затихає. Виходять двоє ведучих.)
 
Ведучий 1: Голод 1932-1933 років в Україні - то найбільша трагедія людства XX століття, коли голодною смертю загинули мільйони українців, більше ніж під час Другої світової війни.
Гірка правда про Голодомор - геноцид пробивалася дуже важко через роки. Сьогодні про великий український голод ми знаємо вже багато. В останні роки в Україні стали доступними документи і матеріали багатьох архівів. Нині, за оцінками фахівців, існує понад 10 тисяч різножанрових робіт про Голодомор 1932-1933 років. Процес пошуку триває, знання про Голодомор розширюються.
У нас на Херсонщині, як, мабуть, і скрізь, повертати із небуття трагічне минуле було непросто, але все ж це вдалося.
В області працювали 386 пошукових груп із вчителів, журналістів, працівників культури, студентів, які йшли від села до села й спілкувалися зі свідками того страшного всенародного лиха, збирали по крихтах їхні свідчення. І правда перемогла !
Результатом роботи пошукових груп є величезний масив фактів, численні документи, спогади очевидців, які пережили цю трагедію. І вимальовувалася картина того червоного пекла, коли люди вмирали не лише поодинці, а вимирали родинами, навіть цілими селами.
На жаль, встановити імена всіх жертв на даний час немає можливості за відсутністю всіх архівних документів. Значна кількість книг запису актів смерті була вилучена і знищена, велика їх кількість була втрачена в полум'ї війни. Крім того, не всі смерті реєструвалися, бо зрештою, з наростанням трагедії, влада заборонила реєструвати смертність від голоду з метою приховати Голодомор від світової громадськості. Частину імен загиблих вдалося встановити зі спогадів очевидців Голодомору або їх нащадків.
Перед вами результат цієї колективної роботи - том " Національної книги пам'яті жертв Голодомору 1932-1933 років в Україні. Херсонська область ".
Книга складається з 4 - х розділів. Давайте перегорнемо її сторінки.
 
Ведучий 2:
Розділ 1-й. "МАРТИРОЛОГ ".
Мартиролог укладений робочою групою працівників державного архіву Херсонської області. Було опрацьовано всі наявні на Херсонщині 52 книги реєстрації смертей за 1932-1933 роки з фондів підвідділів записів актів цивільного стану Херсонського виконкому міської ради та виконавчих комітетів районних і сільських рад. Складені записи на 10452 особи, з них 3448 - по 12 районах, 7004 - по місту Херсону.
У мартиролозі документально підтверджені факти смерті у 1932-1933 роках жителів лише 160 населених пунктів Херсонщини, які в цей період входили до складу Дніпропетровської, Одеської областей та Кримської АРСР ( у Генічеському районі), а саме: м. Херсон - 3 населені пункти, Бериславський район - 6, Білозерський -11, Великолепетиський - З, Великоолександрівський - 26, Генічеський - 32, Голопристанський - 4, Горностаївський - 15, Іванівський - 45, Каховський - 5, Нижньосірогозький - 1, Скадовський - 8, Цюрупинський - 1.
З 21 адміністративної одиниці сучасної Херсонщини повністю відсутні відомості у книгах реєстрації смертей за 1932-1933 роки по    7-ми адміністративних одиницях, що становить 30 відсотків.
У зв'язку з тим, що не збереглись книги реєстрації смертей громадян у Верхньорогачиському, Високопільському, Каланчацькому, Нововоронцовському, Новотроїцькому, Чаплинському районах та м. Каховці, у цих районах мартиролог укладений виключно за свідченнями очевидців Голодомору, зібраних районними робочими групами у 130 населених пунктах.
Треба сказати, що за даними Всеукраїнського перепису населення 2001 року в області налічувалося 667 населених пунктів, тобто у зазначених документах представлено лише біля 24 відсотків. населених пунктів. Між тим, на початок 1930 - х років їх було набагато більше, щонайменше 1093 населених пункти. Отже наявні дані максимально охоплюють лише біля 15  відсотків населених пунктів. Очевидно, що робота зі складання Книги Пам'яті жертв Голодомору в Херсонській області має продовжитися і надалі.
До цього розділу включені також свідчення про смерть громадян від голоду, зібрані 386 районними робочими групами шляхом опитування мешканців області. Всього складено 972 записи на 1112 осіб у районах області.
 
(Звучить фонограма Альбіноні. На фоні фонограми ведучі по черзі оголошують райони області і цифри загиблих.)
 
1. Місто Херсон. Загинуло 6950 людей, всі імена встановлено.
- Селище Антонівка Дніпровського району м. Херсона. Загинуло 12 осіб. Всі імена встановлено.
- Село Кіндійка. Загинуло 42 особи. Всі імена встановлено.
2. Місто Берислав та Бериславський район . У 12 селах загинуло приблизно 280 осіб. На сьогодні встановлено імена 147 осіб.
3. Селище Білозерка та Білозерський район. У 25 селах загинуло 485 людей. На сьогодні встановлено імена 473 осіб.
4. Селище Велика Лепетиха та Великолепетиський район. У 8 селах загинуло приблизно 290 людей. На сьогодні встановлено імена 194 осіб.
5. Великоолександрівський район. У 26 селах загинуло 1069 людей. На сьогодні встановлено імена 1064 осіб.
6. Верхньорогачицький район. У 3-х селах загинуло 40 людей. На сьогодні встановлено імена 11 осіб.
7. Високопільський район. У 9 селах загинуло близько 1054 осіб. На сьогодні встановлено імена 216 людей.
8. Місто Генічеськ та Генічеський район. У 34 селах загинуло 438 людей.  Всі імена встановлено.
9. Місто Гола Пристань та Голопристанський район. У 10 селах загинуло 83 особи. На сьогодні встановлено імена 77.
10. Селище Горностаївка та Горностаївський район. У 18 селах загинуло 1244 людини. На сьогодні встановлено імена 450 осіб.
11. Селище Іванівка та Іванівський район . У 49 селах загинуло 608 людей. На сьогодні встановлено імена 598 осіб.
12. Селище Каланчак та Каланчацький район. У 4 селах загинула 41 особа. На сьогодні встановлено імена 24 людей.
13. Каховський район. У 10 селах загинуло 69 осіб. Всі імена встановлено.
14.Селище Нижні Сірогози і Нижньосірогозький район. У 6 селах загинули 71 особи. Всі імена встановлено.
15.Селище Нововоронцовка та Нововоронцовський район. У 5 селах загинули близько 96 людей. На сьогодні встановлено імена 88 осіб.
16.Селище Новотроїцьке та Новотроїцький район. У 11 селах загинули 75 людей. На сьогодні встановлено імена 51 особи.
17.Скадовський район . У 11 селах загинуло 104 особи. На сьогодні встановлено імена 55 .
18.Місто Цюрупинськ та Цюрупинський район. У 15 селах загинули 310 людей. На сьогодні встановлено імена 302 осіб.
19.Селище Чаплинка та Чаплинський район. У 13 селах загинули 175 людей. На сьогодні встановлено імена 140 осіб.
 
Ведучий 2:  Схилимо голови свої
Всі перед жертвами катів,
Що в муках покидали світ,
Хоч жити кожен ще хотів...
(В.Литвинова)
Схилимо голови в пам'ять про всіх замучених голодом земляків. Пом'янемо хвилиною мовчання їх безневинні душі.
 
(Звучить фонограма дзвонів, метроному. Присутні піднімаються. Хвилина мовчання.)
 
Ведучий 1:
Розділ 2-й."ДОКУМЕНТИ".
 
(Звучить фонограма мажорної мелодії 30-х років.Фонограма затихає.)
 
Протягом 2007 року робочою групою працівників державного архіву Херсонської області проведене тотальне виявлення документів за фондами 1931-1934 років. Загалом переглянуто приблизно 1 млн. аркушів із понад 3-х тисяч архівних справ із 230 фондів. Складено 505 анотацій на документи, що відображають причини, перебіг та наслідки Голодомору на Херсонщині.
У даному розділі відібрано і вміщено 257 документів, хронологічні межі яких  з 20 січня 1932 року по 20 грудня 1934 року. Це матеріали з архівних фондів місцевих партійних і радянських органів всіх рівнів, Державного політичного управління, Херсонського міського народного суду, профспілок, підприємств, колгоспів, установ Херсонщини. В цих постановах та протоколах засідань комітетів Компартії більшовиків України, виконкомів, профспілок, судів та установ обласних, районних та сільських рівнів, в заявах жителів Херсонщини тих років - страшна правда.
Більшість документів - оригінали, понад 70 відсотків з них публікуються вперше.
 
(Знову звучить фонограма маршу 30-х років. Потім трохи затихає. Ведучі по черзі зачитують один із документів, потім другий. Після прочитання документів звучить вірш.)
 
Пекельні цифри та слова
У серце б'ють неначе молот,
Немов проклятий ожива
Рік 33 - й. Голод... Голод...
                                          (В.Крищенко. "Голод")
 
Ведучий 2:
Розділ 3-й. "СВІДЧЕННЯ ОЧЕВИДЦІВ".
Починаючи з квітня 2007 року в усіх районах області, у тому числі і в нашій Новій Каховці, працювали 386 пошукових груп волонтерів з виявлення матеріалів для підготовки та видання цього тому "Національної книги пам'яті жертв Голодомору 1932-1933 років в Україні.  Херсонська область ". Вони зібрали 4620 свідчень. При цьому було опитано 16910 осіб віком 75 років і старших.
Робоча група облдержадміністрації систематизувала зібрані свідчення, відібрала з них матеріали свідчень очевидців, які в даний час про­живають на Херсонщині, проте в період голоду проживали в інших областях, і відправила на адресу науково-редакційних груп цих областей.
Отож, у 3-му розділі представленої Книги міститься 416 свідчень, відібраних з усього масиву проведеної колосальної роботи пошуковими групами зі збору свідчень очевидців Голодомору. Це найцінніший розділ. Записи свідчень очевидців друкуються мовою оригіналу із збереженням особливостей розмовної мови і розміщені за абеткою районів і міст області. Ось деякі з них.
 
(Ведучі по черзі зачитують по одному свідченню очевидців. На фоні фонограми " Наймит " читається вірш.)
 
Щодня людей ковтав Голодомор.
Село мертвіло...Птахи норовисті
Сідали зрана журно на стовпи.
Стояли, наче в чорному намисті,
Напівживі оселі і степи.
Ходила смерть відкрито берегами
І не було тортурам вже кінця.
 
Ведучий 2: За свідченнями очевидців встановлено 305 населених пунктів регіону, що постраждали від Голодомору, виявлено 3342 жертви. За даними різних джерел всього жертв по Херсонщині - 13794 особи. Людей, які постраждали від Голодомору, - 15080.
З жовтня 2007 року на території області виявлено, за свідченнями очевидців, 43 місця масових поховань жертв Голодомору 1932-1933 років.
 
Ведучий 1:
Розділ 4-й. "ІЛЮСТРАТИВНІ МАТЕРІАЛИ".
Матеріали цього розділу є наочним доповненням до всього тому і містять 52 ілюстрації: фотографії, цифрові копії оригіналів документів, місцевих газет 1930 - 1933 років  з фондів державного архіву Херсонської області та Херсонського обласного краєзнавчого музею, більшість з яких оприлюднюється вперше.
Як відомо, фотографії, що висвітлювали б події Голодомору 1932-1933 років, майже не збереглися в усій Україні. Тим важливіше, на думку упорядників цього видання, було опублікувати наявні дотичні фотографії початку 1930 - років, які дають можливість побачити об'єкти, людей, події, а також обличчя людей, які протидіяли винищенню селянства на Херсонщині, показати матеріали місцевих газет, щоб відчути атмосферу радянського терору 1932-1933 років на землях Таврії.
Кожна ілюстрація має анотацію - назву, дату та пошукові дані.
Тішить нас те, що відкриває цей розділ  фотографія Хреста, встановленого з ініціативи Михайла Масютка " Жертвам репресій і голодоморів 1921-23,1932-33,1947 років " в селищі Дніпряни. До речі, у вступній частині Книги є декілька рядків із історії Дніпрян, написаних доктором історичних наук, професором Водотикою С.Г.
 
(Ведучий  показує фото Хреста в Книзі)
 
На шляху до побудови нашого майбутнього нам ніяк не обійтися без того, щоб не повернути з небуття тих, хто загинув, і не надати слова тим, хто дивом вижив у тій безкровній війні Голодомору, не вслухатися в їх знесилений голодом шепіт. Це потрібно і мертвим, а найбільше - живим, щоб така трагедія більше ніколи не повторилася.
Ця книга є книгою - меморіалом у пам'ять про наших земляків, яких утяв укіс Голодомору. Вона є книгою - вироком тому злочинному режиму, який холоднокровно спланував та здійснив цей жахливий злочин проти свого народу.
В історії ж пером швидким
Писались гімни і хорали,
А ті пекучі сторінки
З історії повикидали.
В руках, що виростили хліб,
Не залишили і зернини.
Ні, рід наш в горі не осліп
Ти все згадаєш, Україно!
                                                      (В.Крищенко. "Голод")
Тож читаймо ці заповітні сторінки, цю чорну сповідь нашого краю, щоб знати і пам'ятати про це вічно.
А зараз ми надаємо слово :
1. Меру нашого міста  Коваленку Володимиру Івановичу. (Виступ мера 3-5 хв.)
2. Литвиновій Вірі Василівні, голові міського осередку товариства "Просвіта". (Виступ - 3-5 хв.)
 
Склала Сидоренко Роза Юріївна, заступник директора Новокаховської ЦБС.

 

Календарь событий

      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031