смт Велика Лепетиха

Селище міського типу Велика Лепетиха – районний центр Великолепетиського району Херсонської області.

Велика Лепетиха розкинулася по обидва береги балки Лепетихи, від якої, можливо, й отримала назву. Після приєднання Таврії до Російської імперії у 1783 році землями біля Лепетиських балок було наділено двох французів-емігрантів. Але справа в них не заладналася, й земля повернулася у державну власність.

У 1792 році 580 переселенців з внутрішніх губерній Російської імперії засновують село Велику Лепетиху на місці маєтку француза Шуазеля. Переселення державних селян тривало й надалі. Але дивно, що сусідство Дніпра довгий час не сприяло розвитку торгівлі й рибальства в Лепетисі. Лише на початку XX ст. у селі почали працювати лісопильний завод, лісова пристань та олійниця, поширилася торгівля. Традиційно працював вапняковий кар'єр. Лепетиха славилася гончарним ремеслом, малярством, вишиванням й іншими народними декоративними мистецтвами.

Після завершення будівництва Каховської греблі Лепетиха стала важливою річковою пристанню. Селище перетворилося на один з найкрасивіших райцентрів області.
Новий пішохідний міст поєднав дві відокремлені затокою частини Лепетихи: Центр та Островку.

Нині в Лепетисі в невеличкому пристосованому будинку діє Свято-Миколаївська церква, а навпроти неї відроджується новий храм.

Багате селище на пам’ятки історії та культури, серед яких обеліск Слави на Набережній. Місцеві жителі свято шанують світлу пам’ять про 600 односельців, які в грізні роки війни віддали своє життя, захищаючи незалежність рідної Батьківщини. Виділяється з-поміж інших пам’ятник воїнам-інтернаціоналістам, а також пам’ятник Великому Кобзареві Т. Г. Шевченку.

Джерела:
1. Велика Лепетиха // Херсонщина запрошує [Изоматериал] = The Kherson region invites you: фотоальбом. - Херсон, 2008. – С. 130-131.
2. Великолепетиський район // Херсонщина - колиска дитячого оздоровлення, відпочинку та туризму. - Херсон, [2013]. - С. 14.

Назад до опису Великолепетиського району                                   Назад до меню

Календарь событий

  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21222324252627
282930    
Библиотека работает
с 9:00 до 18:00
пятница – выходной день
последний понедельник месяца –
санитарний день