Херсонська обласна
універсальна наукова бібліотека
ім. Олеся Гончара
ПН-ЧТ: 9:00-18:00
СБ-НД: 9:00-18:00

Сили безпілотних систем Збройних сил України

Уперше про наміри створити окремий рід сил, який займатиметься безпілотниками, стало відомо 6 лютого 2024 року.

Тоді Президент України Володимир Зеленський своїм Указом доручив «Кабінету Міністрів України із залученням Генерального штабу Збройних сил України опрацювати питання створення у структурі Збройних сил України Сил безпілотних систем як окремого роду сил та за результатами опрацювання внести відповідні пропозиції на розгляд Ради національної безпеки і оборони України».


7 травня 2024 року Сили безпілотних систем (СБС) були створені. Кабінет Міністрів підтримав проєкт Указу Президента про створення цього роду військ. Поштовхом до створення СБС стала зміна характеру й технологічності війни, яку Україна веде проти російських загарбників.

«Наше завдання – масштабувати та систематизувати здобутий досвід використання безпілотних систем, а також у реаліях нерівної боротьби доктринально зацементувати підхід – спочатку роботи! Створення Сил безпілотних систем є важливим кроком на шляху до підвищення обороноздатності України та забезпечення безпеки держави у сьогоднішніх геополітичних умовах», – йдеться на сайті СБС.


Сили Безпілотних Систем – це окремий рід військ у складі Збройних сил України, що використовує в своїй бойовій роботі повітряні, морські надводні та підводні, наземні безпілотні й роботизовані системи.

Командувач Сил безпілотних систем ЗСУ Вадим Сухаревський, 11 червня 2024 року. Фото: МОУ

10 червня командувачем Сил безпілотних систем ЗСУ призначили полковника Вадима Сухаревського, Героя України, першого офіцера ЗСУ, під чиїм командуванням було відкрито вогонь на ураження російських бойовиків у 2014 році. Більше 20 років у Збройних силах, де очолював легендарний 503 батальйон морської піхоти, був начальником штабу 35-ї бригади, а в середині 2022 року очолив 59-у окрему мотопіхотну бригаду ім. Якова Гандзюка, з часом зробивши підрозділ одним із кращих у складі Сил оборони. Один із перших командирів ЗСУ, хто почав масово та результативно використовувати безпілотні літальні апарати в своїй бойовій роботі та потужні засоби РЕБ, вироблені за власною технологією.

Ударні та розвідувальні дрони на презентації Сил безпілотних систем, 11 червня 2024 року. Фото: «Мілітарний» / Вадим Кушніков

11 червня 2024 року в Києві представники Збройних сил та Міністерства оборони презентували новітній рід військ ЗСУ – Сили безпілотних систем. Це зробило Україну першою країною в світі, яка створила такі сили. Наразі в Силах безпілотних систем нараховується понад три тисячі співробітників.

28 червня 2024 року Президент України підписав новий указ, яким затвердив створення Сил безпілотних систем у структурі Збройних сил.

А 3 вересня 2024 року Верховна Рада України ухвалила закон про створення нового окремого роду сил ЗСУ – Сил безпілотних систем.

Суспільне Новини / Нікіта Галка

Сили безпілотних систем створено завдяки консолідованим зусиллям Генерального штабу, Міністерства оборони та Міністерства цифрової трансформації, волонтерських організацій та приватних виробників БПЛА.

Головним завданням нових сил є взаємодія з вже існуючими підрозділами безпілотних систем, їх підтримка, посилення та нарощення спроможностей. На структуру покладено завдання із забезпечення підрозділів дронами, їх технічної підтримки, рекрутингу та підготовки спеціалістів, співпраця з виробниками, а також планування військових операцій із залученням безпілотних систем, як розвідувальних, так і ударних, морських дронів, діпстрайків, роботизованих комплексів.

Фото Міноборони України

ЗСУ потребують постійного вдосконалення безпілотних систем – машинне бачення, елементи штучного інтелекту, рої безпілотників та сучасні засоби РЕБ. Командування Сил безпілотних систем ЗСУ поєднує в собі три основні стихії: небо, землю й воду.

Серед найближчих кроків реформування безпілотних систем – впровадження тактики ударів роями та інсталяція систем «свій – чужий» на безпілотних засобах, які раніше використовувались лише в авіації.

Новий рід військ дозволить у подальшому наносити ураження противнику на всю можливу глибину: від наших бойових порядків і аж до Уралу.

Сьогодні Головнокомандувачем визначена задача комплексного застосування роботизованих комплексів і БПЛА на полі бою. Наприклад, замінити взводний опорний пункт технологічними системами, коли персонал знаходиться поза межами небезпечної зони. Це може мати технологічну перевагу, яка дозволить нам перемогти.

Крім того, СБС займатиметься збором досвіду та взаємодією з виробниками безпілотних систем. За словами командувача, новий рід військ зосередиться на співпраці з виробниками вітчизняних дронів. На сьогоднішній день державою законтрактовано і закуповується продукція у більш ніж 125 виробників та ведеться активна комунікація з ними.

Завдяки застосуванню безпілотних технологій Україна відсуне небезпеку для солдата, який перебуває на лінії боєзіткнення. Прорив у галузі розвитку БПЛА є серйозним ресурсом для здобуття перемоги над РФ.


«Дрони – безпілотні системи – довели свою ефективність у боях на землі, в небі та на морі. Україна реально змінила безпекову ситуацію в Чорному морі завдяки дронам. Відбиття штурмів на землі – це багато в чому робота саме дронів. Масштабне знищення окупантів та їхньої техніки – це також дрони», – зазначив Президент України Володимир Зеленський.


Сили безпілотних систем – це новий рід військ, середній вік бійців якого складає 28 років. Наша сучасність полягає не тільки в роботі з найновітнішими засобами та технологіями, а й у взаємодії з людиною, нашим бійцем! Це взаємоповага, заохочення ініціативності й максимальна свобода в рамках бойового статуту!

Сталева ластівка – символ Сил безпілотних систем. Один із найшанованіших в Україні птахів. У народних повірʼях – Божа пташка. Це відображення тендітної, але незламної української душі. Миролюбиве створіння, що перетворюється на холоднокровну машину помсти для своїх кривдників. Швидкий та маневрений птах-будівельник, поява якого є символом звістки. Поява нашого технологічного птаха – є звісткою про те, що Україну чекає перемога в цій нерівній війні!

Емблема Сил безпілотних систем, стопкадр з відео Сил безпілотних систем

Використані джерела:

          Інтернет-ресурси:

           Відеоресурси:

Календар подій

      1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23242526272829
3031