Повномасштабна російсько-українська війна суттєво змінила політичну та безпекову картину світу, призвела до зміни механізмів забезпечення цілісності країни. Україна стала справжнім «полем битви для дипломатів», що підтверджує високе значення дипломатії в міжнародних відносинах та можливості використання дипломатичних інструментів для врегулювання військових подій.
Дипломатія російсько-української війни – це сукупність дипломатичних заходів, які вживаються країною для досягнення безпеки та справедливого миру в Україні. Українська дипломатія воєнного часу діє в складних умовах широкомасштабної російської агресії. Україна зазнає колосальних людських та фінансово-економічних втрат. Триває політика геноциду проти української нації, її фізичного знищення. Росія здійснює щоденний ракетний терор, руйнує житлову, комунальну, енергетичну інфраструктури, медичні та освітні заклади, пам’ятки історії. Українські дипломати змушені зосереджувати свої зусилля на забезпеченні зовнішньої воєнної та фінансово-економічної допомоги для опору державі-агресору.
В умовах широкомасштабної агресії російської федерації дипломатичний фронт має не менше значення, ніж військовий, оскільки реалізовує цілий ряд завдань: зброя, санкції проти російської федерації, кандидатський статус в ЄС, фінансова допомога від Заходу, формування позитивного іміджу держави на міжнародному рівні, зміцнення антиросійської коаліції на міжнародному рівні, донесення достовірної та правдивої інформації іноземним аудиторіям із метою отримання допомоги та підтримки у боротьбі з російським загарбником.
24 лютого 2022 року українська дипломатія перейшла в екстрений режим роботи. Військові події стали серйозним кроком для активізації та пошуку нових підходів в аспекті здійснення зовнішньої політики Президентом України, Верховною Радою України, Міністерством закордонних справ України. Головним дипломатичним органом України є Офіс президента, головним дипломатом – Президент Володимир Зеленський.
«I need ammo, not a ride» – фраза Володимира Зеленського, яка стала символом української сміливості. Фото: Офіс Президента України
Після 24 лютого 2022 року Україна відкинула ключові правила «мирної дипломатії» та переосмислила «правила гри», які рухають країну до перемоги. Визначальними рисами української дипломатії є: пряма манера спілкування українського керівництва, чіткість та прямота висловлювань, упертість, постановка «гострих» запитань, стислість часу на ухвалення рішень, використання всіх можливостей цифрової дипломатії.
Президент Володимир Зеленський зі членами команди на переговорах. Фото: Милан Лелич / president.gov.ua
За три роки російсько-української війни сформовано такі принципи воєнної дипломатії:
1. Основні завдання воєнної дипломатії сфокусовані на проблемах безпеки та опору російській агресії. Під час широкомасштабного вторгнення відбулась трансформація пріоритетів і спрямованості дій української влади на світовій арені. Цілі та завдання зовнішньої політики у період війни були сформульовані у заявах, виступах і рішеннях керівництва країни для внутрішньої аудиторії та на міжнародних майданчиках: ООН, самітах Україна-ЄС, засіданнях G7.
22 квітня 2022 – 12 лютого 2025 року – дипломатичні зустрічі у форматі «Рамштайн» із метою прискорення надання військової зброї Україні.
Засідання Міжнародної групи з питань оборони України. Фото: Getty Images
2. Українська дипломатія набула активного та ініціативного характеру. Запроваджено ряд важливих міжнародних заходів та акцій, які підтримала світова спільнота:
23 серпня 2022 року – щорічний саміт «Кримська платформа», спрямований на підвищення ефективності міжнародного реагування на окупацію Криму, посилення міжнародного тиску, запобігання порушенням прав людини та захисту жертв окупаційного режиму.
Засідання другого саміту «Кримської платформи» в онлайн-форматі. Фото: В'ячеслав Ратинський / УНІАН
26 листопада 2022 року широкого світового резонансу набула українська гуманітарна ініціатива Grain from Ukraine. Вона об’єднала кілька десятків країн і міжнародних організацій, щоб допомогти державам, які страждають від дефіциту продовольства. Процес координує Всесвітня продовольча програма ООН.
Участь Президента України в Міжнародному установчому саміті International Summit оn Food Security. Фото: Офіс Президента України
2 лютого 2024 року Україна і Канада створили Міжнародну коаліцію за повернення українських дітей, діяльність якої фокусуватиметься на сприянні поверненню українських дітей, виявленні місця перебування незаконно депортованих і примусово переміщених юних громадян України та розробці механізмів їх повернення на батьківщину.
15-16 червня 2024 року близько 100 країн світу та міжнародних інституцій взяли участь у Глобальному саміті миру. На ньому країни-учасниці підготували спільний план дій щодо справедливого миру для України.
Учасники Саміту миру у Швейцарії. Фото: Getty Images
1 жовтня 2024 року українська сторона провела Міжнародний форум оборонних індустрій, спрямований на об’єднання провідних оборонних компаній світу, підприємств українського ОПК, урядів країн-партнерів, посольств та українських посадовців з метою посилення розвитку оборонно-промислового комплексу України.
Відкриття Міжнародного форуму оборонних індустрій. Фото: 24 Канал
16 жовтня 2024 року активно пропонується новий стратегічний План перемоги, спрямований на рішучі кроки у війні та подальший розвиток країни.
3. Зросла інтенсивність і рівень міжнародних контактів. Під час війни сформувалася нова політико-дипломатична ситуація, коли контакти вищого рівня з керівництвом провідних країн і авторитетних міжнародних організацій стали повсякденною практикою.
Частота виступів Володимира Зеленського перед іноземною аудиторією. Фото: Олксандр Неделюк / Forbes
15 березня 2022 року – 2 липня 2024 року відбулись переговори і консультації із західними лідерами України. Україну відвідала Прем’єр-міністерка Данії М. Фредеріксен. Надзвичайно активним був євроінтеграційний напрямок.
16 червня 2022 року – зустріч із лідерами Франції, Німеччини, Італії та Румунії на якій обговорювалися постачання зброї та заявка України на отримання статусу кандидата на вступ до ЄС.
Спільний брифінг Володимира Зеленського з лідерами Румунії, Італії, Франції та Німеччини. Фото: Віталій Носач / РБК-Україна
28 лютого 2025 року відбулася найгостріша публічна суперечка між президентами США та України. Володимир Зеленський дочасно покинув Білий дім, а угода щодо корисних копалин підписана не була. Вашингтон припинив повну допомогу Україні. Україно-американський діалог триває.
4. Запроваджені нові інструменти публічної дипломатії. Новацією стало широке використання практики прямих публічних звернень української влади на вищому рівні до парламентарів різних країн світу, а також громадськості: політиків, науковців, діячів культури, бізнесменів, студентів.
15 листопада 2024 року Президент України провів онлайн-спілкування із студентами та викладачами закладів вищої освіти Колумбії. Паралельно спостерігалася активізація участі української сторони у міжнародних акціях, конференціях, самітах.
Частота виступів Володимира Зеленського під час війни. Фото: Forbes
5. Українська дипломатія охоплює нові регіони.
У 2022-2024 рр. запроваджуються нові Африканська, Азійська і Латино-американська стратегії.
30 листопада 2024 року відбулась зустріч із депутатами парламентів держав Латинської Америки, яка стала першою ланкою у формуванні нової сторінки відносин між Україною та державами Глобального Півдня.
6. Помітні тенденції централізації зовнішньої політики. Політико-дипломатична діяльність у воєнний час зосереджена в Офісі Президента. Завдяки скоординованим зусиллям команди Президента, Україна розблокувала політичні рішення щодо отримання від партнерів усіх семи типів сучасної іноземної зброї: протитанкового озброєння, натівської артилерії, ракетних систем залпового вогню, сучасних комплексів протиповітряної оборони, західних танків, далекобійних ракет і винищувачів.
7. Запровадження кадрових трансформацій. Переведення на «воєнний режим» МЗС і системи депутатських установ України є однією із складових опору зовнішній агресії.
5 вересня 2024 року відбулись кадрові зміни в зовнішньополітичному відомстві країни. МЗС очолив А. Сибіга, який анонсував «перезапуск дипломатичної служби» та кадрові оновлення у посольствах та центральному апараті.
8. Патріотичне мілітарі. Військове взуття, штани кольору хакі, футболки або світшоти з тризубом на грудях стали невіддільною частиною дипломатичного образу Володимира Зеленського. Підтримка цього стилю – це свого роду меседж до партнерів про те, що війна в Україні триває.
Володимир Зеленський під час офіційних візитів. Фото: Сергій Гаврилець / Hromadske
Українська дипломатія і міжнародна діяльність керівництва країни у воєнний час доводять свою спроможність активно впливати на події, пов’язані з опором народу широкомасштабній агресії з боку російської федерації. Дипломатичний фронт виконує надважливу місію у декількох вимірах: безпековому, політичному, гуманітарному та інформаційному. Завдяки щоденним зусиллям керівництва країни вдалось досягнути великих успіхів та безпрецедентної підтримки усіма цивілізованими країнами світу на шляху до нашої перемоги.
Використані джерела
Інтернет-ресурси:
- https://www.eurointegration.com.ua/articles/2024/04/15/7183772/
- https://tyzhden.ua/za-mezheiu-ukrainska-dyplomatiia-voiennoho-chasu/
- https://prismua.org/scorecards2022/
- https://www.ukrinform.ua/rubric-polytics/3940184-majbutne-ukrainskoi-diplomatii-vid-voennoi-do-transakcijnoi.html
- https://forbes.ua/leadership/geroy-iz-tisyacheyu-oblich-shcho-zrobilo-prezidenta-mirotvortsya-zelenskogo-efektivnim-liderom-voennogo-chasu-03032023-12094