Херсонська обласна
універсальна наукова бібліотека
ім. Олеся Гончара
ПН-ЧТ: 9:00-18:00
СБ-НД: 9:00-18:00

Вибухи на арсеналах рф

Фото: скріншот відео

Удень 22 квітня 2025 року у селищі Барсово Киржацького району Володимирської області рф на 51-му арсеналі головного ракетно-артилерійського управління (ГРАУ) міноборони рф сталися потужні вибухи з подальшою детонацією боєприпасів. Через загрозу подальшої детонації та поширення уламків розпочалася евакуація жителів семи населених пунктів у радіусі 5 км від арсеналу: Барсово, Мирний, СНТ «Звездный», селище Дубки, Першино, Храпки та Грибаново. Місцеві жителі повідомляли про паніку та затори на дорогах. У регіоні було оголошено повітряну тривогу, що, за словами місцевих, сталося із запізненням.

51-й арсенал ГРАУ у Володимирській області ‒ один із найбільших і найзахищеніших у росії. Він розташований усього в 60 км на схід від Москви і за 550 км від українського кордону. Склад боєприпасів займає територію майже 3,5 км2. За інформацією з відкритих джерел, на арсеналі зберігалося до 105 тисяч тонн боєприпасів, зокрема:

  • артилерійські снаряди калібрів 122 і 152 мм;
  • ракети для реактивних систем залпового вогню (РСЗВ) «Град», «Ураган» і, ймовірно, «Смерч»;
  • зенітні ракети для систем протиповітряної оборони С-300 та ЗРК «Оса»;
  • тактичні ракети, зокрема, комплекси «Точка-У»;
  • авіаційні боєприпаси: ФАБ (фугасні авіабомби) та КАБ (кориговані авіабомби).

Загальна місткість арсеналу оцінюється у 264 тисячі тонн, що еквівалентно 4286 вагонам по 64 тонни кожен. Об’єкт мав 45 окремих сховищ та 30 майданчиків відкритого типу.

51-й арсенал ГРАУ у Барсово відіграє критичну роль у логістиці російських збройних сил. Він забезпечує боєприпасами:

  • підрозділи на Курському, Бєлгородському та Брянському напрямках, що діють на Слобожанському та Сіверському фронтах;
  • південне угруповання військ через логістичні маршрути до Ростовської області, зокрема, для Донецького та Запорізького напрямків;
  • навчальні центри та склади у Центральній росії, включаючи Московський і Приволзький регіони.

Російське міністерство оборони назвало причиною вибуху на арсеналі «детонацію боєприпасів через пожежу на території військової частини». Попередньо постраждалих від інциденту немає, як заявили у відомстві.

Видання «Defense Express» зауважило, що характер вибуху вказує на детонацію ракет із твердим паливом: зенітних та/або балістичних, а також реактивних снарядів до систем залпового вогню.

Ураження саме цього арсеналу ГРАУ ‒ надзвичайно складна задача через його наближеність до Москви, а значить, надійний захист систем ППО столичного регіону. Водночас у рф не оголошували загрози ударів українськими БПЛА чи ракетами: тобто або були використані інші засоби, або система ППО рф проґавила цю атаку.

Це вже четвертий відомий арсенал такого типу, який припинив існування з осені 2024 року. На території росії в зоні досяжності українських далекобійних засобів залишається лише 7 із 11 відомих арсеналів ГРАУ. Мова йде саме про арсенали ГРАУ ‒ окремі військові частини, які не лише зберігають боєприпаси, а й забезпечують їх ремонт, обслуговування та відновлення. Звідси снаряди розподіляються по менших складах. Ці арсенали виконують роль логістичних хабів для всієї системи забезпечення збройних сил росії.


18 вересня 2024 року безпілотниками було задано потужний удар по 107-му арсеналу ГРАУ міноборони рф у місті Торопець Тверської області, де зберігалася значна частина артилерійського озброєння армії рф. Загальна площа атакованого об’єкта складає 3,5 км2. Атака була настільки потужною, що боєприпаси різного призначення в результаті детонування спричинили землетрус.


Схема військового об’єкта під Тихорецьком

Уночі проти 21 вересня 2024 року Сили оборони України уразили два військових арсенали збройних сил російської федерації: арсенал «Тихорецьк», що в Краснодарському краї, та 23-й арсенал головного артилерійського управління міноборони рф неподалік населеного пункту «Октябрьский» у Тверській області. 


У ніч на 29 вересня 2024 року завдано ураження по арсеналу зберігання та модернізації ракетно-артилерійського озброєння російських окупантів, що біля селища Котлубань Волгоградської області. Там зберігалися частина іранської балістики та пускові до них. Військовий об'єкт мав щільне прикриття засобами РЕБ і ППО, втім наші підрозділи успішно виконали бойове завдання. На території арсеналу відбулася пожежа та детонація боєприпасів. Операцію провели Сили безпілотних систем у взаємодії з підрозділами Сил спеціальних операцій ЗСУ, Головного управління розвідки міністерства оборони та Служби безпеки України. Арсенал в Котлубані атакували 120 дронів-камікадзе українського виробництва, які подолали приблизно 600 км до цілі.


Супутниковий знімок 67 арсеналу ГРАУ. Фото: Google Earth

9 жовтня 2024 року безпілотники завдали удару по 67-му арсеналу ГРАУ біля міста Карачев Брянської області рф. Про завдані збитки достеменно невідомо, але загальна площа цього арсеналу ‒ близько 3,5 км2.

Уночі 19 листопада 2024 року цей арсенал був повторно атакований. Там знаходились артилерійські боєприпаси, включно з КНДРівськими до їх систем, КАБи, зенітні ракети та боєприпаси до РСЗВ. Знищення таких об’єктів суттєво впливає на бойову здатність противника. 


Удари України по арсеналах ГРАУ та складах боєприпасів рф призвели до значного скорочення кількості снарядів у російській армії. За словами Головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського, добове використання боєприпасів армією рф знизилося приблизно з 40 тисяч до 23 тисяч. Таким чином ураження Україною великих складів боєприпасів та арсеналів ГРАУ рф  дали більший результат ніж всі санкції, які накладались на країну агресора протягом трьох років.

 

Використані джерела

          Інтернет-ресурси:

 

Календар подій

  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 222324252627
28293031