Херсонська обласна
універсальна наукова бібліотека
ім. Олеся Гончара
ПН-ЧТ: 9:00-18:00
СБ-НД: 9:00-18:00

Винищувачі F-16 для України

Колаж ТСН.ua

У небі України цього року нарешті з'явилися перші американські винищувачі F-16. 4 серпня 2024 року Президент України Володимир Зеленський підтвердив інформацію про передачу винищувачів, зазначивши, що дійсно F-16 уже в небі України. Офіційно літаки були представлені 4 серпня під час урочистостей до Дня Повітряних сил ЗСУ.

Фото: Олександр Сирський. Телеграм

Це універсальний літак, на озброєнні якого можуть бути ракети класу «повітря-повітря», «повітря-земля» та авіабомби. F-16 допоможуть зміцнити протиповітряну оборону України, а також зможуть надавати підтримку сухопутним військам.

Українські F-16, як і всі винищувачі країн-учасників Європейських повітряних сил, обладнані пілонами Terma PIDS+ із системою раннього попередження про ракетний напад Hensoldt AAR-60(V)2 (MWS). Система дозволяє заздалегідь виявляти ракети та протидіяти їм. Система складається із шести сенсорів, комп'ютера AAR-60(V)2, який передає інформацію про загрозу в систему управління протидії Terma ALQ-213 у кабіні пілота. Три датчики встановлено на кожному з двох пілонів, їх розташування забезпечує майже повне сферичне покриття довкола літака.

Після цього система вибирає найефективнішу послідовність відстрілу теплових пасток з модулю Flare-Up, який розміщений у пілоні PIDS+. Відстріл пасток відбувається під таким кутом, щоб вони стріляли по діагоналі вниз та не уразили ракету, встановлену на кінцівці крила винищувача.


Літаки озброєні ракетами класу «повітря-повітря» двох типів – AIM-9 Sidewinder та AMRAAM AIM-120.

У ракети AIM-9 Sidewinder мала дальність – вона може знищувати цілі на відстані до 40 кілометрів. Крім F-16, її можна підвішувати і на інші сучасні винищувачі, наприклад, F-15, F-22 Raptor і F-35 Lightning II. Цей тип ракет призначений для знищення інших ракет та ударних безпілотників.

AIM-120 AMRAAM – це ракети середньої дальності, які можуть вражати цілі (винищувачі, бомбардувальники) на відстані до 180 км.

Також українські пілоти отримали нашлемні приціли JHMCS: система точно наводить бортову зброю та датчики на повітряні та наземні цілі без необхідності складного маневрування літака.

Винищувачі F-16 обладнані підвісною паливною системою – це збільшує дальність їхнього польоту до 4 тисяч кілометрів.


Винищувачі F-16. Фото: Associated Press

Передаватимуть Україні літаки F-16 чотири країни – Нідерланди, Бельгія, Норвегія та Данія. Україна очікує отримати 79 літаків F-16.

Наприкінці липня 2024 року Україна отримала перші F-16 від Нідерландів. За даними The Times, йдеться про шість літаків. Загалом Нідерланди збираються передати безпосередньо для Україні 24 винищувачі та 18 – для навчального центру в Румунії, де проходитимуть підготовку пілоти.

Данія протягом 2024-2025 років передасть нам 19 винищувачів.

Норвегія збирається передати Україні 22 літаки з «новим озброєнням», але коли саме – невідомо.

Бельгія протягом 2024-2028 років передасть Україні 30 літаків F-16. Але Бельгія стала єдиною країною, яка не дозволила Україні використовувати винищувачі для ударів по Росії.

Україна, ймовірно, зможе розмістити ескадрилью F-16 – від 15 до 24 літаків.

Зрозуміло, як і будь-яке інше озброєння, F-16 одразу не принесуть перемоги, але забезпечать перевагу у повітрі. Україна зможе використовувати ці винищувачі для атак на військові цілі на території Росії.


На початку 2024 року в Міністерстві оборони розповіли, що підготовка українських пілотів та спеціалістів із технічного обслуговування літаків відбувається у п'яти західних країнах.

Скріншот відео з Офісу Президента

У рамках навчання льотчики та персонал були поділені на три групи. Одна група, що складається з досвідчених людей, проходить перенавчання на винищувачах F-16 у Данії та США. Друга група – молоді пілоти – здійснюють навчальні польоти за міжнародними програмами у Британії, щоб надалі перейти на F-16. А третя група пілотів та персоналу підвищує рівень володіння спеціалізованою авіаційною англійською мовою у Британії, Канаді, Польщі та США.

До початку літа до польотів були готові 12 пілотів, які пройшли 10-місячну підготовку в Британії, Данії та США.

Ще 50 пілотів проходять підготовку в Румунії, на авіабазі Фетешті. Українці прибули на базу влітку, а навчання може завершитись наприкінці цього року.

20 вересня 2024 року перша група українських військових пілотів закінчила підготовку на реактивних навчально-тренувальних літаках Alphajet у Франції. Про це повідомила пресслужба Збройних сил країни у соціальній мережі X. 


26 серпня 2024 року російські війська завдали масованого удару по об’єктах критичної інфраструктури України, зокрема, по паливно-енергетичному сектору країни. У Повітряних силах зазначили, що війська РФ запустили по Україні 127 ракет та 109 ударних БПЛА. В результаті протиповітряного бою збито 201 повітряну ціль: 102 ракети та 99 ударних БПЛА.

Винищувачі F-16 Збройних сил України були задіяні під час відбиття атаки РФ. У ході повітряного бою літаки F-16 продемонстрували свою високу ефективність, бортовим озброєнням було збито чотири крилатих ракети ворога. Однак під час заходу на наступну ціль з одним із літаків був втрачений звʼязок. Пізніше зʼясувалося, що літак зазнав катастрофи, льотчик загинув, але збив три ворожі ракети та безпілотник.

Це був командир ескадрильї українських винищувачів МіГ-29, підполковник Олексій Месь, позивний «Мунфіш». Йому було 30 років. Разом із пілотом Андрієм Пільщиковим, позивний «Джус», який загинув рік тому, Олексій адвокатував перед іноземною аудиторією сучасне повітряне озброєння, зокрема, пояснював важливість надання Україні F-16. «Мунфіш» був одним із восьми перших українських пілотів, які навчалися керувати F-16 у Данії восени 2023 року. Месь був одним із найдосвідченіших українських пілотів.

Авіатроща могла статися в результаті потрапляння в літак осколків збитої російської ракети. Фрагменти знищеної ракети могли спричинити пошкодження двигуна та інших частин F-16 та/або загибелі пілота до того, як він зміг катапультуватися.

Наказом Головнокомандувача Збройних сил України підполковнику Олексію Месю присвоєно військове звання полковник посмертно. Олексій врятував українців від смертоносних російських ракет. На жаль, ціною власного життя.

Кожна партія F-16 не зводить до нуля ймовірність того, що росіяни влучать у чергову лікарню чи будинок. Але значно зменшує ймовірність цього. Тобто кожен літак стає компонентом дуже багатофакторної війни, де працюють люди, арта, бронетехніка, БПЛА, наземна ППО тощо. Тим компонентом, який буде працювати на подальше виснаження Росії і вичерпання її військового потенціалу.

Фото: depositphotos.com

Використані джерела

       Інтернет-ресурси:

     Відеоресурси:

 

Календар подій

   1 2 3 4 5
67 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 1819
20 21 22 23242526
2728293031