Херсонська обласна
універсальна наукова бібліотека
ім. Олеся Гончара
ПН-ЧТ: 9:00-18:00
СБ-НД: 9:00-18:00

Застосування хімічної зброї армією РФ проти ЗСУ

Фото: Depositphotos

Повномасштабне вторгнення російської федерації на територію України супроводжується масовим використанням заборонених засобів і методів ведення бойових дій. Ці факти неодноразово підтверджували міжнародні правозахисні організації у своїх матеріалах. Водночас під засобами варто розуміти зброю та інші засоби, які застосовують збройні сили сторін конфлікту для ураження противника та спричинення шкоди. А методи ведення бойових дій – це порядок і способи використання засобів ведення бойових дій.

Обмеженість права сторін збройного конфлікту в засобах і методах, які можуть бути використані, закріплена статтею 35 Додаткового протоколу І до Женевських конвенцій 1949 pоку, що стосується захисту жертв міжнародних збройних конфліктів від 8 червня 1977 року. Саме ця норма є концептуальною основою для встановлення критеріїв заборони використання засобів і методів ведення бойових дій. Загалом у нормах договірного та звичаєвого міжнародного гуманітарного права можна виділити три критерії визнання засобів і методів забороненими.

Йдеться, наприклад, про ядерну, хімічну, біологічну зброю; касетні, термобаричні боєприпаси тощо.

Російська армія  застосовує боєприпаси з хімічними речовинами на полі бою, що є порушенням міжнародного права. Це такі боєприпаси, як К-51 та РГ-ВО, споряджені небезпечними хімічними речовинами, які використовуються для боротьби із заворушеннями та заборонені як засоби ведення війни. Також військові фіксують значну частку боєприпасів із небезпечними хімічними сполуками невстановленого типу.

Для застосування хімічної зброї військові рф використовують скиди, хімічні гранати або схожі на них саморобні пристрої, які споряджені небезпечними хімічними речовинами, переважно – CS (2-Хлоробензальмалононітрил). Речовина CS – іритант сльозогінної дії, нерідко застосовується поліцією проти порушників на демонстраціях. Формально речовина CS не є хімічною зброєю та згідно з Конвенцією про заборону розробки, виробництва, накопичення, застосування хімічної зброї та її знищення від 13 січня 1993 належить до «хімічних засобів боротьби із заворушеннями».

Знак хімічної зброї. Фото: pixabay.com

Також росіяни почали застосовувати на фронті нову хімічну зброю – боєприпаси з люїзитом. Це бойова отруйна хімічна речовина, має запах, схожий на квіти пеларгонії, колір диму – схожий на багнюку. Її отримують із ацетилену та трихлористого миш'яку. Військовими у просторіччі називається «роса смерті».

При попаданні люїзиту в шлунково-кишковий тракт виникає сильна слинотеча та блювання, що супроводжується гострими болями, падінням кров'яного тиску, ураженням внутрішніх органів. Смертельна доза люїзиту при влученні його всередину організму становить 5-10 мг на 1 кг ваги. Речовина здатна проникати через матеріали захисних костюмів та протигазу. Потрапляння хоча б однієї краплі цієї речовини в око призводить до втрати зору.

Тяжкість отруєння залежить від дози, а також від часу перебування у зараженій атмосфері. Характер ураження – наривні виразки на шкірі та подразнення слизових оболонок.

Такі рани завдає люїзит. Фото: Дениса Ярославського

Російські війська ще використовують хімічну речовину хлорпікрин, щоб вибити українських захисників із позицій. Хлоропікрин (хлорпікрін), також відомий як «агент PS» і нітрохлороформ – отруйний газ подразнювальної дії. Вперше був використаний під час Першої світової війни. Цей газ сильно подразнює легені, очі та шкіру, а також викликає блювоту.

Основним засобом доставлення боєприпасів, споряджених небезпечними хімічними речовинами, є БПЛА, що скидають газові гранати типу К-51 та РГ-ВО або саморобні пристрої на кшталт хімічних гранат. Це не є зброя, яка може призвести до загибелі військовослужбовців, але це зброя, яка може призвести до тривалого виведення з боєздатності. Вона здебільшого ускладнює дихання та викликає судоми, тому військовослужбовця доводиться госпіталізувати.

Скиди працюють постійно. Хлопці до цього звикли. Але, коли ти розумієш, що там умовно на якусь кількість скидів може бути хімічна зброя, навіть якщо вона буде не смертельна, спрацьовує психологічний фактор, оскільки бійці ніколи не знають, коли ворог застосовує хімічну зброю.

Здебільшого військовослужбовцям допомагають захиститися від хімічної зброї протигази.

Хімічна зброя. Фото: Associated Press


1 травня 2024 року Державний департамент США окремим рішенням ввів санкції проти росії у зв'язку з використанням хімічної речовини хлорпікрин проти українських військових. Тим самим США підтвердили численні попередні повідомлення Збройних сил України про використання кремлем цієї речовини у війні з Україною.

За жовтень 2024 року підрозділи радіаційної, хімічної, біологічної розвідки Сил підтримки Збройних сил України зафіксували 323 такі випадки, а у грудні 2024 року 434 випадки застосування таких боєприпасів.

Станом на лютий 2024 року946 випадків надання медичної допомоги українським військовослужбовцям у зв’язку з отруєнням невідомою речовиною, що сталися в районах бойових дій, зареєстровані в закладах охорони здоров’я України.

Загалом у період з лютого 2023 до лютого 2025 років були задокументовані 6 129 випадків застосування російськими окупантами боєприпасів, які містять небезпечні хімічні речовини, зокрема 2-хлоробензальмалононітрил (CS), хлорацетофенон (CN), а також хлорпікрин та меркаптани (малодоранти). Противник і надалі продовжує застосовувати боєприпаси, які містять небезпечні хімічні речовини, чим порушує «Конвенцію про заборону розробки, виробництва, накопичення, застосування хімічної зброї та про її знищення», а також закони та звичаї ведення війни.

Українська влада активно збирає докази, пов’язані з порушеннями рф конвенції, і надаватиме технічному секретаріату Організації із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ) та державам-учасницям інформацію про хід розслідування у встановленому порядку.

Міжнародна спільнота має продемонструвати єдність у протистоянні агресору, що на практиці передбачає створення міжнародної коаліції з притягнення російської федерації до відповідальності за порушення своїх зобов’язань за Конвенцією про заборону хімічної зброї.

Фото з відкритих джерел

Використані джерела

            Інтернет-ресурси:

Календар подій

  1 2 3 4 5 6
7 8910111213
14151617181920
21222324252627
282930