2024
24 серпня
У День Незалежності України з російського полону на батьківщину повернулися 115 осіб. Сьомий із початку року (та 55-й загалом) обмін полоненими дав можливість визволити військовослужбовців-строковиків, які потрапили у ворожу неволю ще в перші місяці повномасштабного російського вторгнення у 2022 році. Військові брали участь у важких боях за Гостомель і запасний командний пункт Генерального штабу на Київщині, а на Херсонщині – за пропускний пункт «Чонгар» на адміністративному кордоні з тимчасово окупованим Кримом. Усі репатрійовані цього разу – солдати, сержанти та матроси.
Звільнені з полону 24 серпня 2024. Фото: Zelensky/Telegram
13 вересня
У результаті восьмого (та 56-го загалом) обміну військовополоненими повернути додому вдалося 49 українців та українок. Серед них:
8 – військовослужбовців ЗСУ (2 – ТрО);
2 – представників Нацполіції;
4 – прикордонників;
13 – військових моряків.
Уперше за тривалий час вдалося звільнити з полону 23 жінки. Додому також повернули українок, які зазнали негуманного поводження через примусову участь у так званому «судовому процесі» над захисниками Маріуполя.
Звільнено полковника медичної служби ЗСУ, першого військового медика, який отримав орден «Богдана Хмельницького» ІІІ ступеня Віктора Івчука. Також його було удостоєно звання Герой України з орденом «Золота Зірка». Віктор Івчук керував військовим шпиталем у Маріуполі в найважчі часи.
Полковник медичної служби ЗСУ Віктор Івчук. Фото: Сергій Поліщук/АрміяInform
Вийшла на волю кримськотатарська активістка Леніє Умерова, захоплена росіянами під час перетину кордону з Грузією та заарештована за звинуваченням у шпигунстві у 2022 році.
Звільнена бранка Кремля Леніє Умєрова. Фото: Zelensky/Telegram
14 вересня
Відбувся дев’ятий від початку року (та 57-й загалом) обмін полоненими, в рамках якого в Україну повернулися 103 захисника, серед них є воїни бригади «Азов». Це 82 солдатів та сержантів, 21 військовослужбовець офіцерського складу. Із них:
21 – військовий моряк (2 із спецпідрозділу «Кракен», 2 – із Міжнародного легіону, 3 – із Сил спеціальних операцій, 1 – із Сил територіальної оборони);
38 – нацгвардійців;
8 – прикордонників;
4 – поліцейських;
3 – представників Державної спеціальної служби транспорту;
1 – Державної служби України з надзвичайних ситуацій.
69 осіб брали участь у захисті від російських окупантів міста Маріуполя, інші захищали Україну у Донецькій, Луганській, Запорізькій, Херсонській, Харківській та Київській областях. Серед них також є двоє охоронців ЧАЕС.
Серед звільнених 23 воїна бригади «Азов». Фото: Zelensky/Telegram
18 жовтня
Відбувся десятий від початку року (та 58-й загалом) обмін полоненими, в рамках якого в Україну повернулися 95 осіб. Серед звільнених з полону: нацгвардійці, військові моряки, воїни ЗСУ, прикордонники, представники інших підрозділів Сил безпеки та оборони. 69 солдатів і сержантів та 26 офіцерів. Наші хлопці захищали Маріуполь, Донеччину, Луганщину, Київщину, Харківщину, Чернігівщину, Херсонщину.
Звільнені українці після обміну. Фото з Telegram-каналу Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими
З поміж звільнених правозахисник, журналіст, громадський діяч та військовослужбовець 210 окремого спеціального батальйону «Берлінго» Максим Буткевич за позивним «Мозес».
Максим Буткевич під час повернення з полону 18 жовтня 2024 року. Фото: Zelensky/Telegram
Максим Буткевич – займається правами людини та досліджує мову ворожнечі. Він був активістом кампанії за звільнення з росії українських політв’язнів, зокрема Олега Сенцова і Сашка Кольченка. Буткевич також співзасновник «Громадського радіо», засновник центру прав людини «ЗМІНА», був членом правління українського центру Amnesty International. Останні роки відомий за своєю діяльністю в проєкті «Без кордонів», який допомагає шукачам притулку та внутрішнім переселенцям.
30 грудня
Відбувся одинадцятий за ліком (та 59-й загалом) обмін 2024 року, в результаті якого вдалося повернути в Україну 189 українців. Звільнено 173 рядових та сержантів, 14 офіцерів:
87 – військовослужбовців ЗСУ (з них 17 – ТрО);
43 – нацгвардійців;
33 – прикордонників;
24 – військових моряків;
2 – цивільних.
Один із найбільших обмінів 2024 року дав змогу звільнити з російського полону колишнього журналіста «Еспресо» Романа Борща і маріупольського журналіста Олександра Гуділіна, які воювали у лавах ЗСУ.
Звільнені Олександр Гуділін та Роман Борщ. Фото: Zelensky/Telegram
Загалом у 2024 році Україна та росія провели 11 обмінів військовополонених, що дало змогу звільнити 1358 громадян. До України вдалося повернути на 356 людей більше, ніж у 2023 році.