Херсонська обласна
універсальна наукова бібліотека
ім. Олеся Гончара
ПН-ЧТ: 9:00-18:00
СБ-НД: 9:00-18:00

Генічеський район

Район розташований у крайній південно-східній частині Херсонської області в межах Причорноморської низовини. Поверхня району рівнинна, з численними замкнутими зниженнями (подами). На півдні омивається водами Азовського моря, Утлюцького лиману та озера Сиваш. На півночі межує з Якимівським районом Запорізької області, на північному заході - з Іванівським та Новотроїцьким районами Херсонської області, на півдні - з Джанкойським та Ленінським районами Автономної Республіки Крим.

Це найбільш посушлива добре забезпечена теплом частина області. Пересічна температура січня -3,1˚С, липня - +23,7˚С. Період з температурою понад +10˚С становить 185 днів.

Район заснований у 1923 році. Загальна площа становить 3,0 тис. км2. Населення району: 61 тис. осіб станом на 2012 рік (за даними Головного управління статистики у Херсонській області). Районний центр - місто Генічеськ, засноване у 1784 році.

У межах Генічеського району знаходиться Чонгарський півострів, Арабатська Стрілка, Бірючий острів.

Чонгарський півострів… Ця назва офіційно з’явилася у 1768 році і походить від Джунгарія (місцевість у Середній Азії в районі кордону з Китаєм). Саме звідти і були вихідцями чонгарці. Через півострів проходили караванні шляхи з Російської держави до Криму. Внаслідок чого землі Чонгару спустошували кочові племена печенігів, половців, пізніше – монголів і турків. Чонгар розсікає Сиваш на два басейни. На півострові багато солоних озер і солончаків.

Озеро Сиваш колись було морською затокою. Нині це одне з найбільш засолених водоймищ на земній кулі з надзвичайно різноманітним рослинним та тваринним світом. Відтак Сиваш отримав народну назву - Гниле море.

Мало хто знає про таку особливість. Це унікальний природний комплекс. Таких місць на планеті всього чотири: Великі Солоні озера в США, Мертве озеро на Близькому Сході, затока Кара-Богаз-Гол у Каспійському морі і наш рідний Сиваш із Арабаткою.

Генічеський район - це не просто чудовий край, це дивовижне поєднання мальовничих степових, морських і лиманних ландшафтів, лікувальних термальних джерел, солоних озер, цілющих грязей і золотих піщаних пляжів. Перлини району - Азово-Сиваський національний природний парк, безлюдний острів Бірючий та єдине в Європі Солоне озеро Сиваш.
У повітрі Приазов’я в 1,5 рази більше кисню, ніж біля узбережжя Чорного моря, а морська вода біля берегів Генічеська прогрівається до 26 градусів.

Бажаючи відвідати унікальне місце, “лікувальне гаряче джерело”, та відчути оздоровчу дію цілющих сиваських грязей, щороку на Арабатську Стрілку приїжджають туристи та відпочиваючі з різних куточків планети. Тут будується грандіозний за своїми розмірами аквапарк, а на околиці села Щасливцеве зводиться клініка відновної медицини для дітей, хворих на церебральний параліч. Це один із найбільш амбітних інвестиційних проектів України.

Багато спеціалістів розглядають басейн Азовського моря і Сивашу як ідеальні для створення баз із масового розвитку парусного спорту. Замкнутість водойм, наявність островів, кліматичні умови спроможні зробити його особливо захоплюючим і практично безпечним.

Туристів, які цікавляться релігійним туризмом, запрошуємо у цікаву подорож до с. Новоолексіївки, де можна, побачити не менш чудовий православний храм Покрови Пресвятої Богородиці, але й мінарети місцевої мечеті.

В селі Новогригорівка діє приватне сільськогосподарське підприємство, де вирощують українську верхову породу коней. Є там і кінно-спортивна секція.

У південній частині острова Бірючий височіє маяк, збудований у 1869 році завдяки командиру Миколаївського порту. Ще один маяк розташований на берегу біля м. Генічеська.

Це край з надзвичайно багатою історією. І нині тут можна почути цікаві легенди про амазонок, скіфів, сарматів, татар, російсько-турецькі війни...

Тож для бажаючих поліпшити своє здоров’я Генічеський район - справжній рай.

Джерела:
1. Генічеський район // Географія Херсонщини: навч. посіб. - Херсон, 2007. - С. 195.
2. Генічеський район // Херсонщина запрошує [Изоматериал] = The Kherson region invites you: фотоальбом. - Херсон, 2008. – С. 156-157.
3. Генічеський район // Херсонщина - колиска дитячого оздоровлення, відпочинку та туризму. - Херсон, [2013]. - С. 6-7.
4. Земля Джунгарія // Приазовська правда. - 2008. - №47 (20 листоп.). - С. 4.

 

Назад до меню

Календар подій

1 23 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 232425262728
293031