Херсонська обласна
універсальна наукова бібліотека
ім. Олеся Гончара
ПН-ЧТ: 9:00-18:00
СБ-НД: 9:00-18:00

День Кручоних у бібліотеці

27.02.2011

21 лютого виповнилося 125 років від дня народження Олексія Єлисейовича Кручоних (1886-1968), поета-футуриста, «заумника», «дичайшого» будетлянина, зудесніка, словожонглера і словоконструктора, і, звичайно ж, що важливо для нас, херсонців, - уродженця села Музиківка Білозерського району. Віраж Олексія Кручоних в російській поезії не вдалося повторити нікому. Його «п'ятивірш», як він сам називав своє

Дір бул щил

убешщур

скум

ви зі бу

                                      р л ез,

назавжди увійшло в історію російського мистецтва. Олена Гуро, яка вміла чути «ніжну суть» інших, писала Кручоних: "У Вас... у просторах між штрихами готова виглянути та суть, якій відповідають Ваші нові слова. Те, що вони викликають в душі, не нав'язуючи зараз же вузького значення, - адже так?»

Зараз поезія Олексія Кручоних сприймається інакше, ніж у 10-30-ті роки минулого століття. Ми знаходимо в його різноманітній творчості не тільки епатаж, не тільки рішення формальних завдань, але і прорив до артистизму у передачі тонких відтінків людської психіки. Не випадково до творінь «буки російської літератури» звертаються покоління за поколіннями.

Не змогло залишитися осторонь й Об'єднання вільних художників «Ракурс», чергове засідання якого було присвячено життю і творчості Олексія Кручоних. Велику програму заходу очолив голос самого винуватця торжества. У виконанні Олексія Кручоних пролунав вірш «Зима». Після цього всі присутні були запрошені на засідання круглого столу «Невідомий Олексій Кручоних», головними доповідачами якого були: відомий дослідник авангардного мистецтва Сергій Сухопаров, який розкрив основні етапи життя і творчості Кручоних; організатор перших конференцій з авангарду на Херсонщині (90-і рр. ХХ ст.) Галина Бахматова, яка розповіла про те, як все починалося, і Ольга Швець, організатор сучасного Міжнародного фестивалю поезії «АнТ-Р-Акт», учасники якого взяли активну участь у проведенні «Дня КРУЧОНИХ в бібліотеці». З матеріалами про життя і творчість Олексія Кручоних, які зберігаються у фондах нашої бібліотеки, присутніх познайомила завідуюча краєзнавчим відділом Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки
ім. Олеся Гончара Токовіло Оксана. Вона провела презентацію арт-виставки «Олексій Кручоних - Бука російської літератури». Також слухачам було представлено матеріали міні-інтернет-проекту «Авангард на Херсонщині. Історія і сучасність». Наступним етапом знайомства з яскравим представником угрупування кубофутуристів початку ХХ століття став перегляд документального фільму «Зірка російського авангарду: Олексій Кручоних» з циклу телевізійних програм Росії 2008 року. Гідним завершенням КРУЧОНІВСЬКОГО дня в стінах нашої бібліотеки стали поетичні читання сучасного покоління "вкручення поезії у простір мозку", в рамках яких проходили: командний турнір поетів, перфоменс «Розкручування поетів» та акція «Кручені портрети». Всі учасники «Дня КРУЧОНИХ у бібліотеці» були нагороджені дипломом особливого зразка.

Не дивлячись на те, що в наш час, який відкинув революційний експеріменталізм аби догодити псевдокласичному канону, «бука російської літератури» не вписався (ні пам'ятників на площах, ні вулиць його імені ви не знайдете), ім'я Кручоних саме по собі стало пам'ятником тієї крутої дирбулшилної епохи.

Що тут ще залишається сказати? Ура, Кручоних!

Календар подій

   1 2 3 4 5
67 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 242526
2728293031