Херсонська обласна
універсальна наукова бібліотека
ім. Олеся Гончара
ПН-ЧТ: 9:00-18:00
СБ-НД: 9:00-18:00

Люфа: практична ботаніка від Екоцентру

14.07.2020 16:35

Чи любили ви в дитинстві науково-популярну літературу? Якщо ваша відповідь – так, то наступне питання: як читання книжок з ботаніки може бути пов’язане з миттям посуду?

А справа виявляється в губках для миття. Рожевих, зелених, жовтих та червоних поролонових губках, які люблять багато господинь. Їх радять міняти раз на тиждень, а ще вони дешеві і їх не шкода викинути. Чи все-таки шкода?

Скільки ж їх, тих викинутих губок? 52 тижні помножимо на товщину стандартної губки і отримаємо більше, ніж півтораметровий паралоновий стовпчик. А тепер завітаємо до невеличкого, в принципі, багатоквартирного будиночка – квартир на 200. Викинуті тут господинями за рік паралонові губки складуть вже чималенький такий куб. І розкладатися цей куб буде близько 200-300 років. Багатенько може назбиратися, зважаючи на те, скільки будинків і квартир лише в одному мегаполісі.

Що ж робити? Невже вертатися до стареньких ганчірок із зношеного одягу? Можливо, як варіант. Але є й більш цікаві альтернативи. І тут на допомогу якраз і приходить ботаніка.

Губки для миття посуду можна плести із різних рослинних волокон. А ще вони можуть рости як гарбузи. І це не порівняння для краси. Бо люфу, рослинну  губку, відносять саме до родини Гарбузових. Про неї відомо давно, її згадує ботанік та педагог Микола Верзілін, який писав цікаві книги про рослини ще в середині XX століття. Його книги є у фондах нашої книгозбірні.  З люфи завжди робили непогані й недорогі банні мочалки. І от зараз, коли людство шукає екологічні альтернативи для речей щоденного використання,  ця, безумовно, цікава рослина раптом стає іще й модною.

Молоді плоди люфи їстівні та схожі на кабачок, але, якщо дати їм дозріти, то залишаються лише волокнисті судини. Це й дає можливість широкого її використання в побуті. Окрім губок і мочалок, з люфи також роблять фільтри, теплоізоляцію, капелюхи, циновки і навіть абажури.

А ще, все більше людей замислюється про вирощування її у себе вдома. І вже можна знайти приклади вдалих спроб і в нашій країні. Видання «Овочівництво відкритого грунту» містить інформацію про люфу, її різновиди та вирощування.

Якщо вас цікавить ботаніка та ви хочете більше дізнаватись про екзотичні і корисні рослини, завітайте до Гончарівки.

Календар подій

      1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 252627282930