Херсонська обласна
універсальна наукова бібліотека
ім. Олеся Гончара
ПН-ЧТ: 9:00-18:00
СБ-НД: 9:00-18:00

с. Преображенка

Село Преображенка розташоване за 6 км від районного центру і за 18 км від залізничної станції Каланчак на лінії Херсон – Джанкой.

В'їзд до села Преображенка Чаплинського району недаремно прикрашають православний хрест та католицька мадонна, адже від часу заснування села в ньому жили українські селяни та польські однодворці, що переселилися у Таврію з Київської та Подільської губерній.

Соціальний прошарок однодворців утворився зі збіднілої шляхти, позбавленої дворянських прав за участь у польському національно-визвольному русі 30-60-х років XIX століття. Російська адміністрація позбавила шляхтичів свободи від податків, рекрутської повинності, і головне, права на безкоштовну освіту. Водночас місцевих однодворців набирали на службу до лейб-гвардії Преображенського полку, що, за легендою, й дало селу його сучасну назву.

Любителів релігійного туризму зацікавить парафіяльний костьол у Преображенці зведений у 70-ті роки XIX століття у стилі псевдоготики. Як один з найстаріших римо-католицьких храмів Таврії він був справжнім духовним центром місцевих поляків, через що тривалий час у народі Преображенку називали Варшавою...

За радянських часів костьол переобладнали під палац культури. Спотворений і перебудований храм чекає на відродження.

Для любителів релігійного туризму цікавою буде ще одна споруда села. Це православна церква святих Іоакима та Анни. В архітектурі храму в селі Преображенка відчуваються мотиви романського стилю та ренесансу. Це, а також такий непритаманний для культового зодчества Півдня України будівельний матеріал, як червона цегла додає споруді своєрідної екзотики.

За часів радянської влади храм, як і більшість православних святинь, було закрито. У 1934 році розстріляли настоятеля – отця Леоніда Крижановського. Церква вціліла лише завдяки тому, що у ній обладнали музей атеїзму...
Нині у храмі знов проводяться богослужіння.

Джерело: Преображенка // Херсонщина запрошує [Изоматериал] = The Kherson region invites you: фотоальбом. - Херсон, 2008. – С. 364-367.

Назад до опису Чаплинського району                                   Назад до меню

Календар подій

   1 2 3 4 5
67 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20212223242526
2728293031