Херсонська обласна
універсальна наукова бібліотека
ім. Олеся Гончара
ПН-ЧТ: 9:00-18:00
СБ-НД: 9:00-18:00
Меню розділу

1984

В80835
821(410)

О-63
Орвелл Джордж.
1984: роман/ Джордж Орвелл ; з англ. переклав Віктор Шовкун, [за ред., післямова О. Жупанського, худож.-оформ. О. Баратинська] - Київ : Вид-во Жупанського, 2019. - 314 с. - (Майстри світової прози), ISBN 978-966-2355-57-4
УДК: 821.111'06-31=161.2
Жанр: Роман

Анотація:

"1984" - один з найголовніших і вже точно найважливіший роман минулого сторіччя. Важко пригадати якийсь інший літературний твір, який би без зайвої манірності, настільки ж чітко, правдиво і жорстко поставив перед загалом таку ж важливу проблематику. А саме : що таке влада? Яка її природа? Куди прямує сучасне суспільство? Що таке справжня смерть, і яка саме смерть є справжньою - фізична смерть індивіда, а чи смерть його внутрішнього єства, при збереженні фізичного тіла? Що таке свобода, і як вона співвідноситься з владою? Чи можливий бодай найменший прояв свободи, нехай навіть у вигляді можливості мати свої власні глибоко приховані, вільнівід примусу думки, в умовах абсолютної тоталітарної влади?

Цитати

  • "Влада виявляє себе, завдаючи людині болю і принижуючи її. Влада шматує людський розум на клапті і на власний розсуд знову складає його у нову конфігурацію. Тепер ви вже починаєте бачити, який світ ми творимо? Він зовсім протилежний тим недолугим гедоністичним утопіям, які собі уявляли давні реформатори. Світ страху, зрадництва і катувань, світ, де ти чавиш людей і де чавлять тебе, світ, який стане не менш, а ще БІЛЬШ нещадним - таким ми бачимо шлях його вдосконалення".
  • "Давні цивілізації заявляли, що вони засновані на любові й справедливості. Наша цивілізація заснована на ненависті. У нашому світі не буде інших емоцій, окрім страху, люті, тріумфу та самоприниження. Все інше ми зруйнуємо - геть усе. М и вже почали руйнувати звичне мислення, що залишилося з дореволюційних часів. Ми розірвали зв'язки між дітьми і батьками, між людиною і людиною, між чоловіком і жінкою. Ніхто тепер не наважується довіряти дружині, дитині або другові".
  • "Невже ви досі не зрозуміли, що смерть індивіда - це не смерть. Партія - безсмертна".
  • " - Ми контролюємо життя, Вінстоне, у всіх його проявах. Ви уявляєте собі, буцімто існує звана людська природа, і що ми своїми діями порушимо її закони, через що вона проти нас збунтується. Але людську природу створюємо ми. Люди нескінченно піддатливі. Чи, може, ви повернулися до своїх колишніх уявлень про те, що нас повалять повсталі пролетарі чи раби? Викиньте це з голови. Вонибезпорадні, як тварини. Людство - це Партія. Всі інші перебувають поза межами людства - ними можна знехтувати".

Рецензія фахівця (офіційні рецензії):

«1984» — жах тоталітаризму в розрізі

(уривки)

    Надзвичайно бурхлива перша половина минулого століття була насичена революціями, діяльністю тоталітарних режимів, двома світовими війнами, бурхливим науково-технічним прогресом та появою атомної бомби. Все це не могло не відобразитися в літературі. Відповідно, поява роману «1984», найпопулярнішого твору британського письменника Джорджа Орвелла, та найвідомішого роману-антиутопії, написаного в ХХ ст., що був завершений в 1948, а вперше опублікований в 1949 році, доволі закономірна.

    Головним героєм роману є тридцятидев’ятирічний Вінстон Сміт. Він мешкає в Лондоні, є членом партії ангсоц та працює в Міністерстві Правди. Хоча він удає, що підтримує діяльність партії, насправді ж — піддає сумнівам її ідеї та записує свої думки в щоденнику, купівля якого саме собою є серйозним порушенням законів. Окрім того, він зустрічається з двадцятишестирічною Джулією, яка теж прикидається відданою Партії, повсякчас порушуючи її приписи. Сміт розуміє, що вони понесуть жахливу кару за порушення законів. І не помиляється. Йому на власній шкірі доведеться спізнати, що система здатна зламати людей із найміцнішими характером та волею.

    Події в романі відбуваються в 1984 році в Лондоні — головному місті «Першої Злітної Смуги, третьої за кількістю населення провінції держави Океанія». Тоталітарна Океанія перебуває в стані війни з іншими тоталітарними державами: Євразією та Остазією. Воюючи з однією з них, з іншою вона укладає мир. Правда, союзники й вороги можуть помінятися місцями миттєво й без жодних пояснень, а населення не має жодним чином дивуватися...

    ...Керують Океанією чотири міністерства: Міністерство Правди (Мініправд), яке займається новинами, розвагами, освітою та мистецтвами, Міністерство Миру (Мінімир) — війною, Міністерство Любові (Мінілюб) — законом і порядком, Міністерство Достатку (Мінідос) — економічними питаннями. Вони підпорядковуються Партії, яка «прагне до влади лише переслідуючи власні інтереси» та для якої «Влада — не засіб, а кінцева мета». Відповідно, людина є тільки маленьким гвинтиком системи, який за потреби можна викинути...

    ...«1984» надзвичайно атмосферний роман. Головним у ньому є не сюжет, адже на початку твору відразу все зрозуміло. Важкий, пронизаний сумом та безвихіддю роман ілюструє боротьбу людини з системою. Боротьбу, в якій кожен індивід приречений на поразку. Орвеллу вдалося змалювати жорсткий тоталітарний режим, вказавши на місце людини в ньому та проілюструвати всю безперспективність боротьби...

    ...Кому рекомендувати цю книжку для читання? Усім! Кожна освічена людина мала хоча б раз її прочитати. Наостанок нагадаємо, що «1984» Орвелла займає почесне 2-ге місце в Рейтингу «100 найкращих книг всіх часів та народів» за версією журналу NEWSWEEK (Newsweek’sTop 100 Books).

Микола Петращук

Матеріалт взято з сайту "Друг читача".

 

Екранізація, інші відеоматеріали

Джордж Орвелл "1984" (огляд книги, трейлер).

За романом Джорджа Орвелла "1984" зняти фільми в 1956 році режисером Майклом Андерсоном, та в 1984 році режисером Майклом Рефордом.

Календар подій

1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 2425262728
2930