Херсонська обласна
універсальна наукова бібліотека
ім. Олеся Гончара
ПН-ЧТ: 9:00-18:00
СБ-НД: 9:00-18:00

Євген Омелянович Петрушевич

02.06.2023

Якщо говорити про «батьків-засновників» сучасної України, то ім’я Євгена Петрушевича, без сумніву, буде одним із провідних у цьому списку.

Для більшості наших співвітчизників Євген Петрушевич відомий як Президент ЗУНР. Таке визначення міститься майже в усіх шкільних і вузівських підручниках з історії. Проте воно некоректне. Насправді, Петрушевич обійняв посаду Президента Української Національної Ради. Тобто, він очолював конституанту і тимчасовий парламент ЗУНР. А посади під назвою «Президент ЗУНР» офіційно не існувало.

Євген Омелянович визначна й водночас неоднозначна постать в українській історії. Але не можна заперечувати неабиякий його внесок у становлення незалежності України. Саме завдяки Петрушевичу на західноукраїнських землях виникла та функціонувала демократична держава, збудована в найкращих традиціях габсбурзької політичної культури й українського козацького республіканізму.

Історія непересічної постаті Євгена Петрушевича – це історія президента Західноукраїнської Народної Республіки, якому пропонували очолити всю Україну. Це історія організатора, який подав взірець правопорядку в контексті всієї Української революції 1917-23 рр.; історія заручника закулісних ігор Симона Петлюри та Юзефа Пілсудського, Великої Британії та Франції. Це історія еміграційної самотності, впливу радянської пропаганди, непорозуміння з українським визвольним рухом, самопожертви та усвідомлення своєї місії.

Соратники казали про нього, як про невиправного максималіста і безкомпромісного політика. У своїх спогадах Кость Левицький, один із найвизначніших політичних діячів Галичини, згадував про Євгена Петрушевича, як про людину з потужною енергією та запалом навіть у найважливіші та найскладніші хвилини визвольних змагань.

Тож яким був Євген Петрушевич та що саме він зробив для визнання України як незалежної держави Ви можете довідатися перейшовши за посиланням Євген Петрушевич

Календар подій

   1 2 3 4 5
67 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20212223242526
2728293031