30 серпня
БЕРЕЖНИЙ ОЛЕКСАНДР МИКОЛАЙОВИЧ
[1950–2009], художник
(До 75-річчя від дня народження)
Народився майбутній художник в місті Сатка Челябінської області (росія). Його батька, Миколу Бережного, уродженця м. Олешок, за свій світогляд неодноразово відправляли у концтабори. В останньому засланні на Уралі він і познайомився з матір’ю Олександра – Капітоліною, яка служила радисткою у повітряно-десантних військах.
У 1963 році сім’я переїхала у м. Олешки Херсонської області.
О. М. Бережний закінчив художньо-графічний факультет Одеського педагогічного інституту ім. К. Д. Ушинського (1971 р.), де його педагогом був І. Д. Логвин.
Художник працював у техніці олійного живопису, акварелі, графіки.
Бережний Олександр Миколайович поспішав жити і творити, багато подорожував, захоплювався альпінізмом, брав участь у численних експедиціях. Робив етюди в горах Карпат, Татр, Кавказу, Тянь-Шаню. Навколишній світ, побачений очима живописця, наповнений поезією. Він захоплено й темпераментно розповідає про природу, що є джерелом його натхнення і ніжної любові. У 1982 році побував у базовому таборі на Евересті. Так народилася серія робіт «Гімалаї–82». На вітрильнику «Товариш» брав участь у морських регатах Атлантикою. Так виник цикл робіт «Морські шляхи» (1991–1999 рр.).
Але найбільше художник любив свою рідну Херсонщину. «У нас улочки имеют свой шарм. Я думал, в какой технике делать историю города, вот как я её чувствую... Уходящий Старый Херсон... Я остановился на технике акварели». Більше 300 картин, присвячених старовинним вулицям міста та його історії, увійшли до серії робіт «Херсонські акварелі». Різнобарвний спектр емоцій викликають роботи художника: теплота та ніжність, що переповнюють глядача від побачених таких знайомих місць, переплітаються одночасно з гіркотою усвідомлення того, що декотрі мальовничі куточки Херсона втрачені назавжди, вони залишились у пам’яті на цих акварелях. «Я стараюсь в этюдах сохранить все приметы, характерные для Херсона, по которому я скучал в своих путешествиях по синим горам, штормовым морям и дальним экзотическим странам».
Своїми знаннями та вміннями О. М. Бережний ділився з молоддю Херсона. У 1999–2000 роках викладав малюнок і живопис у Херсонському державному університеті, у 2000–2006 – працював старшим викладачем Національного університету кораблебудування ім. Адмірала Макарова.
Бережний Олександр Миколайович – член Національної спілки художників України (1984 р.), лауреат обласної премії імені Героя Радянського Союзу Іллі Кулика.
Починаючи з 1976 року, твори художника презентувалися на багатьох різноманітних виставках у Херсоні, Києві, Іспанії, Франції, Бельгії, Голландії, Німеччині.
Життя талановитого художника трагічно обірвалося у розквіті сил. Його картини зберігаються у Херсонському художньому музеї ім. О. О. Шовкуненка (під час тимчасової окупації м. Херсона частина фонду була викрадена, наразі триває ідентифікація втрачених робіт), приватних колекціях України і багатьох країн світу: Німеччини, США, Італії, Норвегії, Польщі, Іспанії, Ізраїлю та ін.
2024 року ім’ям видатного художника Олександра Бережного названа вулиця в Таврійському мікрорайоні м. Херсона.
Джерела
Про життя та творчість
Деркач Виктория Евгеньевна. Херсон глазами художника Александра Бережного : устный журнал / В. Е. Деркач, О. А. Кордонюк // Шк. б-ка. – 2016. – №7. – С. 52-56.
Сценарій заходу, присвяченого творчості місцевого художника, а також історії вулиць, які він змалював у своїх картинах.
Добровольська Ірина. Чарівна палітра Олександра Бережного / Ірина Добровольська // Слава праці. – 2020. – 3 верес. (№36).
Інтернет-ресурси
Бережний Олександр Миколайович [Електронний ресурс] // Art кавун : [арт-блог]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://artkavun.kherson.ua/berezhnoj_aleksandr_nikolaevich.htm. – Назва з екрана. – Дата перегляду : 19.11.2024.
Котляренко Кароліна. У Херсоні назвали вулицю на честь художника Олександра Бережного [Електронний ресурс] / Кароліна Котляренко // Мост. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://most.ks.ua/news/url/u-hersoni-nazvali-vulitsju-na-chest-hudozhnika-oleksandra-berezhnogo/. – Назва з екрана. – Дата публікації : 02.04.2024. – Дата перегляду : 16.10.2024.
Електронні аналоги друкованих видань
Курбаткіна С. Д. Бережний Олександр Миколайович [Електронний ресурс] / С. Д. Курбаткіна // Енциклопедія сучасної України. – Київ, 2003. – Т. 2. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-39268. – Назва з екрана. – Дата перегляду : 14.11.2024.
Романтик океанських просторів і гірських краєвидів – про рідне місто [Електронний ресурс] // Наддніпрян. правда. – 2007. – 15 черв. – Режим доступу : https://artkavun.kherson.ua/romantik_okeanskih_prostorv__grskih_kravidv___pro_rdne_msto.htm. – Назва з екрана. – Дата перегляду : 19.11.2024.