3 лютого
ЧУПРИНА БОРИС ВОЛОДИМИРОВИЧ
[1965], режисер, драматург, народний артист України
(До 60-річчя від дня народження)
Чуприна Борис Володимирович народився в родині народного художника України та мистецтвознавця Володимира Григоровича Чуприни. З дев’ятого класу Борис Володимирович серйозно вивчав історію мистецтва. Коли прийшов час обирати – прийняв категоричне рішення пов’язати своє життя зі сценою. На що батько відповів: «Якщо це твоє рішення, то нехай так і буде». Борис Чуприна згадує: «Я подав документи до Київського інституту культури (зараз Національний університет культури та мистецтв). Потрапив до прекрасного викладача Олександра Клековкіна. Потім мене навчала Нінель Биченко. Загалом мені дуже повезло з педагогами». 1988 року закінчив інститут та здобув кваліфікацію «Культурно-освітній працівник, керівник самодіяльного театрального колективу». З цього ж року почав працювати у Херсонському академічному обласному театрі ляльок на посаді режисера-постановника. У 1991 році, після закінчення дворічного стажування при Київському міському театрі ляльок у С. І. Єфремова та Е. М. Смирнової, його було призначено головним режисером театру.
Першою режисерською роботою Бориса Чуприни була вистава «Снігова королева» за п’єсою Наталії Ланге «Казка про Кая та Герду», яку високо оцінив критик Сергій Геннадійович Васильєв. «Можна сказати, що він врятував мене в професії, за що йому надзвичайно вдячний», – зазначає Борис Володимирович.
Чуприною Б. В. створено більше шестидесяти вистав та концертних програм для різної вікової категорії глядачів. Серед авторських та режисерських постанов Бориса Чуприни – «Легенда про отамана Сірка» (2010 р.), «Пригоди Аладдіна» (2016 р.), «Русалонька» (2016 р.), «Різдвяна історія про Лускунчика і Марі» (2017 р.), «Неймовірна подорож казками» (2019 р.), «Козак Мамай» (2020 р.) тощо. Вистави режисера отримали різні почесні нагороди на 20-ти престижних міжнародних фестивалях театрів ляльок в Україні та за кордоном. Як автор дитячих п’єс та сценограф окремих вистав, Борис Володимирович відзначений Дипломом Міністерства культури і мистецтв України, Національної спілки художників України – «За плідну режисерську, драматургічну та сценографічну працю».
За останні 30 років, на думку режисера, український театр сильно змінився: «З одного боку, економічний момент. Популярними стали вистави на двох, трьох чи чотирьох акторів. Це економно, а ще це мобільно. З такою виставою можна їздити по містах і селах. І, звичайно ж, український репертуар. Починаючи з 2014 року, з афіш зникли п’єси, що були написані російськими драматургами. Крім українських, сьогодні у великій кількості представлені й європейські п’єси».
У 1996 році Борис Володимирович Чуприна отримав почесне звання «Заслужений артист України», у 2009 році – звання «Народний артист України». З вересня 2000-го року почав працювати у ХДУ викладачем кафедри культурології. У 2016 році Б. В. Чуприні присвоєно вчене звання доцента.
Останньою виставою, яку перед повномасштабним вторгненням рф встигли поставити в Херсонському обласному театрі ляльок, була «Ніч перед Різдвом» за творами Миколи Гоголя в перекладі Максима Рильського.
Нині Борис Чуприна вимушено, як і тисячі херсонців, перебуває у Києві. Він розповів: «Після початку повномасштабного вторгнення робота в Херсонському обласному театрі ляльок, якому я віддав понад три десятиліття свого життя, на жаль, припинилася. Наші актори роз’їхалися по всій Україні, кілька з них зараз працюють у столичному театрі ляльок. Я теж опинився в Києві серед колег-лялькарів». З вересня 2023 року народний артист України Борис Володимирович Чуприна почав працювати в Київській муніципальній академії естрадно-циркового мистецтва. Паралельно з цим поставив виставу «Новорічна сторі. Блогери в театрі» (2024 р.) на сцені Київського академічного театру ляльок «Замок на горі».
Режисер вірить, що після перемоги України кожен зможе повернутися до своєї роботи: «Хтось знову працюватиме в рідних театрах, а хтось починатиме щось нове. Але цього не потрібно боятися, адже початок – це завжди життя, кожного дня ми починаємо свою долю по-новому. Після війни мусимо почати знов кожен з себе, почати по-новому. Далі, дай Боже, щоб наш театр розвивався, щоб наша країна розвивалася. Щоб Україна стала авторитетною у світі не лише у світлі спротиву російській агресії, а й завдяки своїй економіці та культурі».
Інтернет-ресурси
Борис Володимирович Чуприна [Електронний ресурс] // Херсонський державний університет : [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://www.kspu.edu/About/Faculty/FCultureArts/ChairCultural/Staff.aspx?lang=uk. – Назва з екрана. – Дата перегляду : 15.07.2024.
Борис Чуприна: «У театрі може бути все, а в театрі ляльок – тим більше» [Електронний ресурс] : [інтерв’ю] / записала Лариса Жарких // Вгору. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://vgoru.org/istoriyi/boris-chuprina-u-teatri-mozhe-buti-vse-a-v-teatri-lyalok-tim-bilshe. – Назва з екрана. – Дата публікації : 15.12.2021. – Дата перегляду : 21.07.2024.
Почати спочатку. Режисер Борис Чуприна – про «Блогерів у театрі», рідний Херсон і новий досвід, необхідність відповідати вимогам часу [Електронний ресурс] : [інтерв’ю] / записав Едуард Овчаренко // Театрально-концертний Київ : [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://www.tkk.media/pochaty-spochatku/. – Назва з екрана. – Дата публікації : 15.01.2024. – Дата перегляду : 16.07.2024.
Чуприна Борис Володимирович [Електронний ресурс] // Вікіпедія: вільна енциклопедія : [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://uk.wikipedia.org/wiki/Чуприна_Борис_Володимирович. – Назва з екрана. – Дата публікації : 22.05.2020. – Дата перегляду : 15.07.2024.
Чуприна Борис Володимирович [Електронний ресурс] // Київська муніципальна академія естрадного та циркового мистецтв : [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://kmaecm.edu.ua/specs/chupryna-borys-volodymyrovych. – Назва з екрана. – Дата перегляду : 16.07.2024.