Херсонська обласна
універсальна наукова бібліотека
ім. Олеся Гончара
ПН-ЧТ: 9:00-18:00
СБ-НД: 9:00-18:00

Фортеця Бахмут

Меню розділу

До повномасштабної війни Бахмут був одним із найрозвиненіших промислових міст Донбасу, там проживало близько 70 тис. осіб. Його називали "східним українським Львовом" за збережену старовинну архітектуру центру міста, що у цих місцях – рідкість.

До війни у Бахмуті було 17 шкіл (11600 учнів); 29 дитячих садочків (3500 дітей); три ПТУ (2000 учнів), два технікуми (6000 учнів), декілька музичних шкіл, п’ять будинків культури, 12 бібліотек. Поблизу міста була соляна шахта та найбільший в світі підземний концертний зал, там було розташоване велике підприємство по виготовленню ігристих вин.

Але того Бахмуту більше немає, лишились тільки обгорілі руїни.

Росія активно штурмує Бахмут та населені пункти на підступах до нього з липня 2022 року. У грудні 2022 р. наступ посилився – передусім за рахунок частин, які відступили з правобережжя Херсонської області. Крім того, місто стало головною ціллю ПВК «Вагнер» Євгенія Пригожина, відомого як «кухар Путіна». За оцінками аналітиків, з військової точки зору захоплення Бахмуту не мало сенсу, оскільки не давало тактичних переваг.

На початку 2023 року значно посилились атаки на Соледар – містечко на північному сході від Бахмуту, на відстані близько 20 км. 25 січня речник Східного угруповання військ Сергій Череватий підтвердив, що українські війська відійшли від Соледару. У середині травня ЗСУ розпочали наступальні дії на північ і південь від Бахмуту з метою відбити стратегічні висоти та вирівняти лінію фронту – успішно.

На сьогоднішній день російські війська захопили Бахмут, але це не стало катастрофою для української системи оборони і не дасть оперативної переваги росіянам.

Військовий експерт Олег Жданов стверджує, що росіяни використовують у Бахмуті максимально брутальну тактику просування – просто знищуючи квартали в пил.

"Беруть квартал, поки не перетворять його на кам'яне поле. Потім беруть наступний квартал. Їхня піхота йде за розривами своїх снарядів, впритул до них", – пояснив Жданов.

Попри це, він вважає, що "за Бахмутом" для Росії немає "оперативного простору". За його словами, на захід від міста розташовані панівні висоти, що представляють собою природні укріплення для ЗСУ.

«Бахмут – перша лінія оборони. Наступні міста на лінії оборони – Часів Яр, Костянтинівка, Краматорськ і Слов’янськ. Це міста-фортеці. Навіть якщо припустити вихід ЗСУ з Бахмута, то це означає, що ми організовано відійдемо на нові лінії оборони, підготовлені заздалегідь, – пояснює аналітик Дмитро Снєгирьов. – Донецька область – могильник для росіян. І хоча деякі експерти заявляли раніше, що втрата Сєвєродонецька і Лисичанська – поразка у війні, після цього ЗСУ звільнили Харківщину і Херсон, тому заяви про те, що втрата Соледара та Бахмута кардинально вплинуть на хід війни, не відповідають дійсності».

Травень – Червень 2022 р.

Із 73 тисяч мешканців Бахмута, які проживали в місті до початку повномасштабної війни до травня 2022 року в місті лишалося менше 20 тисяч, завдяки цьому вдалося уникнути тієї кількості жертв, на яку сподівалися росіяни.

Через обстріли 17 травня місто лишилося без електроенергії. Було зруйновано п'ятиповерхівку, важко поранено дівчинку, загиблих – шестеро осіб, серед них – дворічна дитина.

19 травня російські загарбники завдали авіаційного удару по місту, влучили у п'ятиповерхівку (зруйновано під'їзд), приватний будинок та адмінбудівлю. Рятувальники витягнули з-під завалів 6 людей, їхній стан задовільний.

Після захоплення Попасної 22 травня українські війська відійшли від міста, щоб посилити позиції в Бахмуті.

9 червня російські війська вдарили артилерією по машинобудівному заводу.

30 червня внаслідок нічного обстрілу постраждало тролейбусне депо, мінімум 6 тролейбусів серйозно пошкоджені.

При одному з червневих обстрілів російська ракета пробила діру в старовинний склеп у міському парку.

Липень 2022 р.

Обстріли Бахмута тривали до кінця червня та липня, посилившись після початку боїв під Сіверськом 3 липня.

7 липня захисники змусили російських окупантів відступити під Бахмутом, відбивши кілька атак супротивника.

11 липня близько 4-ї ранку внаслідок російського обстрілу був пошкоджений стадіон «Металург».

15 липня російські окупанти обстріляли Бахмут з РСЗВ «Ураган». Шестеро мешканців отримали травми.

21 липня вранці російські війська обстріляли у Бахмуті Центральний ринок, внаслідок чого виникла пожежа на площі 100 кв. м.

22 липня ранковим російським обстрілом пошкоджено будівлю Бахмутського індустріального коледжу Донецького національного технічного університету. Виникла пожежа.

25 липня українські сили відступили з Вуглегірської ТЕЦ та сусіднього міста Новолуганське, давши російським силам «невелику тактичну перевагу» в напрямку Бахмута.

27 липня вранці російським ракетним ударом або бомбардуванням зруйновано двоповерховий готель «Atlantic». Не менше двох людей загинули і ще 5 постраждалі.


Понівечена росіянами будівля Бахмутського вокзалу.

Серпень 2022 р.

1 серпня російські війська завдали масованих наземних ударів по населеним пунктам на південь і південний схід від Бахмута.

4 серпня найманцям групи Вагнера вдалося прорвати українську оборону та вийти на вулицю Патріса Лумумби на східній околиці Бахмута.

10 серпня російська армія обстріляла центральну частину міста – за попередніми даними, з реактивної системи залпового вогню «Ураган». Загинули 7 і були поранені 6 мирних жителів. Пошкоджено магазини, приватні та багатоквартирні будинки.

Вересень – Жовтень 2022 р.

8 вересня від нічного обстрілу в центрі міста згорів Палац культури імені Мартинова, де працював гуманітарний штаб. Під час гасіння пожежі була обстріляна місцева пожежна частина; травмовані двоє співробітників ДСНС, пошкоджена техніка.

15 вересня вночі російським обстрілом був частково зруйнований 5-поверховий будинок.

Російський ракетний удар 22 вересня знищив головний міст через річку Бахмутка, що розділяє місто навпіл, порушивши як цивільні переїзди, так і матеріально-технічне забезпечення українських військових.

В ніч на 14 жовтня російський обстріл знищив історичну будівлю повітової земської управи, нині коледж транспортної інфраструктури.

23 жовтня в східних околицях російські війська були відкинуті на 2 км в ході контратаки Збройних сил України.

27 жовтня ЗС РФ захопили цементний завод.

Листопад – Грудень 2022 р.

13 листопада стало відомо про знищення обстрілом архітектурної пам'ятки 1880-х років – колишньої будівлі Банку взаємного кредиту, де пізніше був педагогічний технікум, учительський інститут, школа, дім піонерів, а в останні роки – Бахмутський міський центр дітей та юнацтва.

4 листопада, російські війська атакували меблеву фабрику

На початку грудня російські війська підійшли впритул до міста, зокрема були взяті село Весела Долина, частина села Опитне і частина села Іванград. Українські війська проводили маневрену оборону, проводячи контратаки і завдаючи втрат противнику.

9 грудня президент Володимир Зеленський звинуватив Росію в «знищенні» Бахмута, назвавши його «ще одним донбаським містом, яке російська армія перетворила на спалені руїни».

20 – 21 грудня Бахмут відвідав президент України Володимир Зеленський та зустрівся з бійцями, нагородив медалями та виступив з промовами.

23 грудня стало відомо, що черговий обстріл зруйнував Бахмутський фаховий коледж культури і мистецтв..

Голова Донецької обласної державної адміністрації Павло Кириленко заявив, що на 26 грудня 2022 р. місто зруйноване більш ніж на 60 відсотків.

Продовження хроніки очікуйте пізніше…

Україна у вогні війни за свободу: Хроніка

Календар подій

     1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 2324
252627282930